מטה ההתיישבות של מפלגת העבודה חזר השבוע לפעול במטרה להחזיר את מצביעי המפלגה מכל תנועות ההתיישבות. המטה מובל על ידי ח"כ חיים ילין (בארי); גברי ברגיל (רמות מנשה), נציג מחוז הקיבוצים; לילי בן־עמי (בית זית), נציגת מחוז המושבים; ואביתר דותן (שמרת), מזכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, האחראי על תחום המועצות האזוריות. במטה לוקחים חלק פעיל חברים מיישובים בכל רחבי הארץ.

מובילי המטה: ילין, בן־עמי וברגיל. נעביר חוק להגנה על החקלאות | צילום: יח"צ

"כיום מפלגת העבודה היא הבית המובהק של ההתיישבות", אומר ברגיל. "שאר המפלגות לא הכניסו נציגי התיישבות במקומות ריאליים, ולא יהיו מכֻוונים לדאוג לצרכים הייחודיים של חברי הקיבוצים והמושבים. אין לי ספק שחברי ההתיישבות צריכים להתאחד ולתת את קולם למפלגת העבודה כהצבעה אסטרטגית, מתוך הבנה שאנחנו היחידים שיכולים לדאוג ולטפל בצרכים של היישובים שלנו".

לילי בן־עמי, נציגת מחוז המושבים, הוסיפה: "כנכדה למייסדי המושב, אני מכירה היטב את התלאות של מי שנטעו פרדסים, שעבדו בלולים, שגידלו ילדים, שבנו ישובים - וכל זה ללא תנאים מינימליים". היא התייחסה לסוגיית הקרקעות של היישובים החקלאיים, אחרי שספגה פגיעה קשה בבית המשפט. "הנושא חייב להיות מטופל תוך כדי הוקרה של העשייה החלוצית הזו והבנה של תרומתה הנוכחית והחיונית למדינה. מפלגת העבודה היא היחידה שמציגה נבחרת של בנות ובני ההתיישבות שיילחמו ויגנו על האופי הכפרי. רק אנחנו נגן על החקלאות ונחזק את הדור הבא של ההתיישבות העובדת".

X X X

דעה: חזרתי הביתה. עכשיו תורכם / ח"כ חיים ילין

כשעליתי כחייל בודד לקיבוץ בארי, עברתי את הגיבוש הטרום־צבאי שלי בהנחת צינורות מים ובקטיף בשדות הנגב. את החיבור לאדמה, לחיי הכפר ולחקלאות ינקתי בקיבוץ המאוחד - בארי.

מפלגת העבודה הרימה מאז ומעולם שני דגלים: דגל חברתי ודגל ביטחוני־מדיני. זהו הבסיס לתפישה המדינית שפיתחתי עם השנים ושהובילה את דרכי. השילוב בין התיישבות ובין ביטחון הלך יד ביד כבר מימי קום המדינה. כבר בשנות החמישים, כאשר שאלו את ותיקי נירים אם הם רוצים לשקם את הרפת או להביא אמצעי מיגון לקיבוץ, הם ענו את התשובה המתבקשת והיחידה: גם וגם.

כיום, לאחר שחזרתי הביתה למפלגת העבודה, אני רואה עד כמה נכונה האמרה קרוב אל העין - קרוב אל הלב. ההתיישבות רחוקה מלהיות רוב במדינת ישראל, אבל הערכים שהיא מקרינה עולים על גודלה, משפיעים על כל החברה הישראלית ומהווים חלק בלתי נפרד מאופייה ומדמותה של מדינת ישראל.

מי שלא ראה איך אוספים תפוחי אדמה גם בימי מלחמה, בליווי כוחות צבאיים ששומרים על החקלאים, לא מבין את משמעות החקלאות למדינת ישראל. עכשיו, כשאני בבית, במפלגת העבודה, אני רואה עד כמה החיבור בין המפלגה להתיישבות קיים, אמיתי ונכון. בנבחרת שעוטפת אותי, גם כאשר יש אי־הסכמות, כולם מדברים באותם ערכים ורוצים להחזיר את המדינה שלנו לדרך הנכונה.

כיום, רק אצלנו יש נציגים שמכירים את צורכי ההתיישבות: החל מהצורך בשדרוג תשתיות בישובים הוותיקים, דרך הצורך במימון הסעות ברחבי המועצות, שמירת הקרקעות וחיזוק החקלאות. אנחנו בקשרי עבודה מצוינים עם ראשי תנועות ההתיישבות - מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, יו"ר תנועת המושבים מאיר צור ויו"ר המועצות האזוריות שי חג'ג' - והם שותפים טבעיים לעשייה למען הציבור שלנו.

גיבשנו יעדים ברורים לביצוע בכנסת הקרובה, כולל חקיקת חוק הגנה על החקלאות ועל המרחב הכפרי. הפרטים יפורסמו בקרוב. נוכל לבצע זאת רק אם מפלגת העבודה תהיה גדולה דיה. רק כך נוכל לבצע את המדיניות למען ההתיישבות.