בימים האחרונים עוסק אמן הוויטראז' וחבר נחשון, שדמי שדה, בעבודות שיקום ושחזור חלונות מנזר בית ג'מאל השוכן על גבעה בדרך לעמק האלה, מעל בית שמש.

בזמן שהחברים גילו את היקב, אני גיליתי את האמנות. שדמי שדה בסדנא שלו, צילום: אלבום משפחתי

שדמי בן ה-86 הוא זה שהכין במקור את שש עבודות הזכוכית שנקבעו בחלונות אולם התפילה המחודש במנזר העתיק עוד ב-2004, על בסיס דמויות של קדושים נוצרים שיצר אמן איטלקי. אלא שהחלונות הושחתו בראש השנה האחרון בידי אלמונים, שניתצו את הדמויות המצוירות במקלות ובפטישים כחלק מפעולת תג מחיר.

שדמי עוד לא יודע כמה זמן תימשך עבודת השיקום של הוויטראז'ים, שתהליך הכנתם וצורת העבודה עליהם נשמרו בארכיון שלו.

מדובר במנזר קתולי של מסדר איטלקי הכולל שלושה מבנים: מנזר לנשים, מנזר לגברים וכנסיית סטפנוס הקדוש. מנזר הנשים, שבו חיות כיום נזירות מבלגיה ומצרפת שגם יוצרות עבודות קרמיקה, הוקם בשנת 1873.

הכנסייה הוקמה בשנת 1932 על בסיס כנסייה שנחרבה בשנת 614 לספירה. "בערב ראש השנה האחרון, בסביבות רבע לחמש אחר הצהריים, חדרו אלמונים למבנה התפילה וניתצו את הדמויות שהופיעו בוויטראז'ים בנוסף לפסל גדול של ישו שניצב שם", מספר שדמי. "הם ניצלו זמן שבו לא שהו במקום תיירים או מתפללים. כשבא אב המנזר לנעול את דלת המקום הוא נדהם לראות את ההשחתה.

"בתוך זמן קצר הגיעה המשטרה למקום, צילמה את החלונות, לקחה טביעות אצבע וחקרה את האנשים. אבל עד היום, לצערי, לא נמצאו מבצעי המעשה. רבים מתושבי האזור הגיעו כדי לחזק ולנחם את הנזירים.

"כשהסתיימו עבודות החקירה במקום ללא תוצאות, התבקשתי לקחת את החלונות ולשקם את הוויטראז'ים ההרוסים. לצערי צריך לשחזר את החלונות כמעט מאפס על פי צילומי הדמויות שצייר בזמנו אמן כנסיות איטלקי ונמצאות בארכיון שלי, אבל אני נכון למשימה".

שדמי שדה למד בצעירותו, עוד לפני מלחמת ששת הימים, גרפיקה וקליגרפיה באקדמיה לאמנות בצלאל שבירושלים. לאחר המלחמה נפתח מעבר הגבול בין נחשון לבין מנזר השתקנים שבלטרון הסמוכה, וחברי קיבוץ הצליחו לבקר במקום וללגום מהיין שהנזירים מייצרים ששמו הגיע למרחקים.

"בזמן שהחברים גילו את היקב במרתפי המנזר, אני גיליתי מרתף אפל ובו נזיר הולנדי מבוגר בן 82 שעסק באמנות הוויטראז' עבור כנסיות מעבר לקו הירוק", מספר שדה. "התיידדתי עם הנזיר, מקס ברוד שמו, ומדי בוקר ירדתי עם האופניים מהקיבוץ למנזר כדי ללמוד את רזי האמנות. הכל בטכניקות עתיקות ובמינימום אמצעים. במהלך השנים הלך הנזיר לעולמו ואני הפכתי ל'נזיר' שממשיך את דרכו".

שדמי היה גנן בקיבוצו, וקשה היה לו לשכנע את הנהלת הקיבוץ שהוא רוצה לעסוק לפרנסתו באמנות הזכוכית. ב-1971 פתח בנחשון את סדנת הוויטראז' שמהווה מוקד משיכה לשוחרי אמנות יפה ותיירים גם היום.

"העבודות שלי הפכו די מהר לרווחיות, והפכתי לאמן מוכר כבר לפני יותר מ-40 שנה", מודה שדמי, "רוב העבודות שלי, מתוך כ-120 בסך הכל, מצויות בבתי כנסת אבל יש רבות גם בכנסיות. עם הזמן החלה האמנות הזו לחלחל גם למבני ציבור רבים בקיבוצים ובערים, לבתים פרטיים ואני משתף פעולה עם אדריכלים ומעצבי פנים ברחבי הארץ".

את עבודות הויטראז' של שדמי בשלל סגנונות ועל פי טעמו של מזמין העבודות ניתן לראות בבית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי בתל אביב, בקניון איילון ברמת גן, בקניון מלחה בירושלים וביותר מ-100 בתי כנסת ברחבי הארץ, במבני ציבור שונים ובבתים פרטיים.