אירוע היסטורי ויוצא דופן יתקיים בתאריכים 31-27 באוקטובר סמוך לקיבוץ רביבים. 100 פרשים אוסטרלים, צאצאיהם של חיילים ששירתו בתחילת המאה שעברה בארץ ישראל ושחררו את באר שבע ואת הנגב מידי הטורקים, ירכבו בנתיב הלחימה וישתתפו בקבלת פנים ובשחזור ההסתערות הרכובה על בירת הנגב כיום.

יהיה פסטיבל ענק. הפרשים האוסטרלים בביקור בישראל, צילום: ערן תירוש

נפתלי רז מרביבים, מורה דרך המלמד גם היסטוריה, וחבר הנהלת העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה, זכה להימנות עם מארגני האירוע.

רז מספר כי האירוע עתיד להתקיים במסגרת ציון 100 שנה לשחרור ארץ ישראל בידי צבא הבריטי, שכלל גם חיילים מאוסטרליה, מניו זילנד ומהודו (ANZAC). ממשלת אוסטרליה וממשלת ישראל יזמו את האירוע, והוא מופק על ידי משרדי התיירות וההסברה של שתי המדינות.

"מעטים מאוד מאיתנו למדו בתיכון על מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל", אומר רז. "החיילים הבריטים שבאו ממצרים שחררו את ארץ ישראל משליטת האימפריה העות'מאנית ב־1917, בדיוק לפני 100 שנה.

"62 אלף חיילים בריטים ובני בריתם נהרגו בקרבות, לעומת 50 אלף טורקים ובני בריתם הגרמנים. ראשי היישוב היהודי בעת ההיא בירכו על שחרור הארץ בידי הבריטים, בראשותו של הגנרל אדמונד אלנבי". רז מציין בבדיחות הדעת שהבנות הארץ־ישראליות אהבו במיוחד את האוסטרלים יפי התואר, ששירתו תחת פיקוד הצבא הבריטי.

אירוע הפרידה יתקיים ברביבים. רז, צילום: אלבום משפחתי

אז מה יקרה בסוף חודש אוקטובר?

"יהיו ארבעה ימים של פסטיבל ענק, ובשיאו ירכבו כאן 100 פרשים אוסטרלים על סוסים ישראליים. הרכיבה תנציח את ההסתערות הרכובה של אבותיהם לשחרור באר שבע. ביום שישי 27.10, בשעה 19:30, יגיעו האוסטרלים למסיבת קבלת פנים בפארק אשכול, מסיבה שתכלול מקהלה וריקודים ישראליים, תזמורת וזמר אוסטרליים, השקת פסיפס והרקדה המונית.

"למחרת תיערך הרכיבה מפארק אשכול לפארק גולדה, מול המועצה האזורית רמת הנגב. אחרי כן יהיה אירוע קהילתי סמוך למושב עין הבשור, עם תצוגת רכיבות וחפלה בדואית.

"ביום ראשון 29.10 ימשיכו הפרשים האוסטרלים לרכוב מפארק גולדה לרמת בקע, דרומית לבאר שבע. לאחר מכן יהיה אירוע קהילתי בפארק גולדה עם ילדי בתי הספר מרמת הנגב, כולל מסדר כבוד של הרוכבים. רכיבת הפרשים השנייה תהיה לרמת בקע, שם יחל משחק מחפשים את המטמון של התלמידים עם האוסטרלים.

"ביום שני 30.10 תימשך הרכיבה מנבטים לתל שבע ולבית אשל, ואחר הצהריים תהיה מחוות הצדעה לניו־זילנדים. ביום שלישי 31.10, שהוא בדיוק יום השנה ה־100 לשחרור באר שבע, תתקיים עצרת גדולה ובה אלפי בריטים ואוסטרלים, בראשות ראש ממשלת אוסטרליה הגב' מלקולם טרנבול וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

"במסגרת זו ייערכו גם טקסים בבית הקברות הבריטי ובאנדרטה הטורקית, לצד חנוכת מוזיאון חדש ושחזור ההסתערות הרכובה במתחם האמפי־פארק ליד בית אשל.

"100 הפרשים האוסטרלים יעברו דרך הרחובות המרכזיים של העיר באר שבע. נוסף על כל אלו תיחשף האנדרטה לחיילי ניו זילנד בגן הלאומי תל שבע. אירוע הפרידה אמור להיות מרשים ולהתקיים ברביבים, עם הפתעה שתתברר רק באותו יום ממש".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו