עיניו של צח אגסי - מפיק מוזיקלי, מעבד, כותב, מלחין וגיטריסט מגבעת השלושה - נוצצות משמחה כשהוא מספר בהתלהבות על המיזם המוזיקלי החדש שלו, היוצא לאור בימים אלו.

"שירים מכל מיני מיזמים". אגסי, צילום: אריאל ואן סטרטן

המיזם נקרא "האמבל Z", זהו גם שם הבמה של אגסי, וכולל עשרה שירים שהוא מעבד, מפיק מוזיקלית ומקליט באולפן ההקלטות שלו בקיבוץ - לקראת הפצתם למדיה ולציבור הרחב.

"מדובר בשירים מכל מיני מיזמים שהיו לי, ושלא זכו לצאת לאור", הוא אומר. "אספתי את הטובים שבהם, והחלטתי להפיק אותם מההתחלה ועד הסוף. כל שיר מבוצע על ידי זמר או זמרים שאני מארח.

"חלק מהזמרים הם צעירים שעדיין אינם מוכרים, והמטרה שלי היא גם לעזור להם לצמוח, להתפתח ולהיחשף לעוד קהלים. את רוב השירים אני כתבתי והלחנתי, אבל יש כמה שאת המילים שלהם כתבו פזמונאים אחרים. בכל השירים הלחנים והעיבודים הם שלי, ואני גם מנגן בכלים באולפן".

השיר הראשון במיזם השתחרר כסינגל לתחנות השידור לפני כשבועיים. הוא נקרא "קרוב אליך", נכתב והולחן על ידי צח אגסי, ומבוצע על ידי שני זמרים צעירים ולא מוכרים עדיין - אלי בי ואריאל שליכטר דה־לאון. "זהו שיר פופ עכשווי שמכוון לרדיו ולדור הצעיר", אומר אגסי.

"אני מקווה שהוא יושמע ויזכה להצלחה. אחריו אני מתכוון להמשיך ולשחרר בכל חודש שיר מתוך המיזם הזה. השיר השני שיצא לאור נקרא 'אין פנאנות'. הוא מבוצע על ידי זמר מפורסם יותר, אדם בן־לאווי, המכונה פישי הגדול.

"גם השיר הזה קצבי ועכשווי, והוא נועד לכבוש את מאזיני הרדיו ואת מועדוני הריקודים. אחרי שיופקו וישוחררו כל עשרת השירים, יכול להיות שנאגד אותם לאלבום, ואולי נערוך מופע שבו נארח על הבמה את כל הזמרים שמבצעים את השירים בהקלטות".

צח (37), נשוי לענת זוהר־אגסי ואב לשתי בנות (9, 12), גדל ביישוב ברקן בשומרון, שהוריו היו בין מקימיו. הוא הכיר את ענת, בת גבעת השלושה, כשלמדו יחד בתיכון, ועבר להתגורר עימה בקיבוץ לפני עשרים שנה.

הם חיו יחד מגיל 17 בדירת הנעורים של ענת, וכעבור שבע שנים נישאו ונשארו לחיות עם בנותיהם בקיבוץ.

הכישרון המוזיקלי של אגסי התגלה כבר בילדותו. בגיל תשע פרט על גיטרה בטקסים ובאירועים בברקן, ולאחר השירות הצבאי התמקצע בתחום ההפקה המוזיקלית ובאולפני הקלטות.

במשך שנים עבד באולפן הקלטות שהיה לו בתל אביב, ולפני ארבע שנים, בעקבות מחלה שלקה בה, העביר את אולפן הקלטות שלו מתל אביב לביתו שבגבעת השלושה. "יש לי אולפן הקלטות מקצועי בבית", הוא מספר, "ובאים אליי לקוחות. אני מקליט גיטרות להרבה מפיקים, מפיק אומנים, יוצר מוזיקה ופעיל בתחום".

האם יש כיום סיכוי לזמרים אלמונים לפרוץ דרך לא באמצעות תוכניות הטלוויזיה?

"בהחלט. מניסיון של 15 שנים בתחום הזה, אני יכול לספר שאני עוזר מאוד לאומנים שאני עובד איתם כדי להכיר את האנשים הקובעים ולהיכנס לשוק.

"לאחרונה עבדתי עם זמרת צעירה בשם ג'וי, רק בת 18, שזכתה במקום שלישי בתוכנית The Voice. עם עוד מפיק הוצאתי לה סינגל שזכה להצלחה. עזרנו לה בהפקה של הקליפ, וגם בהדרכה איך להוציא שיר למדיה ואיך להתנהל מול המדיה ומול היחצ"נים.

"אחרי כן גם הפקתי לה את מופע הפריצה שלה לקהל. הדבר כרוך בהרבה עבודה קשה שהצעירים צריכים לעשות, אבל בסופו של דבר זה משתלם".

מה אתה אומר על הפלייליסט של גלגל"צ שקובע גורלות של אומנים?

"זה נכון שכיום שיר שלא נכנס לפלייליסט של גלגל"צ, הסיכוי שלו להפוך ללהיט גדול הוא קטן יותר. אבל הסיכוי הזה תמיד קיים. יש הרבה סיפורים על שירים שלא נכנסו לפלייליסט, ובכל זאת הצליחו להיכנס למיינסטרים.

"הם רק עשו דרך קשה יותר. אין לי דעה נחרצת בנוגע לזה. אני מכבד את גלגל"צ, ושמח שיש תחנה שהופכת שירים ללהיטים. צריך גם את זה במוזיקה הישראלית".

אגסי גאה לציין שהוא גם תורם ומשתלב בתחומו בחיי התרבות של קיבוץ גבעת השלושה.

"בחמש השנים האחרונות אני מנהל מוזיקלית את הטקסים בקיבוץ ומנגן בהם בגיטרה", הוא מספר. "אצלנו טקסי יום השואה ויום הזיכרון הם בעלי משמעות רבה, כיוון שיש בקיבוץ הן ניצולי השואה והן משפחות של נופלים. חוץ מזה, מדי פעם בפעם נערכים גם מופעים מוזיקליים, וגם בהם אני מעורב מאוד".