דן לוין, סטודנט בשנתו הרביעית במכון הטכנולוגי HIT בחולון, החליט להקדיש את עבודת הגמר שלו במסגרת לימודי התקשורת החזותית לסיפורם של שישה קשישים בגיל 90 ויותר, מייסדי הקיבוץ הדתי לביא.

מעשי גבורה של ממש. צילום: מתוך הסרט

לוין (28), שחזר במהלך שירותו הצבאי בשאלה, לא גדל והתחנך בקיבוץ אלא דווקא בנתניה ובשוהם. סבו, שמופיע בסרט בן 10 הדקות, חי בקיבוץ גם היום עם קרובי משפחה נוספים.

בסרט, המכונה "המייסדים", בחר לוין להתייחס לגיבוריו כאל גיבורי על לכל דבר. המצלמה מלווה את ששת הקשישים במקומות העבודה שלהם, בחדר האוכל, בדירות הקטנות ובחצר המשק.

פס הקול של הסרט הוא בסגנון רוק והיפ-הופ, המנוגד לקצב התנועה והדיבור של הקשישים. בצד ההומור שלהם הוא תורם בעצמו קצב מענג ומשעשע.

סיפורם של גיבורי העל מלביא מתחיל באחד מלילות החורף של 1949, כשעל גבעה חשופה בלב הגליל התחתון עלתה באישון לילה חבורת צעירים וצעירות אמיצים וייסדה את הקיבוץ.

אותה חבורה זכתה בתואר "גיבורי על" לא בגלל כוחות על טבעיים, אלא בזכות מעשי הגבורה של חבריה שהתרחשו במציאות קשה ובלתי אפשרית. הם נמלטו ברגע האחרון מידי הנאצים ברכבת הילדים "קינדערטרנספורט", הגיעו למדינה שאין בה מאום ובנו חיים חדשים מאפס.

"גיבורים לכל דבר". לוין, צילום: אלה פלד

"סבא שלי היה אחד ממייסדי קיבוץ לביא, ותמיד התייחסתי אליו כאל גיבור", הסביר לוין. "אהבתי לשמוע את סיפורי הגבורה שלו מהרגעים שברח מהנאצים ועד הגעתו לארץ ישראל.  בימינו לא קיימים אנשים כאלה, שתכלית עולמם היא תרומה ופיתוח הסביבה ופחות דאגה לעצמם באופן אישי.

"בכוונה בחרתי בסבא שלי ובחבריו כגיבורי על. רציתי להראות לאנשים שיש דמויות ששונות אלפי שנות אור מהדמויות הרגילות והמוכרות של כוכבי העל שכולם רגילים אליהם כיום, אבל גם הן גיבורי על לכל דבר".

האם מדובר בכל הגמלאים בני ה-90 פלוס שחיים בלביא?

"כולם, פרט אולי לאחד או לשניים. היתה אישה אחת שנפטרה כשבאנו לצלם. הסרט הזה גם מתחבר לחגיגות ה-70 לקיבוץ לביא, וביום שישי האחרון ערכתי הקרנה למייסדים שמופיעים בסרט ולבני המשפחות שלהם והם מאוד אהבו והתרגשו.

"ניתן לראות שם את מנהל החשבונות של מלון לביא שעובד בזה כבר 30 שנה, את מתקן האופניים שרואה כדורגל ומתלהב כילד, את עובדת הכלבו שמגיעה למקום כבר 40 שנה ומחלקת את השבוע בין לימוד תורני לעבודה.

"משולבים קטעים ישנים בצד חדשים. כל אלה, והנוספים שצילמתי, טענו שאם יישארו בבית יקצרו את חייהם ושהרבה יותר נעים לתת מאשר לקבל".

צילום: מתוך הסרט

ומי שלא בא מהקיבוץ יכול להתחבר לסרט?

"במכון מאוד אהבו את הסרט והתרגשו מהסיפורים הקטנים. מתברר שניתן להנגיש סרט כזה גם לקהל צעיר".