הסרט התיעודי "סינדרלה", אותו יצרו תלמידות מגמת התקשורת בבית הספר האזורי בית ירח, זכה במקום השני בתחרות היצירה הצעירה בפסטיבל ירושלים.

חיפשו גיבור מקורי. הבנות הזוכות וברונטמן במעמד קבלת הפרס, צילום: סיון פוזניאק

170 סרטים מרחבי הארץ נשלחו לתחרות, מהם עלו לגמר 17 בלבד. רק שלושה, בהם זה של הצעירות מיישובי עמק הירדן, זכה באחד הפרסים.

הסרט מלווה את אמוץ (אמוצי) ברונטמן, בן וחבר אפיקים, שמחליט בגיל 70 להוציא אלבום בכורה. כך התלוו היוצרות למי שהיה בעברו חבר להקת הנח"ל ומייסד חבורת הזמר "הבחורים מאפיקים", במהלך העבודה על האלבום "חרוזים" ובו השיר "סינדרלה", דרך רגעי התסכול והאושר שבאו אחר כך.

מיכל גרוס , חברת אפיקים גם כן ומורה במגמת התקשורת בבית ירח, ליוותה את היוצרות הצעירות במהלך הפקת הסרט.

אמוץ, ספר על השיר שהיווה את הבסיס ליצירת הסרט.

"כתבה אותו אירית קדם (מעלה גמלא) ממקום של כאב אותו חשה אישה בת זמננו. הוא מתכתב עם סיפורי אגדות ונשפים, אבל גם עם היחלצות של אישה ממקום כואב ונחות למקום גבוה ומוערך.

"יש בשיר גם מימד של הומור, לצד המצב הטראגי הראשוני של לכלוכית המקורית. אני לקחתי את השיר לקצב הוואלס. אילן ארד הפיק מוזיקלית לצד קבוצה של נגנים".

ומה בנוגע לעבודה עם התלמידות שבאו לתעד את מה שעשית.

"ארבע הבנות: שיר יאנקו, הי יו וונג, זוהר וונג ופלג אוקוביט - פנו אליי לקראת השלבים האחרונים של הפקת האלבום, שברובו מבוסס על שירי משוררים שהולחנו מחדש. זה היה סרט הגמר שלהן, והן ביקשו ממני להיות הגיבור שלו. בעברי הייתי מורה במגמה ואני מכיר את הקושי למצוא 'גיבורי סרטים' מקוריים.

"חשתי חובה להיענות לאתגר, מה גם שזה לא מזיק ואולי אף מועיל לפרסום של האלבום. עוד מרכיב שנכנס לסרט הוא ריקוד זוגות שחיבר ניר אגם מבית אלפא על פי השיר 'סינדרלה'. הריקוד, שהחל להילמד בהרקדות המוניות, עובר כמוטיב מרכזי בסרט.

"יש בשם הסרט גם רמז לכך שאני עצמי עובר ממצב של אלמוניות יחסית לסוג של פרסום, בדומה ללכלוכית שנהפכה לסינדרלה. שני מופעי ההשקה, באפיקים ובבית היוצר בתל אביב, היו מוצלחים מאוד. יש בתוכנית הופעה 'בצוותא' ובמקומות נוספים".