"אותה המציאות, שוב חוזר לצפון/ חברים הם תמונות מצהיבות בעיתון/ הוא עדיין חייל מוקף בשריון/ מעולם לא יצא מלבנון". המילים האלה נכתבו בידי גרשון מדר והמחזאי רועי רשקס, חבר קיבוץ סאסא, והן חלק מ"שיר הסריקה" שנכלל בהופעת הקברט הסאטירי "כמו בתוך קופסה" שחובר במקור בידי רשקס ודודו פלמה מכפר הנשיא לאחר מלחמת לבנון הראשונה.

שיר כואב על מצב שלא השתנה. גורלי, צילום: רוני וגנר

הקברט עלה על הבמות ב-1984 והפך לימים לקאלט קיבוצי שרבים נזכרים בו בגעגוע. הוא שילב קטעי פרוזה ושירה, והתמקד בחוויות של בוגר לבנון הלום קרב שחוזר לקיבוצו אבל ממשיך לחיות עם מאורעות המלחמה וספחיה.

משתתפי ההצגה אז היו מכפר הנשיא ומהגליל העליון, כשרשקס עצמו כיכב בתפקיד הראשי. היום, ביום השנה ה-36 למלחמת ההיא, החליט הרכב מוזיקאים להפיק ולבצע מחדש את שיר הסריקה עם שינוי קל במילים שהותאמו לרוח התקופה.

רוני וגנר מכפר הנשיא היא היוזמת והמפיקה של השיר בעיבוד החדש שיצא לרדיו היום. המבצעים הם הראפר חן רותם, בן עין החורש המוכר בשם הבמה "סגול 59", וארי גורלי מהמושב יודפת המופקד על השירה עם סמדר רונן ממצר. המפיק המוזיקלי הוא זיו וולפסון מיטבתה.

אנקדוטה נוספת הקשורה לשיר הסריקה, היא ששנים לאחר הביצוע המקורי נמצא בכיסו של חייל שנפל דף ועליו מילותיו של רועי רשקס. בטעות חשבו שהשיר נכתב בידי אותו חייל והוא הולחן בידי קרן פלס לפרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" של גל"צ, עד ששודר לראשונה ברדיו ואז התבררה הטעות.

"שנים אני מפנטזת לעשות משהו עם המחזה הזה", סיפרה וגנר למיינט קיבוץ. "להעלות אותו מחדש ידרוש משאבים גדולים והפקה יקרה שאין ביכולתנו להרים, אבל השיר הזה ושיר נוסף היו מאוד דומיננטיים בהפקה ההיא וממש נוצר צורך לעבוד על זה.

"לא מדובר רק בשיר חתרני אלא גם, ובעיקר, בשיר כואב על המצב שלא משתנה מאז 1982. זה שיר על הלם קרב ופוסט טראומה שעליהם מדברים גם עכשיו".

בעבר כבר טיפלת בקברט "כמו בתוך קופסה"?

"בעברי עבדתי ברדיו קול הגליל העליון והפקתי והגשתי תוכנית בת שעתיים על המחזה. אירחתי את רועי רשקס ואת דודו פלמה, שחקנים ועוד. זה היה מעין מפגש פסגה מרגש מאוד. את ארי גורלי וחן רותם הכרתי כשעבדתי בבית ספר רימון, וכך נוצר הקשר שהביא להעלאת השיר מחדש".

בהתחשב במילות השיר את מעריכה שבגלגל"צ ישדרו אותו?

"הלוואי, אבל לא נראה לי. הוא לא בדיוק מתאים לתחנה צבאית. אנחנו מקווים שמסגרות שידור אחרות יקבלו אותו באהבה".

"עין החורש תמיד יישאר הבית". רותם, צילום: איתי סקלי

חן רותם קיבל את הפנייה מרוני וגנר, ומיד גייס לעזרתו את ארי גורלי ואת זיו וולפסון. "לרוני היה רעיון לגרסה חדשה לשיר, ואני שיניתי בהסכמת היוצרים המקוריים את המילים כדי להתאים אותן למציאות של היום", הסביר רותם.

"במקור היה זה בן קיבוץ שחוזר מלבנון הלום קרב, ובשיר המעובד הוא יכול להיות הלום קרב כלשהו שחווה את עזה, את השטחים, פיגועים וכיוב'. קטעי הראפ שאני מבצע מדגישים את העובדה שבעצם דבר לא השתנה מאז לבנון הראשונה, וזה עדיין רלבנטי לצערנו הרב".

חן רותם אמנם מתגורר במרכז בעוד אמו, אחיו ואחותו בעין החורש, אבל הוא גאה לבשר שעמק חפר הוא הסהר הפורה של המוזיקה הישראלית. "יש אמנים מעולים במגל, במעברות, בהמעפיל, בגבעת חיים. כנראה זה משהו במים. עין החורש תמיד יישאר הבית".