מחר (רביעי) יוקרן ב"יס דוקו" (שעה 21:00) סרטו של יובל פן "השיטה להפרטת הטבע", במסגרתו שואל הקולנוען הצעיר "האם הפרטת הטבע בישראל הופכת לטבע שני?".

"השאלה היא מה עושים עם המקומות הנדירים ביותר?". הפעילים בתמנע, צילום: מתוך הסרט

פן מבקש להשיב על השאלה תוך מיקוד מבט במאבק להגנת עמק ססגון (האזור הצפוני של בקעת תמנע), שם מתוכננת הקמתו של מתחם מלונאות נרחב.

במקביל מנסה פן לאפיין את התהליכים הארציים, במסגרתם הופך הנוף הארץ ישראלי למשאב כלכלי.

פן מלווה במצלמתו את המאבק משנתו הראשונה לפני כעשור ועד היום. הפרשה, שטרם הסתיימה, מתוארת דרך העיניים של חמישה חברי קיבוצים בערבה הדרומית, שמובילים את המאבק בגיבוי ארגוני הסביבה "החברה להגנת הטבע" ו"אדם טבע ודין", יחד עם המשרד להגנת הסביבה.

הפעילים יוצאים לדרך בתנאי פתיחה כמעט בלתי אפשריים, כשהדחפורים אמורים לעלות על השטח בתוך חודשים ספורים.

"היה לנו סיכוי אפסי לנצח, ושום דבר להפסיד", כהגדרתו של תימור כץ (תושב קיבוץ אליפז, כיום חבר נווה אור). העלילה מתפתחת ומתפתלת, כשהפעילים מטלטלים בין תקווה ואמונה לבין תסכול וייאוש.

מקדמי הפרויקט, שפיתוח הערבה לנגד עיניהם, יוצרים חזית איתנה שכוללת את משרד התיירות, את היזם יואב איגרא וכן את ראש המועצה האזורית חבל אילות בעבר אודי גת. העימותים מתרחשים בעמק עצמו, אבל גם בוועדות התכנון והבנייה, בכנסת ומול משרדי הממשלה.

היוצר, יובל פן, היה בעבר חבר גרעין נח"ל לקיבוץ סמר. "קיבלתי במייל מצגת שסיפרה על המקום המיוחד והיפה ביותר שאני מכיר בערבה", סיפר פן. "התברר שמתכננים לבנות שם את מתחם המלונות הגדול בישראל.

"הורסים את המקומות הטבעיים". פן, צילום: מתוך הסרט

"זה נראה מטורף, והתחלתי בצילום ובעריכת סרטון הסברה קצר על הפרשה. כמו אלה שניהלו את המאבק, לא באמת ידעתי למה אני נכנס. ההיכרות עם הפעילים הפכה למסע תיעוד ארוך.

"גיליתי דרכו, ובהמשך דרך סיפורים אחרים, שבעלי התפקידים ברשויות הארציות והמקומיות מקבלים החלטות שלעתים קרובות אינן לטובת הציבור הרחב - אלא לטובתם של בעלי הון ואינטרסנטים שמקורבים לשלטון".

"פרט לתמונה הרחבה שהתבררה באופן חד יותר לאחר קיץ 2011, הזווית שקרובה לליבי היא הפגיעה בערכי הטבע", המשיך פן.

"נכון שגידול האוכלוסייה מחייב הקטנת שטחים פתוחים, וזו המציאות. השאלה שלי היא מה עושים עם המקומות הנדירים ביותר, היפים ביותר.

"למה זה חשוב? מאז שהייתי מדריך בבית ספר שדה ועד היום, כאבא לילדים, אני רואה איך משפיעה על בני אדם, בוגרים וילדים, חוויית הטיול במקומות טבעיים. זה דבר עוצמתי שקשה לתאר במילים. וכשפוגעים דווקא במקומות האלה, הורסים אותם או מפקיעים אותם לעשירים בלבד, זה כואב וחמור מאוד בעיניי".

איפה עומד המאבק בימים אלה? בדצמבר האחרון אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה את הקמתו של המיזם בחלקו הדרומי של עמק ססגון, נוכח הכניסה לפארק תמנע.

עם זאת, הוועדה קבעה שהפרויקט יתוכנן מחדש ורמזה באופן ברור כי חלופת המבואה - על אף שאינה מקובלת על משרד התיירות - ראויה בהחלט כפתרון מוסכם בקונפליקט הסביבתי הוותיק בישראל.