"כל אחד לפי יכולתו" הוא שמו של סרט דוקו-דרמה מוזיקלי חדש שיצר הבמאי, הכותב והמפיק יגאל תיבון מעין שמר.

תיאור קליל וקומי. על סט הצילומים, צילום: באדיבות יגאל תיבון

הסרט, שיוצג לראשונה בחודש הבא באולם המופעים החדש בעין השופט, מספר על אנשים מבוגרים שהגיעו לגיל 80, שחיו, וחלקם עוד חיים, בקיבוץ.

מדובר בחבורה של בנים לדור המייסדים שהקימו את עין השופט, וגם באלו מתוכם שעזבו את הקיבוץ אבל עדיין שומרים על קשר עם בני גילם.

הסרט, 70 דקות אורכו, מיועד להקרנות בסינמטקים ברחבי הארץ. הוא עוסק, בין היתר, בזיכרונות של אותם אנשים מילדות ונערות דרך שחזורים מבוימים של פרשיות ואירועים שעברו במהלך חייהם.

בנוסף משובצים לאורך הסרט ראיונות עם החברות ועם החברים המספרים על הצדדים השונים בחייהם.

מבחינת מסגרת הזמן מתנהל הסרט משנת 2008 ועד ימינו. במרכז הדוקו-דרמה של תיבון עומד התהליך החברתי מהפכני שקרוי "שינוי אורחות החיים", שמאפיין את עין השופט בשנים האחרונות.

"המעקב אחר התהליך הזה מתואר ברוח קלילה וקומית דרך סצנות קצרות מחדר מזכירות הקיבוץ, וסצנות המציגות צדדים שונים של העימות בין החברים המצדדים במודל השינוי החדש לבין השוללים אותו", מתאר תיבון.

"בסיומו של הסרט ניצב אחד החברים שהתנגד לשינוי בבית העלמין בקיבוץ מרחביה, ומניח זר של בקשת סליחה על קברו של מאיר יערי ממנהיגי הקיבוץ השיתופי בארץ. סליחה על כך שלא הצליח למנוע את החלטת הקיבוץ לשנות את פני הקיבוץ השיתופי שהוריו בנו".

תיבון כתב, הפיק וביים כ-60 סרטים שהוקרנו בארץ ובחו"ל. הוא יוצר כבר למעלה מ-40 שנה, ובשנות ה-70 ביים את הקומדיה הקצרה "בעקבות התרנגולות", שהפכה ללהיט בקרב הילדים.

40 שנות יצירה. תיבון, צילום: אלבום משפחתי

סרטים נוספים של תיבון הם "אל הגבעה" - דרמה עלילתית נוקבת על הסכסוך הערבי-ישראלי, "בנים ובני בנים" - דרמה עם להקת שחקני "בימת הקיבוץ", "שדה האפונים הירוקות" על בוגרי מוסד הרי אפרים ועוד. הוא שימש כמורה לקולנוע במגמות תקשורת ובמכללות אזוריות. כיום הוא עובד במסגרת חברת ההפקה שלו "גליר סרטים".