"רוח גלילית" זה שמו של אורחן לינה במצובה שהוקם ב-2009 כעסק משפחתי על ידי חברי הקיבוץ גלי וקובי קדוש, על בסיס מבני לולים ישנים. המקום נחשב לייחודי לא רק בזכות הנוף והאווירה סביב, אלא גם בשל החומרים הממוחזרים שעליהם הוא בנוי.

שלמות צורנית. גלי קדוש והמנדלות, צילום: קרני עם-עד

שבילי האתר וכמה מהמבנים מרוצפים בשברי אריחים צבעוניים שנתרמו למקום, רהיטים שיצאו מכלל שימוש שודרגו והפכו שימושיים. כך גם לגבי המצעים והמגבות, סככות העץ, הצמחייה שהתבססה על ייחורים ועוטפת את האזור כולו המשתרע על פי שלושה דונמים המשקיפים על רכס הסולם.

אבל האטרקציה הייחודית ביותר של האורחן היא משטחי הפקקים הצבעוניים גדולי המימדים שנקבעו לאורך מסלול הכניסה. גלי קדוש, בת עין המפרץ ומורה לאומנות בכפר הנוער לילדים בסיכון "מנוף" הסמוך לעכו, יוצרת את התבליטים האלו שצורתם כשל מנדלה אסיאתית.

את אלפי הפקקים המשמשים ליצירה היא אוספת מבקבוקים המושלכים לכלובי המחזור במצובה. מאות נוספים היא מקבלת מאספנים רבים ביישובי הסביבה, או מתיירנים שמכירים את השיגעון שלה לדבר.

"כל משטח כזה עליו אני עובדת, מכיל בתוכו כ-3,000 פקקי בקבוקים לערך בצבעים ובגדלים שונים", היא מסבירה.

"כרגע ישנם עשרה במספר והיד עוד נטויה. מדובר על יותר מ-30 אלף פקקים. לא בטוח שאין כאן שיא גינס. אני לא מתחילה לעבוד לפני שיש בידי לפחות 6,000 פקקים, אז אני מסיימת בתוך יומיים עבודה אחת. דבר לא פשוט ללקוית קשב כמוני. בתחילה הצמדתי את הפקקים למצע בעזרת דבק סיליקון אבל זה לא החזיק מעמד, אז התחלתי להצמיד אותם בהברגה".

ומדוע בחרת בצורת המנדלה?

"כי לצורה המעגלית הקדומה הזו יש סגולות של שלמות צורנית, שקט מדיטטיבי ומעגליות מנחמת. לא מעטים הם המבקרים שעוצרים נוכח העבודות, וחשים שלווה ויופי. משהו בצורה הזו, שנפתחת מהמרכז כלפי חוץ, משפיע טוב על הנפש ועל הגוף.

"באופן כללי אני יכולה לומר על החאן הממוחזר שלנו שהוא השיג שני ערכים חשובים: גם זה המתייחס לצניעות ולאופי וינטאג'י שמתאים לסוג האירוח שלנו, וגם לשמירה על איכות הסביבה, וניצול של  כל פריט ואביזר שהיה עלול להפוך לפסולת חסרת שימוש. בשנתיים האחרונות הפכנו את המקום, שהחל את דרכו כבית מלאכה לשבשבות רוח, ליוצא דופן גם מבחינה צורנית ומושגית".

לא בטוח שאין כאן שיא גינס. הכניסה לאורחן, צילום: קרני עם-עד

והכל בסגנון עדות השאנטי?

"לא מדויק. נכון שיש מתחמים גדולים מבוססי לינה על גבי מזרונים שמונחים על מחצלות, אבל יש גם כמה צימרים משודרגים, ומן הסתם יקרים יותר, הכוללים גם ג'קוזי, מזגנים ועוד פינוקים.

"גם נערכות כאן חתונות וסדנאות של גופים שונים. הרוח הגלילית נושבת כאן, והאורחים שלנו דווקא אוהבים לעמוד מול הפקקים ולצלם סלפי. כשזה עולה ברשתות החברתיות הטלפונים לא מפסיקים לצלצל. בשבילנו 'לעמוד בפקק' זה לא מושג שלילי".