מחווה מרגשת למשוררי מעוז חיים במסגרת אירועי ה-80 לקיבוץ. ביום שבת האחרון נחשפו תחת הכותרת "שירים בחצר הקיבוץ", שירים שנכתבו על הקיבוץ ועל פרטים שבו באירועים אישיים וקהילתיים שונים.

הציבור נדד בשמחה משיר לשיר, מורידים את השבלונות, צילום: אריה גינתון

המנון הקיבוץ שנכתב לחג העשור הודפס כגרפיטי על ידי שבלונה (כשאר השירים) על קיר מגדל המים, על מחסן הדייג נחקק שיר על דגיגון שנכתב עבור חג המדגה לפני 70 שנה ועל צריף הדואר ששימש בעבר את חדר האוכל נחשף שיר העלייה על הקרקע.

נוסף על כך הופיע שיר בנושא הלינה המשותפת על בית הילדים הראשון. מה שהייתה אולי המחווה המרגשת מכולם, הייתה זו של השיר "הודי חמודי" (או בשמו המקורי "למה?") שנכתב על קיר גן הילדים של היום.

את השיר המוכר חיבר משה דפנא ז"ל והלחין נחום נרדי. הוא נכתב על נכדו בן השלוש של משה אהוד (הודי), בנו של אביטל, שהפך עם השנים לקצין בשריון. שנים רבות לאחר שנכתב השיר נפל במלחמת יום הכיפורים הגיבור שלו, שכל הזמן שואל שאלות ונותר ללא תשובות. על חלקו בקרבות הבלימה של הסורים ברמת הגולן קיבל רס"ן דפנא את עיטור העוז.

מאז הפך השיר התמים על הילד הסקרן לשיר שמזוהה גם עם שכול ואובדן התמימות. אביטל דפנא עצמו, אביו השכול של הודי, כתב שיר לחג הארבעים של מעוז חיים שהודפס על קיר מגדל המים: "זה שירנו צליל ישמיע/ למעוז חיים נריע/ בצל מגדל, בסדנא, בשדה/ נישא קולנו ברמה/ נלעג בחורף לחמה/ במעוז על גדות הירדן".

על קירות אחד המקלטים במעוז מופיע שיר של המפיק רוני אבירם, שביים את חג יובל החמישים. "צהוב ואפור ואדום וגם תכלת/ יובל את העמק יצבע/ ומעוז בהירה, את ידיה טובלת/ לשזור את הצבע הבא".

שלוש חברות הקיבוץ, מירב שחם, מיכל כרמל וטל סלץ, עמדו מאחורי הפקת מסלול השירים על קירות הקיבוץ. "הרעיון עלה לי בראש מזמן", מספרת כרמל.

עבר, הווה, עתיד. ילדי הדור החמישי למשפחת אביטל במעוז חיים, צילום: אריה גינתון

"בחרנו בשירים מוכרים ומושרים שיש מאחוריהם סיפור. כאלו שיש להם עבר, אבל גם פנים קדימה. כולם לאורך השדרה המרכזית בקיבוץ. בחרנו בטכניקה של שבלונה עם צבע עמיד של גרפיטי. זה גם זול וגם מאפשר לתקן ולהוסיף שירים ומקומות".

בוקר שבת נפתח בארוחת בוקר בנוסח חדר האוכל של פעם עם לחם, זיתים, ריבה וחצי ביצה. לאחר מכן, בליווי מוסיקלי של שירי מעוז חיים, נסע טרקטור רתום לעגלה עליה ישבו ילדי הקיבוץ.

"בכל פעם שהגענו לשיר על קיר", מוסיפה כרמל, "חשפנו את הכיסוי מעליהם. אחד מהחברים קרא את השיר והוסיף מספר מילים על מקורו ועל הסיפור של כתיבתו. הציבור נדד בשמחה משיר לשיר".

בערב שבת , 24.11, ייערך האירוע המרכזי של חג השמונים תחת הכותרת "זה שירנו צליל ישמיע" בביצוע ילדי, נערי, וחברי מעוז חיים.