להקת הנח"ל חוגגת החודש 67 שנים להקמתה, סיבה מספיק טובה לציין את התאריך ההיסטורי בסדרת כתבות על חברי הקיבוצים ששרו ושיחקו בה.

האהובה מבין הלהקות הצבאיות. להקת הנח"ל, צילום: באדיבות שמעון וייצמן

אלא שההתמקדות לא תהיה באמנים המפורסמים שנולדו בקיבוצים, דוגמת ששי קשת מגליל ים, ירדנה ארזי מכברי, שלום חנוך וחנן יובל ממשמרות ועוד. נעסוק דווקא באלה שהשתחררו מהלהקה, חזרו לקיבוציהם והפכו לאלמונים שאינם מתפרנסים משירה.

להקת הנח"ל, שהוקמה ב-3.11.50, הייתה הלהקה הצבאית הראשונה לאחר הקמת צה"ל. קדמו לה "הצ'יזבטרון" שהייתה להקת הפלמ"ח, "חישטרון" של חיל השדה בהגנה ולהקת "מעין זה" שהוקמה על ידי הבריגדה היהודית.

להקת הנח"ל הייתה קשורה כבר מראשית ימיה לתנועה הקיבוצית שלאחר קום המדינה. לצד בנות ובני קיבוצים שגויסו ללהקה האהובה מבין הלהקות הצבאיות, הגיעו אליה גם בני גרעינים שגילו כישורי משחק ושירה מרשימים.

בין חברי הלהקה הראשונים היו אורי זוהר, גליה וחיים טופול, נחמה הנדל ואחרים שהצטרפו לקיבוץ משמר דוד לאחר שחרורם מתוך כוונה להקים שם קבוצת תיאטרון. השידוך לא עלה יפה, והם עזבו את הקיבוץ לתל אביב שם ייסדו את להקת "בצל ירוק" אותה ביימה נעמי פולני .

מפקד להקת הנח"ל והבמאי הראשון שלה היה גיורא מנור ז"ל מקיבוץ משמר העמק, לימים איש תיאטרון ומבקר מחול. גם בהמשך הדרך כתב מנור כמה תוכניות ללהקה.

ב-1957 עלתה התכנית "עד מאה ועשרים", שציינה עשר תכניות ללהקת הנח"ל. אז שירתו בה אריק איינשטיין ויוסי פרוסט, לצד בוגרים נוספים דוגמת יהורם גאון, עליזה רוזן, גברי בנאי, ישראל פוליאקוב, חנן גולדבלט ועוד. כל כותבי התקופה נידבו שירים ללהקה.

ימי התהילה לא חזרו יותר. להקת הנח"ל, צילום: באדיבות שמעון וייצמן

שנות ה-60 הייתה תקופת השיא של הלהקה, בעיקר בהמתנה לששת הימים ולאחריה. אז היו הרכבים שבהם הופיעו שולה חן, ששי קשת, מנחם זילברמן, שלום חנוך, מוטי פליישר, אביבה בנו רוזנטל (כיום חברת גן שמואל). מאוחר יותר שירת גם ההרכב ששימש השראה לסרט "הלהקה" וכלל את דני סנדרסון, גידי גוב, אפרים שמיר, ירדנה ארזי, מירי אלוני ועוד.

התוכניות "מהנח"ל באהבה" ו-"הנח"לאים באים, הנח"לאים באים" הפכו לפסקול ישראלי מנצח והזמרים נעשו לאלילים נערצים. יאיר רוזנבלום ודני ליטאי ניצחו על הלהקה המיתולוגית ההיא. צוות ההווי של הנח"ל הוציא גם הוא כמה שירים בלתי נשכחים ואמנים מוכרים כצילה דגן, אופירה גלוסקא, עידית חיים ואחרים.

הלהקה פורקה, כשאר הלהקות הצבאיות, בשנת 1978 בהוראת הרמטכ"ל דאז רפול איתן, אבל הוקמה מחדש ב-1985. התהילה כבר לא הייתה מנת חלקה, והיא מיעטה להוציא שירים חדשים. בין האמנים שהופיעו בשנות השמונים ניתן למנות את  יואב צפיר, דנה ברגר, תומר שרון, שרון חזיז, מומי לוי ועוד. ימי התהילה של להקת הנח"ל לא חזרו יותר וספק אם ישובו לזוהרם.

שמעון וייצמן, חבר הלהקה בימיה הגדולים, סייע לאיסוף החומר ואיתור השמות ומקומות הישוב שיופיעו בסדרה. ויצמן הוציא ספר אודות להקת הנח"ל בשם "מלון חיים - בסיס לרומן", אותו הוא מוכר בחנות המסגרות שלו במרכז נתניה. וייצמן עצמו היה ילד חוץ בקיבוץ סאסא, ממנו גויס ללהקה.