"דנקרק". אורך: 107 דקות

במאי: כריס נולאן. צילום: הויט ואן הויטמה. שחקנים: הארי סטילס, טום הארדי, מארק ריילנס, קנת' בראנה, קיליאן מרפי.

דנקרק - קונצרט של מלחמה. עד כמה שהביטוי נשמע מופרך, חוויית הצפייה בסרטו החדש של כריס נולאן ("התחלה", "בין כוכבים" וטרילוגיית "האביר האפל") היא בהחלט ספקטקל. 

באדיבות גלובוס מקס

השנה היא 1940. גרמניה הנאצית כובשת חלקים ניכרים באירופה ומאיימת לחנוק את צרפת. חיל משלוח בריטי מגיע כדי לעזור לצרפתים שלא ליפול בידי גרמניה, במבצע שכונה לימים " מבצע דינמו" או "הנס של דנקרק".

אולם הגרמנים מסיגים את חילות צרפת ואנגליה לקו החוף של העיירה דנקרק ולמעלה מ-300 אלף חיילים נלכדים שם. החיילים הבריטים מצפים לפינוי מהיר דרך תעלת למאנש. "אני מרגיש את הבית", אומר אחד הגיבורים אולם הסיוע דל יחסית לכוחות הגרמנים שמפציצים את החיילים בכל דרך. 

ביבשה, באוויר ובים. כך מעצב נולאן בסרטו המרהיב את המבצע להצלת הכוחות. בעזרת מצלמות 65 מ"מ ומצלמת IMAX הצופה מיטלטל עם הטייסים הבריטים במאבקם להשמיד את המסרשמיטים הגרמניים, עם המשחתות וסירות ההצלה הקטנות שבים ועם החיילים על החוף.

הסרט נע בין מספרם העצום של החיילים שנראים מלמעלה כמו שיירות נמלים חשופות, לבין סיפורם הפרטי של מספר גיבורים. בין מלחמה וחיילים כשם כולל, לבין האדם הפרטי שמנסה לשרוד בכל דרך. 

הסרט נפתח מעיני גיבור אחד, חייל בריטי פשוט אך ככל שהוא מתקדם, הצופה נחשף לדמויות נוספות איתן הוא מזדהה - אזרחים, חיילים ומפקדים, ומתפלל שכולם יינצלו. היחיד המעיד על הרוב. 

זהו סיפור בתנועה לאורך שבוע, של מבנה לא לינארי אלא בהבלחות מבלבלות בין יום ללילה, בין הים והאדמה, ובין אלפי חיילים לחוף שומם. את התנועה מייצרת המצלמה שלא מפסיקה לנוע ויוצרת שוטים אסתטיים להפליא שמשולבים במוסיקה מרעידה ומטרידה.  

"מבצע דינמו" אמנם מספר את אחת התבוסות הגדולות בהיסטוריה של בריטניה, אולם הסרט מתמקד ברוח האנושית ובגילויי הגבורה הבלתי ייאמנו של הגיבורים. ביבשה באוויר ובים - קונצרט מרהיב וכואב של מלחמה.