עיניים – תערוכה פעילה לילדים

תערוכה שנולדה מתוך גיליונות 'עיניים' ובעקבות הקשר של נחום גוטמן עם עיתונות הילדים העברית בארץ ישראל. התערוכה מעוצבת ומתוכננת כתערוכה פעילה ומזמינה את הילדים ליצור, לחשוב ולשחק ומספקת הנאה צרופה לאורך זמן בין כתלי המוזיאון.

מה בתערוכה: איש הפנדה - סיפור קומיקס בהמשכים על עלילותיו של פנד האדום, הקומיקס שאינו נגמר - התחלות של עלילונים (סיפורי קומיקס), שכתב ואייר מישל קישקה, אותם מוזמנים הילדים לסיים, צייר לי ציור - מזמין את הילדים לתרום מיצירותיהם לחלל התערוכה, על פי הוראות מיוחדות שכתבה האמנית טליה קינן, המכשפה מניירה  - המכשפה שעושה הכול הפוך, אוהבת בלאגן, מקומות מלוכלכים ומסריחים ואי ציות לכללים.

בבית של מניירה ניתן לפתור חידות, להתחפש, ולעשות קסמים וכישופים! אזור חידות לקטנים ולגדולים - חידות מילים, הגיון וצורות, חידות מצוירות, מצולמות ומאוירות. חידת רצפה - חידה גדולה ומורכבת המיועדת לעבודה משותפת של בני המשפחה.  

עיניים - תערוכה פעילה לילדים. צילום: אסף לב

עוד בתערוכה: סדנת פעילות, משחקי חיות, משחקי רביעיות וזיכרון, פינת מערכת, ואזור קריאה מיוחד בו נמצאות כל חוברות 'עיניים' שראו אור להנאת המבקרים בתערוכה.

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21, תל אביב.  טלפון:  03-5161970. שעות פתיחת המוזיאון: יום א': סגור, ב'-ה': 10:00-16:00, ו': 10:00-14:00, שבת: 10:00-15:00. מחיר כניסה: הכניסה לילדים עד גיל 18 ללא תשלום. מבוגר:  24 שקלים שקלים.

ביקור הצעצועים 2 – האוטו שלנו

תערוכה המתמקדת בצעצועי התחבורה שהפכו להיות מושא פנטזיות ומשחק. לאורך המאה ה-20 עברו מכוניות הצעצוע שינויים עיצוביים וטכנולוגיים מהותיים -  מגוש עץ פרימיטיבי עם ארבעה גלגלים, למכוניות מודל עם דלתות נפתחות וחלל פנימי משופע בפרטים.

תערוכה זו הינה תערוכת המשך לתערוכה "ביקור הצעצועים". במסגרת התערוכה יוצגו עשרות צעצועי תחבורה: מטוסים, מכוניות, סירות, אופניים ועוד, מתוך אוסף בני ירוחם. הצעצועים, שיוצרו ברובם בשנות החמישים של המאה הקודמת, מחומרים כמו פח, ברזל עץ ופלסטיק ממחישים את השינויים שעברה תעשיית הצעצועים לאורך השנים.

ביקור הצעצועים 2. צילום: בני ירוחם

לצד צעצועים אלו יוצגו בתערוכה פרשנויות עכשוויות למושג מכונית צעצוע, כפי שעוצבו על ידי סטודנטים מהמכון הטכנולוגי בחולון. בעבודתם מתייחסים הסטודנטים לכל אותן תהפוכות חומריות, טכנולוגיות ותפיסתיות שחלו בעולם מכוניות הצעצוע. חלקם ביקשו לפשט את מושג המכונית עד למינימום הנדרש, אחרים ביקשו להתחבר לחוויות ילדות, או לפתור בעיה אמיתית בעולם המשחק הילדי. 

במסגרת התערוכה תתקיים בגלריה מידי יום שלישי פעילות לילדים. הפעילות כוללת: מתחם מכוניות מרוץ על שלט, מתחם מכוניות משחק מסוגים שונים, מתחם יצירה ופאזלים להרכבה  בליווי מדריך מלווה צמוד

גלרית המשכן בית מאירוב – הרצפלד 31, חולון. שעות פעילות: ג'-ה' 17:00-20:00, ו'-שבת 10:00-13:00. הכניסה חופשית. 

פסטיבל גיבורים – פורצי הדרך של העם היהודי

מרחב פתוח לילדים ולילדות, שנבנה מתוך כבוד לדמיון פרוע, לסקרנות אינסופית וליכולת ליהנות וללמוד ממשחקים, מסרטי אנימציה מקוריים, מאתגרים טכנולוגיים ומוטוריים, מפתירת חידות ומהרבה יצירה. באמצעות כלים אלה מוצגים גיבורי וגיבורות העל היהודים לאורך ההיסטוריה, בתקווה לעורר את הילדים, וגם את הוריהם, למחשבה מחודשת על גבורה, גיבורים, הערצה והערכה.

תערוכת גיבורים. יח"צ

מגוון הדמויות המוצגות – מתקופות שונות בהיסטוריה, מתחומים רבים ומכל רחבי העולם-  מגדירות את העם היהודי כקבוצה המאפשרת ביטויים שונים של הצלחה, ולא מתמקדת רק בכוח הזרוע או בגבורה בשדה הקרב. בהתאם לכך ניתן דגש מיוחד לגיבורי התרבות. בתערוכה 15 הפעלות אינטראקטיביות ושישה סרטי אנימציה המתאימים להורים ולילדים. מסכי מגע שמופיעים ליד כל קבוצת גיבורים מאפשרים להורים להוסיף מידע לילדיהם.

לצד התערוכה, מציע הפסטיבל עוד שפע של פעילויות מאתגרות ומרתקות: חידות על גיבורים, אפליקציית "משחקים עם גיבורים" דרך הסמארטפון וסדנת צילום של גיבורים.

בית התפוצות – מוזיאון העם היהודי, רמת אביב. שעות פתיחה: א'–ה' 9:00-19:30, ו' 09:00-14:00, שבת 10:00-15:00.  מחיר כרטיס: 45 שקלים.

קיץ בגן המדע − כל המשפחה משחקת במדע

בחופשת הקיץ כל ביקור בגן המדע כלול מסלולי פעילות לפי גילאים הכוללים סיורים מודרכים, מופעים מדעיים ועוד. מסלולי הפעילות כוללים: סיורים מודרכים בהנחיית צוות סטודנטים למדעים מדויקים, הכנת גלידה מדעית, ניסויים והתנסויות ומופע מרתק של ניפוח זכוכית הכולל הסבר של הצד המדעי. מסלול מיוחד נוסף שגן המדע מקיים השנה הוא סדנאות מדע פעיל שמאפשרות לילדים מכיתה ג' ומעלה להתנסות בבנייה של דברים מוחשיים, יצירת מעגלים חשמליים ועוד.

שלושת המסלולים המוצעים לבחירה הם: מסלול מס' 1:  "שעשועי מדע" מותאם למשפחות עם ילדים בכיתות א'-ו'; מסלול מס' 2: "מנפלאות הטבע" מותאם למשפחות עם ילדים מכיתה ד' ומעלה, משך הפעילות כשעתיים וחצי; מסלול מספר 3: "סדנאות מדע פעיל" מותאם לילדים בכיתות ד'-ז', משך הפעילות כשעה וחצי.

מוזיאון גן המדע מכון דוידסון - מכון ויצמן, רחובות. יש להזמין מראש את הפעילות http://davidson.weizmann.ac.il/מחיר כרטיס: 40/50 שקלים.

בעקבות המעיין הפלאי

הורים וילדים מוזמנים מוזמנים למסע תיאטרלי במוזיאון לאמנות האסלאם בו יגלו את המעין הפלאי באמצע המדבר, יכירו כלים עתיקים שונים אשר השתמשו בהם לשמירת נוזלים ויחשבו יחד על משמעות המים לבני אדם בעבר. הסיור משלב משחקים ומשימות ומתאים לכל המשפחה.

סיור תיאטרלי לכל המשפחה. צילום: אדם יהב

המוזיאון לאמנות האסלאם – הפלמ"ח 2, ירושלים. שעות פעילות: א-ה 10:00-15:00. מחיר כרטיס: 20/30 שקלים.