"מנשה". ארה"ב 2017 

במאי: ג'ושוע ויינסטיין. שחקנים: מנשה לוסטיג, רובן ניבורסקי

בין חבורות לומדים בבית מדרש יושב מנשה עם בנו הצעיר. הבן פותח בדף מהגמרא וקורא סוגיה כבדה ועצובה. מנשה, אביו, מסיט את הספר ומביא במקומו את "פרקי אבות" כשהוא מדגים לבנו תוך השמעת קולות, איך להיות "עז כנמר, קל כנשר וגיבור כארי", הבן צוחק עד שמסביב משתיקים אותם. 

סצינה זו, הלקוחה מהסרט "מנשה" היא תמצית הסרט. מנשה האב לא נענה לכללים הנוקשים המקובלים והוא מייצר עבור בנו חוויה אחרת, שמחה יותר, אולם הסביבה לא יודעת איך להתמודד עם מנשה.

מנשה הוא אלמן חרדי מברוקלין, קצת קשה-יום והרבה "נעבעך". מכנסיו לא מגיעים עד לנעליים והוא מתהלך ברישול, אבל למנשה לב גדול, ובן יחיד - רובין, שמנשה מגדל באהבה לאחר פטירת אימו . 

אבל מנשה לא הולך בתלם, הוא עובד קשה למחייתו, חייב כסף לאנשים ובכלל נתפס כלא-יוצלח בסביבתו. הקהילה ומשפחתו מעמידים אותו בפני תנאי: או שתתחתן, או שנעביר את רובין לדודים שיגדלו אותו. 

מנשה, שהוא קצת אינדיבידואל ופחות מתאים למסגרות הנוקשות של החברה בתוכה הוא חי, נאבק בכוחותיו הדלים שהילד יישאר ברשותו. דמותו, על המלנכוליה שבה, מעוררת חמלה ומרגשת מול בנו שתולה בו עיניים עגולות וטובות אבל מבין היטב את המציאות בתוכה הוא חי עם אביו. 

​הסרט, דובר היידיש ברובו, מבוסס כנראה על סיפורו האישי של מנשה לוסטיג שגם משחק את דמות הגיבור. למרות שעלילת הסרט מתרחשת בתוככי העולם החסידי בבורו-פארק על שלל הניואנסים שבחברה זו, הצליח הבמאי ליצור סרט אוניברסלי העוסק באב יחידני, קצת שלומפר שמתקשה לגדל את בנו​.

באופן זה, הסרט שייך ליצירות מהשנים האחרונות כדוגמת "חופשת קיץ" (דוד וולך) ו"שטיסל" (אורי אלון ויהונתן אינדורסקי) שמציגות את העולם החרדי מתוך נקודת המבט של יוצרים שבאו מתוך העולם עצמו ולא מנקודת מבט פטרונית ומתנשאת של אדם מבחוץ.

הסרט, מצולם בניו יורק אך זו אינה העיר המוכרת לרבים מהצופים, אלא הגיבורים נשארים בתוך דירות קטנטנות, ברחובות עמוסי אנשים חרדים ושלטים בעברית, ובתוך קהילה סגורה עם קודים ייחודיים לה. בדרך זו הסרט משדר אותנטיות של עולם ולמרות זאת הסיפור מצליח להיות אוניברסלי. 

כנראה אחד התבלינים להצלחה של סרט, הוא לספר את הסיפור מתוך אמינות פנימית שמחברת את הצופים אליו. ואולי דווקא בגלל שאין בסרט פולקלור חרדי או דעות קדומות, מורגשת חמלה רבה שהיא כוחו של סרט הביכורים הזה. 

הסרט הוקרן בפסטיבלים סאנדנס וברלין ומוקרן בימים אלו בפסטיבל לקולנוע ירושלים