לאחר שיצר לפני שנים רבות את הסרט העלילתי 'רכבת העמק', חוזר התסריטאי והבימאי יונתן פז - בן מזרע וכיום תושב נתניה - לנוף ילדותו בסרטו התיעודי 'לצידי רכבת העמק'.

אנשים לא מתביישים לבכות בסרט. פז, צילום: דורון פז

מדובר בסרט פיוטי, סוריאליסטי, עצוב, משעשע ולעיתים הזוי, עשוי ממצבים ומסיפורים מרתקים שכולם ערגה ואהבה לאדמת העמק, לשדות, לנופים, להרים שמסביב, לקיבוצים, למושבים ולעיירות הנטועות לאורכה של מסילת רכבת העמק האגדית, הנבנית מחדש כשבעים שנה לאחר שפסקה מלפעול.

הסרט מציג גלריה ססגונית של אנשי העמק, המספרים בפתיחות יוצאת דופן על עצמם תוך כדי שהם מאירים את החיים בעמק, ערש הציונות, באור מיוחד.

נוסף על קבוצות ועל אנשים מזדמנים, מראיין פז מספר דמויות מרכזיות בסרט. אחת מהן היא דורון שלזינגר (48), סוחר בקר חביב, הנע ונד ברחבי העמק ועוסק בחיסול רפתות שבעליהן התייאשו, ובמכירתן לשטחי הגדה.

נחום וחדווה (44) הם זוג מושבניקים שהתייאשו מעתיד החקלאות בארץ, ומחסלים בכאב רב את הרפת המשפחתית, המצטרפת בכך ליותר מ־150 רפתות שנסגרו בשנים האחרונות. חזי דרורי (88), מושבניק עליז ואופטימי מכפר יחזקאל, מסייר ברחבי העמק כמתנדב במשמר הגבול, ומספר על עברו מתקופת טרום המדינה ועל קרבות במלחמת השחרור.

פיני שיבולי (82), קיבוצניק ממזרע, מדריך התנועה האגדי וכיום מנהל מוזאון מזרע הקטנה, הנושא האחרון של דגל האידאולוגיה הקיבוצית. מרואיין אחר הוא עמוס לין (85), קפטן נבחרת הכדורסל האגדית של הפועל משמר העמק.

פז (71) נשוי, אב לשלושה (שני בניו יואב ודורון הם במאי קולנוע) וסב לשישה נכדים, הוא בימאי ותיק, ובין סרטיו הידועים ניתן לציין את 'אסקימוסים בגליל' ואת 'מחכים לסורקין', כולם עוסקים בנושא הקיבוץ.

בימים אלו הוא החל בהקרנות טרום בכורה של סרטו התיעודי החדש במספר קיבוצים ברחבי הארץ, ובהם רעים, עין חרוד, בית זרע ורביבים. בתום ההקרנה הוא מנהל שיחה עם קהל הצופים.

אילו תגובות אתה מקבל?

"התגובה השכיחה ביותר היא שזה סרט מצחיק ועצוב. אנשים לא מתביישים לבכות בו, אף על פי שאין בו סצנות קורעות לב. ההתרשמות היא שזה עצוב כי זה סרט של פרידה, רקוויאם לתקופה בעמק, ועם זאת יש בו גם הומור.

"הסרט לא משדר אופטימיות רבה, ואנשים שואלים אותי אם אני פסימי בנוגע למצב המדינה, למצב העמק ולמצב החקלאות. חלק מחברי הקיבוצים בעמק אומרים לי שהעמק מתמלא בתושבי ההרחבות ובבנים חוזרים ושהוא שוקק חיים, ולעומתם יש יודעי דבר האומרים שמדובר ביישובי שינה של אנשים שנהנים מאיכות חיים אבל לא מחוברים לעבודת האדמה, לרפת ולשורשים. זה מעורר תגובות מעורבות".

עזבת את מזרע לפני 50 שנה, אבל נראה שהקיבוץ לא עזב אותך.

"נכון. אומרים את זה עליי בעיקר על רקע הטרילוגיה הקיבוצית שיצרתי, אף על פי שעשיתי הרבה יותר סרטים שאינם עוסקים בקיבוץ. התדמית היא שאני במאי ההתיישבות העובדת, וזה נכון בחלקו".

האירוע הקרוב שבו יוקרן הסרט ייערך ביום שלישי 11 ביולי בשעה 18:00 במושב נהלל, והוא כולל חברים מקיבוצי האזור.