'כמו אז' הוא אחד הסרטים שיוקרנו בהקרנת בכורה בפסטיבל הבין־לאומי ה־13 לסרטי ילדים ונוער, שייערך בסינמטק תל אביב בתאריכים 22-18 ביולי.

הסרט נוצר על ידי ילדים מקיבוץ כרם שלום, בבימויה של חן שומוביץ ובהנחיית דרמה של דן ארליכמן, שניהם מתל אביב. הפקת הסרט נעשתה על ידי עמותת להב, שמטרתה להעצים ילדים ובני נוער דרך יצירת סרטים.

רכשו שפה משותפת באמצעות הסרט. ילדי כרם שלום בצילומים, צילום: עינת פוליטי

בהודעה לעיתונות על הסרט נכתב: "יעלי ויואב היו פעם חברים ממש טובים, עד שלפני שנתיים, בעקבות ויכוח בוועד הקיבוץ על יוזמה שכשלה להקמת בית קפה, התרחקו האימהות שלהם זו מזו.

"בעקבות הסכסוך בין האימהות נגמרה החברות בין יעלי ליואב. מאז שהתרחקו יעלי ויואב, גם הבנים והבנות כבר לא ממש חברים. כשיואב מגלה שהוריו מתכננים לעזוב את הקיבוץ, הוא פונה לעזרתה של יעלי. הילדים מאמינים שאם יקימו בעצמם את בית הקפה בכל זאת יישארו ההורים של יואב בקיבוץ. האם יצליחו הבנים והבנות להתאחד למען מטרה משותפת?"

כשהבימאית חן שומוביץ נשאלת מה התשובה, היא עונה: "כדי לגלות את זה, צריך לבוא לפסטיבל ולצפות בסרט, או להמתין להקרנתו בערוץ הילדים. אני מבטיחה סוף מעניין".

איך התנהל תהליך יצירת הסרט?

"במשך ארבעה חודשים הגענו לכרם שלום, דן ואני, בכל יום שני לשעתיים, ועבדנו עם קבוצת ילדים מכיתות ד'-ז'. לימדנו אותם איך לשחק, איך לעשות אימפרוביזציות ופעילויות שונות. תוך כדי העבודה ראינו שיש בעיה של שיתוף פעולה בין הבנים לבנות, והבנו שעל זה צריך להיות הסרט.

"ראינו שהם רוצים מאוד להיות בתקשורת עם המין השני, אלא שזה קשה להם. הדבר נובע בעיקר מעצם היותם בגיל החביון, אף על פי שהם אוהבים מאוד זה את זה. באמצעות הסרט הם רכשו את השפה המשותפת, והתגברו על המכשול".

בתום ארבעה חודשים כתבה שומוביץ את התסריט, המבוסס על הפעילות בקבוצה. הילדים קיבלו תפקידים, למדו את הטקסט בעל פה, וערכו חזרות לקראת הצילומים.

מבטיחה סוף מעניין. שומוביץ, צילום: אלבום משפחתי

כשהם היו מוכנים, ירד לכרם שלום צוות צילום מקצועי שכלל נוסף על שומוביץ ולארליכמן מפיקה, עוזר הפקה, צלם, עוזר צלם ואיש קול, ובמשך יומיים צולם הסרט על הסט בקיבוץ הדרומי ביותר בעוטף עזה. החומר המצולם הועבר לעורכת מקצועית של תמונה וסאונד, והוא הוכן להקרנה בסינמטק ולשידור בערוץ הילדים.

התסריט הושפע מהמצב הביטחוני המיוחד של כרם שלום?

שומוביץ: "לא ממש. רצינו להשתית את הסרט על שיתוף הפעולה בין הילדים, ולאו דווקא על המצב הביטחוני".

אפשר להתעלם מחומת הבטון הגבוהה המקיפה את הקיבוץ?

"האמת היא שכשעשינו סיור לוקיישנים חשבנו שאולי נצלם משהו מזה, אבל החלטנו לבסוף לא להראות את זה בסרט אלא להתמקד בדברים החיוביים ובאהבה שלהם זה לזה. יש נגיעה עקיפה במצב הביטחוני כשמדובר על הורים הרוצים לעזוב את הקיבוץ ולעבור לתל אביב".

שומוביץ מחמיאה לילדי כרם שלום על המשחק ועל הרצינות שהפגינו בסט, מציינת את העזרה שקיבלה מרחל ומריקי, שתי חברות קיבוץ שליוו את התהליך, את מעורבות ההורים, ואת העובדה ששיתוף הפעולה בין הבנות והבנים נשמר גם לאחר הסרט.

קיבוץ כרם שלום, על חבריו וילדיו, יעלה בחודש הבא לתל אביב ויצפה בהקרנת הבכורה של הסרט, המתאר משהו מחיי הילדים בו.