צילום: בן קלמר ספר הביכורים של סנונית ליס, 'כל הג'אז הזה', הגיע אליי בדיוק כשהייתי בין שני ספרים, והחלטתי שרק אציץ לרגע כדי שאדע במה מדובר. הרגע הפך לשעה, השנ"צ נדחה, ואני שקעתי בספר עד שגיליתי בבהלה שנותרו לי רק עוד שלושים עמודים ואני לא רוצה שהוא יסתיים.

עוד ספרים על הקיבוצים:
בחזרה לבני הדור הנשכח: ספרו המונומנטלי של שאול פז
לגלות מחדש את מאיר אריאל: "היה תבנית נוף קיבוצו"

כבר בפתיח הרגשתי הפתעה וסקרנות, כאלה שפתיחה מקורית מביאה אותך להרגיש שצפויה לך הנאה מהספר. מהר מאוד הוא גרם ללב שלי לדהור, לא במתח אלא בהתרגשות, כזו המורגשת כשהספר מביא אותי להבין דברים על עצמי ועל החיים, ועושה זאת בצורה טבעית, חס וחלילה לא אג'נדה. יש לי אלרגיה לספרות מגויסת.אחד החוקים הראשונים שלמדתי מהעורכת שלי בתהליך הכתיבה הוא: "אל תספרי על מה שקורה, תראי את זה", וזה בדיוק מה שקורה ב'כל הג'אז הזה'. הסיפור נחשף מתוך המכתבים וקטעי היומן, ואנחנו כמו עדים סודיים לחיים מרתקים של מישהו, חיים המתגלים לנו מבלי שאנו נתגלה אליהם.

דבר נוסף וחיוני מאוד - יש אמת בכתיבה של סנונית ליס. אין זה משנה אם זו אמת אוטוביוגרפית או היסטורית. יש אמת בתחושות, ברגשות, בתובנות.
אמת כזו שאי אפשר לזייף, אמת הנוצרת רק כשנכנסים לתהליך הכתיבה וצוללים הכי עמוק פנימה, אפילו אם לא קרה לך שום דבר מהאירועים החיצוניים בעלילה. צלילה כזו, רק היא מאפשרת אמת צלולה שהקורא מזהה ונסחף לתוכה.

כך למשל ג'אז וליז, שתיים מתוך שלוש הדמויות הראשיות בסיפור, הן קיבוצניקיות. גם סנונית ליס, הסופרת, נולדה וגדלה בקיבוץ עין שמר. רק מי שמכירה טוב כל כך כל ניואנס בהוויה הקיבוצית יכולה לכתוב עליה, כך שגם אני - שהיכרותי היחידה עם קיבוצים היא דרך תנועת הנוער, המחנות והטיולים - מרגישה היטב את תחושת האמת שבה. זה כמו לשמוע מוזיקה בלתי מוכרת, כשהתווים אינם לנגד עיניי ועדיין לדעת שהמקהלה מדייקת או לחלופין מזייפת.

אחת הדמויות הנוגעות ללב היא זו של נחצ׳ה, מוותיקי הקיבוץ, המסתובב בשבילים על קלנועית. ליז מתיידדת אתו ומגיעה לבקרו בחדרו בבית האבות הקיבוצי, ודרך השיחות שלהם עולים ההבדלים בין החיים בקיבוץ לפני עשרות שנים לבין הקיבוץ כיום.

אין מספר ויש כמה וכמה דמויות הנחשפות לפנינו. ההבדל בין קולות הדמויות הוא ברור, כמו בהצגה מופתית שבה כל שחקן מכיר את הדמות שלו לפרטי פרטים ולומד אותה במשך חודשים, עד שהיא הופכת להיות חלק ממנו. בצער רב סיימתי את קריאת הספר, שהביא אותי לרצות להכיר אישית ולחבק כל אחת מהדמויות. אני ממליצה לגשת לחנויות הספרים ולרכוש אותו, וכן לגלוש לאתר ששמו כשם הספר, ולחוות אותו בפורמט דיגיטלי מיוחד:
www.allthatjazz.co.il.

הכותבת היא מאתר 'אוצר מילים'.