צילום: תום ברטוב כל אדם עובר בחייו תקופת ביניים כלשהי, שבה הוא מביט אחורה לעברו וקדימה לעתידו בניסיון לחשב מסלול מחדש. עידו גולדברג (38) מקיבוץ רמת השופט החליט לקחת את הנקודה הזאת בדיוק ולעשות ממנה ציור. בעצם סרט. בעצם שניהם.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
"אני פוגש את המקועקעים בשבילי הקיבוץ"
'המקומיים': הכינים של הסולנית הביאו להקמת הלהקה
פצעי הלינה המשותפת נפתחים מחדש בספרה של לאה ארבל

לאחר תקופה של חיפוש עצמי ושל הרגשת חוסר סיפוק עם עיסוקיו המזדמנים, שבהם אף התגלגל אל העיר הגדולה, שב גולדברג, בן זקונים למשפחה עם נטייה אמנותית, אל הקיבוץ שבו גדל. הוא החליט לתת סיכוי לאמנות ובכישרון הציור שלו החל לתעד זיכרונות משמעותיים מחייו, מהילדות על גבעות הקיבוץ, הלינה המשותפת, בית הספר, הצבא, הטיול הגדול, ועד היום. מבנה נטוש בקיבוץ, ששימש בעבר מחסן הביצים של הלול, נראה לו המקום המושלם למימוש הפרויקט."בניתי קיר גבס, מולו הנחתי מצלמה, לחצתי רקורד ופשוט התחלתי לצייר. יצא דווקא לא רע", מספר גולדברג על תחילת הפרויקט. "הציור הראשון היה של בית שמחכה על פסגת גבעה. זיכרון ילדות של הנוף הרומנטי של גבעות הקיבוץ וחתול שתמיד חיכה לי ליד בית הוריי בדרך חזרה מבית הילדים".

גולדברג מעיד על עצמו שאין הוא מזן האנשים המִתרצים בקלות. לכן נטל מכחול בידו, מחק את הציור שצייר והתחיל אחד חדש. "אחר כך לא הבנתי למה מחקתי את הציור. חשבתי לרגע שאני לא יודע להעריך את מה שאני יוצר". ולמרות הכול המשיך באמנות. "דרך הציור הבנתי שכל השנים הייתי צריך להתגבר על הפחדים ופשוט להעז, אז אמרתי לעצמי: יאללה, עוד ציור". כך נוצר פרויקט הנקרא "הבית על הגבעה", על שם אותו בית מזיכרון ילדות נכסף.

במשך שמונה חודשים תיעד גולדברג במצלמת וידיאו את כל תהליך היצירה של הפרויקט, ציור אחר ציור. כך נוצר למעשה סיפור בהמשכים, שבו כל סצנה מנסה לבטא פרק בחייו. מחיקת כל ציור משולה מבחינתו לסגירה מסוימת של פרק בחייו, ומעבר הלאה לפרק הבא."מראש כיוונתי ליצור סרט וידיאו מיוחד ולא תערוכה רגילה", מספר גולדברג. הוא נמצא בשלבים מתקדמים של עריכת הסרט, מעין וידיאו ארט דוקומנטרי על תהליך הפרויקט ועל התהליך שעבר בעצמו.

"הייתי צריך להמציא הכול מאפס. רציתי ליצור משהו אישי, כזה שייגע גם באנשים אחרים". הבסיס לכל יצירה של גולדברג הוא הרעיון שבה. בכל תמונה ניתן לחוות תחושה ורגש, אך לא בהכרח להבין את המסר שהוא מנסה לבטא. "אני מניח שסיפור חייו של כל אדם חג סביב אירועים שונים, אבל הרגשות הם דומים, ומפה התקווה שהסרט יכול לגעת באחרים".

גולדברג, העובד במפעל העץ בקיבוצו, פונה לציבור במטרה להשתתף עמו בהוצאת הסרט
לאור דרך אתר האינטרנט headstart, המסייע בגיוס המונים עבור הגשמת חזונם של יזמים ושל יוצרים צעירים.

"בתחילה נרתעתי מהרעיון, אבל לא רציתי לרדוף אחרי חברות הפקה", הוא מודה. "היה זה חבר מהקיבוץ שעבד ב-headstart, והוא כיוון אותי לפנות אל הציבור דרך האתר". בתמורה למימון מציע גולדברג הדפסות, תמונות ממוסגרות, קנבסים מקוריים וציורי קיר בגדלים שונים של תמונותיו מתוך הפרויקט. ניתן לצפות ביצירות של עידו בחיפוש פשוט ברשת האינטרנט תחת השם "הבית על הגבעה - עידו גולדברג".