צילום: ליאור פוזניאק המכללה לכישורי חיים באשדות יעקב איחוד תיפתח בסוף השבוע את התערוכה 'צבעים של תקווה', ובה יציגו את עבודותיהם הסטודנטים בעלי הצרכים המיוחדים. התערוכה מתקיימת במסגרת אירועי העשור להקמת המכללה.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
רומן חדש מפרי עטה של רבקה זיו מברעם
למרות הפציעה: הקיבוצניק לא הניח את הכינור
אורי חן נפרד מתזמורת בני הקיבוצים בקונצרט חגיגי

הצייר והמורה דוד נתיב מאפיקים מתנדב במקום כבר שלוש שנים, לצד מורים מתנדבים אחרים, וכמה מהציורים שיוצגו בתערוכה הם של תלמידיו, בוגרי המכללה.

"למכללה הגעתי בעקבות המלצה של שני חברים, עמיקם אסם ודני פלס", סיפר נתיב. "גם הם מעבירים כאן שיעורים, אם כי בנושאים אחרים. בת אחותי היא בעלת צרכים מיוחדים, כך שאני מרגיש קרוב לעניין. אני חושב שלאוכלוסייה הזאת מגיעים מלוא היחס והכבוד".נתיב נזכר כי למפגש הראשון עם הסטודנטים במכללה הגיע עם לא מעט חששות. "לימדתי בעבר בני נוער, וכיום יש לי חוגים למבוגרים. לימדתי אמנות בתל חי, ויש לי מערכי שיעור מסודרים, אבל לא ידעתי איך להתנהל עם לומדים כמו כאן. שאלתי את הנהלת המכללה איך מלמדים בעלי צרכים מיוחדים אמנות, וקיבלתי את התשובה: נסה ותגיד לנו. כך נכנסתי לשיעור הראשון. מאז עברו כבר שלוש שנים. מאות ציורים צוירו, והנה עכשיו יש גם תערוכה. זה מרגש מאוד".

בשנתו השנייה במכללה הצטרף לאחד השיעורים סטודנט שעד אז בחר שלא להיכנס לכיתת האמנות. מדובר בערן אמסלם, בנה של מייסדת המכללה ירדנה. עבורו, ועבור חברים בוגרי החינוך המיוחד כמותו, הוקם המקום הזה. "כל תלמיד הוא עולם ומלואו. כשערן החליט להיכנס לשיעור נפתחה אצלו דלת ליצירה. לאט-לאט הוא התחיל לצייר על ניירות גדולים יותר, ונושא הציור תפס אצלו מקום חשוב בסדר היום", משתפת אמסלם.

לאחד הציורים בתערוכה ערך רגשי רב בעבור דוד נתיב, מעבר לעובדה שהוא צויר בשיעור שהוא העביר. אחת הסטודנטיות התרגשה מאוד לקראת חתונת בנו של נתיב, וציירה ציור המוקדש לחתונה: שש דמויות המסודרות כמבנה של משפחה עומדות ליד חופה או ליד בית.

נתיב מבהיר: "החוויות האישיות ועולם הרגש של המציירים באים לידי ביטוי בכיתת האמנות. פעמים רבות אני מבקש מהצעירים בתחילת השיעור ציורים על נושאים כמו משפחה, חגים או רגשות. החוויה באה לידי ביטוי על הנייר תוך כדי תחושת סיפוק מעצם היצירה ומהתוצאה הסופית היפה.

"אני תמיד מקפיד לצלם את הציור כשהסטודנט שצייר אותו מחזיק אותו בידיו. אם לא תדע מי עומד מאחורי הציור אפשר אולי להתבלבל ולחשוב שמדובר בקשקוש. חשוב לדעת מי עומד מאחורי היצירה ואיזה הישג אדיר עבורם היא היצירה. השכר שלי מתבטא בחיבוק, לפעמים פיזי, שאני מקבל בסוף שיעור מהתלמידים שלי.
אמנות היא כלי ביטוי, ויש להרחיב את אופקי הצעירים בעוד מגוון של תחומים".

התערוכה 'צבעים של תקווה' תוצג בבית גבריאל בצמח החל מיום שישי (16.9) בשעה 11:00 ועד 16.10. הכניסה חופשית. כל ההכנסות ממכירת הציורים יוקדשו להמשך הפעילות האמנותית של המכללה לכישורי חיים.