צילום: יניב משיח "לפעמים אני מרשה לעצמי לחלום שאנחנו גרים בבית דירות חדש בעיר, נגיד בקומה שלישית, שאין לי המון דודות משוגעות, שאנחנו אנשים רגילים. עם מי אני יכולה לדבר על ההרגשה הזאת. אני לא מרגישה ממש מפה ובטח שלא משם".

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
דידי גת ממעגן מיכאל מככב במחזמר "בילי אליוט"
פסל מחאה: "מגן דוד נשבר ומדמם"
רכוש נטוש: תערוכה עם נרטיב של תלישות ופליטות

כך כותבת ענת משיח (צאלים) בספר הביכורים שלה 'פיורלה' (הוצאת עם עובד), היוצא בימים אלו לאור. בספר היא נותנת פתחון פה לילדה-נערה רבת-דמיון, המתלבטת בין סבתה מצפון אפריקה וסיפוריה לבין הרצון להכות שורשים חדשים, להתקבל בחברה הישראלית ולהיות אהובה בה בשעה שבני משפחתה מכנים אותה אפרוח מקולקל.משיח (55), ילידת תל אביב וחברת צאלים זה יותר משלושים שנה, קוראת ספרים וכותבת חיבורים ושירים מאז שהיא זוכרת את עצמה, כהגדרתה. היא בוגרת החוג לתאטרון בסמינר הקיבוצים והחוג לכתיבה יוצרת במרכז ללימודי חוץ של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עד היום היא זוכרת את השיר הראשון שכתבה בהיותה בכיתה א' ושפורסם בשבועון הארץ שלנו, עיתון הילדים המיתולוגי. מאז היא לא הפסיקה לחלום שביום מן הימים יֵצא ספר פרי עטה וישכון על מדף הספרים של חובבי הספר העברי. בימים אלו זה קורה.

מה בעצם הביא אותך לכתיבת פיורלה?
ענת משיח: "בלימודים שלי בסדנת הכתיבה היוצרת נחשפתי לסיפורים של הדודות ושל הדודים שלי על תקופת ילדותם עוד לפני שעלו ארצה. מה שריתק אותי הוא סיפור הבאתו של סבא רבא שלי מטריפולי שבלוב למנוחת עולמים בירושלים. זה היה חלום חייו. המצאתי סיפור על מסעו של סבא רבא שלי בדרכו האחרונה, והמורה שלי, רונית חיטין, התלהבה ונטעה בי את האמונה ואת הניצוץ שיש כאן חומר גלם לספר".

את עלילת ספר הביכורים שלה שאבה אמנם משיח מהווי משפחתה, אך היא עצמה מבהירה כי אין מדובר כאן בספר אוטוביוגרפי, גם אם בעת קריאת הספר נוטה הקורא לחשוב כי פיורלה, גיבורת הספר, היא אולי בת-דמותה של מחברת הספר.

אז מי היא פיורלה?
"זו לא אני, גם לא אמא שלי, כפי שהיה מי שנטה לחשוב. גם לי וגם לאמי לא הדביקו מסטיק בשֵׂער כמו שעשו לפיורלה בכיתה. אני לא הייתי ילדת כאפות כמו פיורלה. גם לא הציקו לי בילדותי, ולא היו לי קשיי הסתגלות בתקופת הילדות והנעורים. התפאורה היא אווירת המשפחה שלי ובתוכה שזרתי את פיורלה, המרגישה לא שייכת, זרה וממש שקופה. בתור אישה צעירה היו לי תקופות בחיים המשיקות למה שחוותה פיורלה. חלק בלתי מבוטל מעלילת הספר אינו פרי הדמיון שלי".

מספר שנים ארכה כתיבת ספר הביכורים והוצאתו לאור. "לא ידעתי בכלל אם הספר הזה יֵצא לאור", אומרת משיח. "הייתי מתוחה מאוד. בסופו של דבר קיבלתי שיחת טלפון מההוצאה לאור שהספר מוכן. חשתי שזה כמו לידה. זה מרגש ומדהים".

מה מקור השם פיורלה?
"פירוש השם באיטלקית הוא פרח. זה היה שם מקובל בעדה הטריפוליטנית, כשהאיטלקים שלטו אז בלוב. תמיד אהבתי את השם הזה".

ויש גם מסר לספר. "התקווה שלי", מטעימה ענת משיח, "היא שהספר הזה ייתן כוח לילדי הכאפות
ולנרדפי הפייסבוק ויראה להם שעולמם הפנימי כן ראוי ושיש להם סיכוי".

יש כבר מחשבות על הספר הבא? יש כבר חומר גלם במגירה?
"אני עובדת על זה. יש לי כמה כיוונים. הכי נוח לי לכתוב על איזו דמות ילדותית, אולי על עצמי, שהיא שונה מזו של פיורלה. אולי על תקופת ילדותי בתל אביב של שנות השישים".