צילום: נטע שחק "נטול" - המילה האחת הזאת, המגדירה את אוסף השירים שכתב, הלחין ומבצע בר פלד - מתכוונת כולה לחיוב, ומתקבלת בהסכמה מלאה גם על ידו: נטול פאתוס, נטול דרמה, נטול פוזה, נטול חנופה, נטול חשמל ודיסטורשן. לא נטול השראה "מידתית" ממאיר אריאל, ועדיין האוסף החדש של פלד עומד בזכות עצמו, וכובש בפשטותו, בניקיונו ובכנותו.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
הצדעה להגדות הפסח שליווי חיילים יהודים בכל התקופות
כריכה רכה מציגים: רוק עם שורש קיבוצי
כינרת: נאבקים בשיימינג דרך הצגה חינוכית

"זו בדיוק היתה הכוונה", הוא אומר, "אני משתדל להגיד הרבה במעט ובקטן, לבחור בקפידה את המילים, ולתת לכל מילה משקל וכוח. זה, מבחינתי, האתגר והכיף". וכך הוא נשמע:

"נימה צהובה מינימאלית מחליקה/ אל מאחורי אופק מתקרר/ עורב מחריד שתיקה/ ובמקומי מגיע עוד שומר./ מחליף מדים, בינתיים מתחשבן/ מה סביר יותר שישגע/ כשיש או כשאין/ מישהי להתגעגע./ באוטובוס כל מחשבה משתחווה/ לפני מלכת חיי - העייפות/ וגם ככה כל כתיבה על תקווה/ היא כבר ממש היסחפות".
("יציאות וכניסות")הוא (29) יליד קיבוץ דפנה, שכילד, הוא מודה, לא כל כך השתלב בחברה, כי היה קצת שונה, אבל היום, שחקן תיאטרון בתל אביב, הוא נטול (שוב נטול) מטענים, והקשר עם הקיבוץ וחבריו חם וטוב.

בטח היית זה שכותב את הפזמונים וקטעי הקישור לחגים בקיבוץ.
בר פלד: "דווקא לא. הייתי זה שהופיע על הבמה - שרתי, שיחקתי. הכתיבה פרחה מאוחר יותר. אחרי הצבא הלכתי ללמוד משחק ב'בית צבי', שלוש שנים, ואז השתלבתי, כפרילנס, ב'קברט' בקאמרי, ואני ממשיך לשחק בהפקות שונות. משחק זה המקצוע שלי, ואם אוכל להמשיך בזה, אהיה מאושר".

בדפנה מפרגנים?
"בקיבוץ תמיד קיבלו יפה כל עשייה אמנותית, שלי ושל אחרים. בשנים האחרונות הזמינו אותי לשיר, יחד עם האחים שלי, בטקסי יום הזיכרון בקיבוץ. זה היה בהחלט משמעותי מבחינתי".

מתגעגע לגליל?
"כל יום, מאוד. גם אחרי שש שנים בתל אביב, עוד לא הצלחתי להתרגל לרעש ולזיהום האוויר. קשה לעבור מהפסטורליות הגלילית, מהנחל ליד הבית, אל הזרימה של הביוב ברחובות העיר. אני משתדל להגיע כמה שיותר לקיבוץ, לגנוב אוויר נקי ונוף ירוק".

את הרוב מתריסר השירים באלבום המיועד (שמגייס עכשיו כספים באתר מימון המונים "הדסטארט"), כתב במהלך השירות הצבאי בשריון, והם מדיפים שביזות, מלנכוליה והגיגי שגרה צבאית. אחדים מהשירים נכתבו אחרי השחרור,
ואת כולם מפיק מוזיקלית ערן וייץ. בהדסטארט מתקבלים השירים יפה: שבוע מאז עלו לאתר, כבר גויס מחצית ההון הדרוש.

יש גם כוונה להופיע עם השירים?
"בכל מקרה לא תהיה לי ברירה: אחד אלמוני, שתרם 5,000 ש"ח לאלבום בהדסטארט, ביקש בתמורה הופעה פרטית. הוא כמובן יקבל אותה".