צילום: צביקה טישלר 'זיכרון בסלון' הוא עוד אפשרות לציון מכובד של זכר השואה בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, או באחד הערבים שלפניו. תחילתו של הפרויקט לפני שש שנים, ביוזמה של כמה עשרות חברים שהתכנסו באופן ספונטני למחצה בסלון אחד הבתים, האזינו לעדויות של ניצולים, הגישו פרקי מקרא, שירה ונגינה כבחירתם, וקיימו שיחה גלוית-לב ודיון פתוח על השואה.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
להקת יד אליהו: טקסט קיבוצי בעיבוד פאנק-ג'אז
ספר חדש מתעד את הקשר בין היהדות לבין הקיבוץ
יוצרת בסגנון שלה: שירה ויזל בדרך לאלבום שני

מאחורי היוזמה עומדים אי-נחת משגרת ערבי ימי השואה כפי שהתרגלנו אליהם, וכן התחושה והחשש שהטקסים הממלכתיים והצפייה בשידורי הטלוויזיה אינם מבטאים וממצים את מלוא עומקה של חוויית השואה ומשמעותה, אלא להפך, מחלישים ומנכרים ממנה חלקים גדולים בציבור הישראלי.זיכרון בסלון מציע דרך בלתי אמצעית, אינטימית, להתמודד עם כובדו ועם משמעויותיו של היום הזה ועם שלל השאלות שהוא מעלה. בעתיד הקרוב, אומרים יוזמי הפרויקט, נתעורר למציאות שבה כבר לא יימצאו בקרבנו שורדים מהשואה, ולפיכך אל לנו לתלות את זיכרון השואה בנוכחותם הפיזית.

בשנה שעברה התרחבה היוזמה והקיפה כ-150,000 איש, מארחים ומתארחים, בארץ ובעולם. באלפי סלונים של דירות פרטיות ברחבי הארץ התקיימו ערבי זיכרון, וכך גם בבתים מוגנים לפגועי נפש, בקהילות של מבקשי מקלט, בהוסטלים לנשים במעגל הזנות, במקלטי נשים מוכות ובפנימיות של נוער בסיכון. השנה, צופים המארגנים, יציינו את ערב יום השואה בדרך זו כחצי מיליון משתתפים.

העיצוב, התכנים והאווירה של זיכרון בסלון פתוחים לכל רעיון ומותאמים לאופי הקהילה ולציבור המוזמן להסתופף בסלון. מומלץ לחלק את האירוע לשלושה חלקים: עדות חיה - כתובה או מצולמת - בין אם של שורד השואה ובין אם של בן הדור השני; חלק שיתופי - חלק אמנותי שבו האורחים מוזמנים לנגן, לשיר, לשתף בסיפור אישי,
או כל פעילות אחרת שתאפשר ביטוי אישי יצירתי; שיח פתוח ומשמעותי בין באי הסלון על אודות השואה.

ההשקעה והאמצעים הנדרשים לעריכת זיכרון בסלון הם זמינים לכול, צנועים למדיי ותלויים בהחלטת המארחים והמשתתפים. ערכת זיכרון לסלון, וכן עצות ומענה לשאלות ניתן לקבל באתר זיכרון בסלון: www.zikaronbasalon.com