צילום: יסמין נור ג'רבאן הנערה יסמין נור ג'רבאן (16) מהכפר ג'סר א-זרקא עושה היסטוריה אישית קטנה: זו לה הפעם הראשונה שהיא זוכה להציג את ציוריה בפומבי. זכות הראשונים הזאת מתרחשת בגלריה של השכנים, במעגן מיכאל. שם התערוכה: "אליסמינא". "זו הפעם הראשונה שאני מציגה בגלריה תערוכה של בת 16", מספרת ברוריה הרפז, מנהלת הגלריה ואוצרת התערוכה.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
בית אורי ורמי נחושתן: המוזיאון ימשיך לפעול
עמוס שיפריס בספר מכתבים של מייסדי נען
אנסמבל "בובצ'קה": הומור של נשים על נשים

"אני קצת נבוכה לספר", היא חושפת כבדרך אגב, "שרק לפני שבוע, כשהצטרפתי לאורחים שלי מחיפה, ביקרתי בפעם הראשונה בג'סר. זה לא כפר, זו עיר! יש בה מקומות יפים מאוד, והמשפחה של יסמין היא משפחה מקסימה. העברית של אמהּ היא כמו שלך ושלי".אל יסמין ואל ציוריה התוודעה הרפז בזכות אביה של יסמין, נהג אוטובוס הקשור זה שנים בקשרי עבודה עם הקיבוץ. "יום אחד הוא בא וסיפר לי על בתו ועל זה שהיא מציירת מאוד יפה. כדרכי, אמרתי לו שאני לא מציגה ציורי ילדים, אבל שיביא כמה ציורים, ונראה. וכשראיתי - התפעלתי. לא האמנתי שנערה צעירה יכולה לצייר יפה ובשל כל כך".

את כישרון הציור לא ירשה יסמין מהוריה, כפי הנראה, ולא בשיעורים מסודרים בחוג ציור היא הצליחה לפתח אותו. בעצמה התאהבה באמנות לסוגיה, ובגיל חמש בחרה להתמקד בציור. היא נהנית מגיבוי משפחתי וסופגת השראה מעבודות של לאונרדו דה-וינצ'י, של פבלו פיקסו ושל מסטרים קלסיים אחרים. הנגיעות שהיא מוסיפה לציורי הדיוקנאות והנוף, בצבעי שמן ובצבעי מים, מוסיפות לקלסיקה נופך אקזוטי, מקומי, פרימיטיבי, והתוצאה מקורית ומפתיעה.

גם במעגן מיכאל, כמו בקיסריה, מוטרדים מקריאות המואזין של ג'סר?
ברוריה גלפז: "ממש לא. מתרגלים. כשהגעתי לכאן מרמת הכובש, לפני אלף שנה, זה הפריע.
לא הבנתי איך עומדים בזה. היום זה נסבל בהחלט, וגם הווליום פחות משהיה פעם. חוץ מזה, יש לי יחס חיובי לערבים, כך שאני לא עושה עניין ממה שלא צריך. עכשיו אני מתכוונת להציע לקיבוץ שיעשו טיולים למבוגרים בג'סר".

נעילת התערוכה: 26.3