צילום: יובל שמש ט"ו-בשבט טרם הגיע, אבל סערה - לאו דווקא חורפית - כבר הקדימה אותו, לפחות במועצה האזורית מנשה. סדר ט"ו-בשבט מיוחד שמארגנת המועצה, בשיתוף המועצה הדתית המקומית, העלה טענות (והכחשות) סוערות, על הדרת נשים לכאורה מהתוכנית האמנותית.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
מעלה החמישה: התחייה של הפרסקו
"פרס אוסקר הנדלר" יוענק לקיבוצניקית לשעבר
המתנחלים והקיבוצניקים הופכים לקהילה אחת

הזמרת רונית אופיר, השותפה לד"ר אבשלום קור ולמוזיקאית אלונה טוראל במופע בשם "ערב שירי ציון" המוקדש ללשון העברית - הופתעה, לדבריה, לשמוע כי הצעה לשתף אותה בתוכנית האמנותית בסדר ט"ו-בשבט של מנשה נדחתה על ידי מחלקת התרבות של המועצה, בטענה כי זמרת לא תוכל להשתתף באירוע שיש בו סממנים דתיים, בעוד שזמר גבר יתקבל כמובן בברכה.

וכך כתבה, בין השאר, אופיר בדף הפייסבוק שלה: "כשהתקשרתי וביקשתי לשוחח עם ראש המועצה אילן שדה (חבר קיבוץ מענית - ראש מועצה מעולה כשלעצמו), נעניתי בבדיחות הדעת על ידי מנהל מחלקת התרבות של המועצה, מיכאל גל, שבעניינים האלה של אירועי תרבות שבהם מעורבת גם המועצה הדתית, אין מקום לשירת נשים. 'אין לנו', הוא אמר, 'אלא לקבל זאת בהכנעה' (משהו ברוח זאת...)."מיכאל גל הוא חבר קיבוץ ברקאי. אני עצמי תושבת האזור ומשתתפת לא אחת באירועי התרבות, ובכלל, חלק נכבד מהקהל שלי בא מקרב הציבור הדתי. שאלתי את ראש המועצה ואת מנהל מחלקת התרבות (אנשי "השומר-הצעיר", כמוני, אגב) מה קורה פה, מאימתי אסורה שירת נשים במרחב מנשה? קיבלתי תשובה מתחמקת ומעורפלת שאינני זוכרת אותה אפילו...

"אבל השתמע שהמועצה הדתית קובעת. אם את כל זה נוסיף לחוקי הכנסת החדשים האפלים שעומדים לפתחנו בענייני השבת, ולעוד כל מיני עוולות - ונצרף דבר לדבר - לא נוכל שלא להגיע למסקנה המייאשת כי חשכת ימי הביניים זה ממש כבר כאן".

ח"כ ד"ר עליזה לביא ("יש עתיד"), המגדירה את עצמה כאישה דתייה ברוח היהדות המתקדמת, שמעה על אודות הפרשה, מיהרה לפרסם גילוי דעת בנושא ושלחה לאילן שדה מסר בזו הלשון: "נדהמתי לשמוע על סירוב המועצה לאפשר לזמרת רונית אופיר להופיע באירועי ט"ו-בשבט, בשל היותה אישה. אני פונה אליך בבקשה לשנות את ההחלטה הלא-מידתית... המשמעות של ההחלטה שקיבלת היא הדרה בוטה כנגד נשים.

"כראש המועצה האזורית מנשה, וכחבר קיבוץ המשויך לתנועת השומר-הצעיר, הנחיה מסוג זה משמעותה שיתוף פעולה עיוור עם הגורמים המחמירים ביותר, המתקיים על חשבונן של נשים. זעקתה של רונית אופיר אינה אישית, היא ציבורית. ט"ו-בשבט הוא חג ישראלי ציוני. הוא החג של כולנו. אסור שלא תתאפשר הופעה של אחת מהיוצרות הבולטות ברפרטואר הישראלי, רק בשל היותה אישה. אבקש את טיפולך המיידי במציאת פתרון".

הדרת נשים? מתחת לרדאר של ראש מועצה קיבוצניק? אילן שדה, חבר מענית, ראש המועצה האזורית מנשה, מכחיש מכול וכול: "לא היה ולא נברא. דיברתי עם רונית אופיר, כתבתי לעליזה לביא, והבהרתי באופן חד-משמעי שרונית לא נבחרה להופיע באירוע ושמה לא הועלה כלל. מדובר באירוע חילוני, לא דתי, יופיעו בו בנות לצד בנים, וגם הקהל יהיה מעורב.

"לאור הטענות שהועלו כלפי מחלקת התרבות בדקתי את הנושא והוברר לי שדבר מכל מה שכתבו רונית אופיר ועליזה לביא לא קרה מעולם. יתרה מכך - רונית אופיר הופיעה פה, כתושבת קיבוץ המעפיל, לא מעט פעמים. ראש המועצה הדתית ראה הופעות שלה. לטעון כלפינו שמדובר בהדרת נשים - זה משום הוצאת דיבה ולשון הרע. אלמלא הערכתי את רונית אופיר כזמרת, הייתי שוקל הגשת תביעה נגדה בגין הדברים שייחסה לי ולמנהל מחלקת התרבות".

רונית אופיר מגיבה: "בפוסט שפרסמתי לא מחיתי על אי-הזמנתי להופעה. אף אחד לא חייב להזמין אותי, אם כי ישנם מקומות רבים שמזמינים, אבל לא בזה העניין. הגבתי בעקבות מה שנאמר לי - שתגובת המועצה האזורית מנשה להצעה לשלב אותי בתוכנית הייתה כי מאחר שבאירוע מעורבת גם המועצה הדתית, אי אפשר שתופיע זמרת, אלא רק זמר.

"כשאני עצמי ביקשתי לברר מדוע זמרת לא יכולה לשיר באירוע מסוג זה, הבנתי ש'זה המצב'
ושלא צריך לעשות מזה עניין גדול. אני חושבת שיש בהתייחסות הזאת מתן הצדקה להדרת שירת נשים. לשמחתי היתה לי חוויה מתקנת במועצה האזורית עמק-חפר, כשהופעתי באירוע לראש חודש שבט ביחד עם בנימין בוג'ה יוגב מבית-העמק.

"כדאי למועצה האזורית מנשה לקחת קורס בדרכי נועם וסובלנות וללמוד שאפשר גם בימינו ליצור אירוע מרהיב ומענג שמשתתפים בו דתיים וחילונים, גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, ושומעים בו (שומו שמים), בשמחה ובפרגון גדול, שירת נשים".