צילום: אלעד גרשגורן "מנגו" - תסריט קצר מאת שלומי אלקבץ, המתמקד במשפחה ממוצא מזרחי שמתארחת בצימרים של קיבוץ עין גב - זכה בפרס הראשון בתחרות תסריטים שערך מוסף "גלריה" של עיתון "הארץ" בסוכות, לצד תסריט של גן דה לנגה. בעקבות הזכייה יופק סרט, הצפוי לעלות בהקרנת בכורה חגיגית בפסטיבל ירושלים 2016.

עוד על סרטים וקיבוצים:
בית אלפא: מקיבוץ חילוני לקיבוץ כשר
צרעה: הקיבוץ מתמודד עם העבר הפלסטיני
הנערה מהקיבוץ יצרה סרט על המטפל הפיליפיני

סיפור העלילה, בקצרה: "גור, 36, ממוצא עיראקי, פפה, בת 37, ממוצא כורדי, גלית, 40, ממוצא טריפוליטאי, ורואי, 5, ממוצאה של אמו גלית", נפגשים בחופשתם בצימרים של קיבוץ עין-גב עם כמה חברי קיבוץ, ביניהם מנהלת הצימרים החמדנית, אישה מבוגרת מהקיבוץ והנכד שלה המבלים בחוף הים, וחבר קיבוץ מבוגר.

התסריט מנגיד באופן צבעוני את אנשי הקיבוץ מול האורחים, כאשר שני הצדדים מתוארים - בכוונה, כך נראה - באופן סטריאוטיפי. במהלך הבילוי המשפחתי בחוף, מאשימה האישה מהקיבוץ את רואי שעמד ליד התיק שלה שהוא מנסה לגנוב את הטלפון, ואינה מוכנה לכבד אותו במעט מהמנגו שהיא מקלפת עבור נכדה.לקראת סוף התסריט מגלה המשפחה עץ מנגו עמוס פירות בקיבוץ, ואמו של הילד שנפגע מטפסת עבורו על העץ. למקום מגיע חבר קיבוץ שמורה לה לרדת מהעץ ולהניח לפרי. לאחר דין ודברים היא זורקת עליו מנגו והוא מתעלף. בני המשפחה מתיישבים על הדשא וסועדים לבם במנגו המתוק.

התסריט, שזיכה את אלקבץ בפרס בן 125 אלף ש"ח, קיבל תגובות קשות באתרי אינטרנט שונים, בהם נטען כי חברי הקיבוץ המוצגים בו מצטיירים כמתנשאים וכגזענים, בעוד המזרחיים מתוארים כצנועים וכאותנטיים, ויוצאים ממאבק התרבויות כשידם על העליונה.

כחודשיים אחרי פרסום דבר הזכייה, בעין-גב לא ממש מתרגשים מהתסריט, שנראה כי גם לא קיבל תהודה רבה בין שבילי הקיבוץ. מנהל הקהילה גור מלמד (כינרת) אף ביקש לדעת במה מדובר בטרם יגיב.
בסופו של דבר בחר שלא להתייחס והעביר את זכות התגובה למשרד יחסי הציבור "תקשורות", המייצג את כפר הנופש של עין-גב.

"שלומי אלקבץ, יוצר צעיר ומוכשר, כתב את התסריט, כמו תסריטים אחרים, שאינם דוקומנטריים, המבקשים לקדם חשיבה חופשית על יחסים בחברה הישראלית", נמסר מ"תקשורות". "התסריט הוא פרי דמיונו, ומאחר שגם אין בקיבוץ 'דירוניות' להשכרה, כמתואר בתסריט, נשמח לארח אותו בכפר הנופש היפהפה שלנו ומקווים כי יטעם מהמנגו באחת המסעדות בנמל עין-גב, או ב'בית הפרי' - ולא כפי שתואר בסצנה בתסריט. ברכות לאלקבץ על הזכייה".

משלומי אלקבץ לא התקבלה תגובה.