צילום: קובי דונר בעוד מוזיאון "בית אורי ורמי נחושתן" באשדות-יעקב מאוחד ממשיך להילחם על קיומו, נאלץ מוסד קיבוצי אמנותי אחר מעמק הירדן לסגור את שעריו. הגלריה לאמנות במרכז החינוכי והמוזיאון "בית יגאל אלון" שבקיבוץ גנוסר הגיעה לסוף דרכה, לאחר 11 שנים של פעילות. הגלריה, על פי הגדרתה, שימשה כמקום מפגש לאמני הגליל עם הקהל הרחב, וכחלל ליוצרים בתחילת דרכם.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
אנסמבל חביבתי: הרכב מוזיקלי תוצרת סמר
יוצרת וזמרת: מרב סמן טוב חוזרת למרכז הבמה
הצ'לן בן ה-16 מכברי: המוזיקה מגשרת בין אנשים

האמנית נאוה הראל שושני (מאלמגור), ששימשה כאוצרת המקום מאז היווסדו, הקפידה להציג תערוכות של אמנים ערבים לצד יהודים כהמשך לחזונו של יגאל אלון, שפעל למען דו-קיום בשלום של שני העמים. ביום חמישי שעבר (5.11) נפתחה בגלריה התערוכה השנתית הקרויה "מפגש האביב", בה מציגה האוצרת מירוות עיסא (מהיישוב גי'ש) עבודות של תלמידים יהודים וערבים שנעשו במשך השנים והוצגו בתערוכות השנתיות.התערוכה הזאת, סביר להניח, תחתום את השורה הארוכה של התערוכות המתחלפות במוזיאון. המקום יהפוך לחלק מהמרכז החינוכי ויתמקד - כך על פי מנהליו - בתצוגה שתלווה את העשייה הפדגוגית והערכית במרכז החינוכי, או בסדנת עבודה של תלמידים המגיעים למוזיאון.

את ההחלטה על סגירת הגלריה קיבלו יו"ר הדירקטוריון של המוזיאון, יוסי קוצ'יק, והמנכ"ל החדש של המוזיאון, ערן שוורץ. האוצרת נאוה הראל שושני הופתעה לשמוע לפני חודשים מספר על כוונת השניים להפסיק את פעילות הגלריה, שלדבריה "קשורה באופייה למורשת יגאל אלון ומהווה נקודת משיכה לציבור הרחב, כמו גם לאמני הגליל".

הראל שושני סבורה שהיו כאן שיקולים כלכליים יותר מאשר ערכיים, ובשל כך הציעה לקצץ בשכרה ובהוצאות המקום, שגם כך אינן גדולות, כדי למנוע את הסגירה. "המוזיאון עובר בחודשיים האחרונים שיפוץ ושדרוג כללי, בעקבות כניסת יזם חדש לאזור המסחרי שלו, ואנחנו משלמים את המחיר", אומרת הראל שושני. "המנכ"ל החדש אומנם הבטיח לי שאולי בעתיד הרחוק יותר תישקל פתיחת הגלריה מחדש, אבל אני יודעת שמקום שנסגר כבר לא ייפתח".

מנכ"ל מוזיאון בית יגאל אלון, ערן שוורץ, מגיב על הדברים: "הגלריה תמשיך לפעול, אם כי במתכונת אחרת - שמייצגת את העשייה החברתית ציבורית של המקום הזה בהמשך למורשתו של יגאל אלון.
הגלריה לאמנות לא ממש ייצגה את הקו של המוזיאון, וגם המצב הכלכלי שאליו נקלענו, ושעליו איני רוצה להרחיב את הדיבור, לא אפשר עוד את פעילות הגלריה במתכונתה הנוכחית.

"כולם כאן שוחרי אמנות ומקווים שבעתיד הרחוק תוכל הגלריה להמשיך ולפעול, אבל בשלב זה מדובר בהחלטה שיש בה שיקולים ערכיים לצד שיקולים תקציביים. לא קיבלתי פניות כלשהן מהציבור בעקבות ההחלטה להפסיק את פעילות הגלריה, וזאת החלטה סופית".