התערוכה "פופ כנעני" של עדי סנד (בן קיבוץ גבעת-השלושה), המוצגת במוזיאון "בית אורי ורמי נחושתן" שבקיבוץ אשדות-יעקב מאוחד, היא תקדים בישראל: אין זו רק תערוכת יחיד מוזיאונית ראשונה של סנד, כי אם תערוכת יחיד ראשונה לאמן-רחוב במוזיאון ישראלי.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
הנצחה לאספן האמנות מקיבוץ כפר מסריק
גבע אלון: את מה שיש לי לומר, אני אומר בשירים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

סנד הוא מהאמנים הבולטים בתחום אמנות הרחוב, ורבות מיצירותיו מצויות במרחב העירוני. סדרת "הקופסונים", המרכיבה את עיקר התערוכה (אוצר: מיכאל יעקובסון) - היא סדרה ותיקה של עבודות שיצר סנד בעקבות לימודיו במחלקה לאדריכלות בבצלאל, ודרכה הוא ממחיש באופן ייחודי ובשפת הקומיקס את תחושותיו ואת מעמדו כאזרח וכאמן בישראל.

אמנות הרחוב פרצה מתוך עבודות הגרפיטי שכיסו את רחובות ניו יורק בשנות השישים של המאה הקודמת - על תמרורים, על חומות, על חלונות, ובמיוחד על קירות הרכבת התחתית. בשנות השמונים הונחה התשתית להכרה באמנות הרחוב כרובד לגיטימי בתולדות האמנות. אל ישראל הגיעה התופעה בשנות התשעים, אז החלו לבצבץ אמני רחוב במרחב הציבורי העירוני, בעיקר בתל אביב.

מאז זכו אמני הרחוב המקומיים בהכרה צנועה, אך נדמה שהמוזיאונים נמנעו מעיסוק בתחום המזוהה עם המרחב הציבורי הפתוח ולא דווקא עם החללים המוזיאוניים הממסדיים. תערוכה זו מבקשת להמשיך את ההיכרות עם אמנות הרחוב ולהתעמק ביצירתו של אמן רחוב מן הבולטים והוותיקים
הפועלים כאן.

ביום שישי הקרוב (8.5) בשעה 11:00 ייערך סיור בתערוכה בהשתתפות האוצר.

ועוד תערוכה בבית אורי ורמי נחושתן: "הקסם ביצירה הקרמית" (אוצרת: רות שדמון), בה מוצגות עבודותיו של הקדר אמנון ישראלי שנולד וגדל בקיבוץ אשדות-יעקב מאוחד. לאורך שנים רבות הוא חי ויוצר בירושלים, ומשמש כמורה לדורות של תלמידים. בתערוכה זו בחר לשתף אחדים מתלמידיו שהגיעו לביטוי אישי מיוחד. בתערוכה המשותפת ניתן דגש רב ליצירה באובניים ולדרכי עיטור וציור על כלי הקרמיקה. משתתפים: אמנון ישראלי, הרווי קליינמן, ג'נט לבקוביץ, מייק תדהר, דנה ליפשיץ.

נעילת התערוכות: 1.8.