צילום: אתי עמרם ב"גלריית השלום" בגבעת-חביבה נפתחה תערוכה מיוחדת: "מאוסף איתמר", המציגה עבודות שאסף ורכש איתמר רשף ז"ל מקיבוץ כפר-מסריק, שנפטר מסרטן ביולי 2013, בגיל 71.

עוד על תרבות ואמנות בקיבוצים:
גבע אלון: את מה שיש לי לומר, אני אומר בשירים
סיפורה של הגדת המעלות
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

"זו תערוכה ייחודית ומרגשת, בעיקר בגלל האדם המיוחד הזה שעמד מאחורי האוסף, ובצניעות ומסירות רכש במשך שנים יצירות אמנות לשם הנפש והזיכרון ההיסטורי הקיבוצי, של אמנים חברי קיבוץ שציירו קיבוץ", כותב האוצר, יובל דניאלי (המעפיל). "ישנם אנשים המבטאים את אהבתם לרעיון, למקום ולדרך בדרכים שונות ומגוונות. איתמר בחר לבטא את רחשי לבו בדרך מקורית ויוצאת דופן, באמצעות איסוף יצירות אמנות של יוצרים החיים במרחב הקיבוצי השיתופי, ושיצירתם נוגעת במקום בו הם חיים, בחזקת 'האדם תבנית נוף קיבוצו'".

דניאלי מספר כי רשף הסתובב בקיבוצים ורכש יצירות שמצאו חן בעיניו והתאימו ליכולתו הכספית. "היו לו חלומות להגיע לעוד אמנים. מצאתי את כתובותיהם בפתקאות שנשארו בתיק עזבונו", הוא אומר. "כנראה מה שנדרש עבורם היה מעבר ליכולתו".

האוצר מציין כי אין זו תערוכה רגילה של אמן נבחר, או של קבוצת אמנים שיש לה קו ונושא משותף, שבחר אוצר מקצועי על פי קריטריונים מובהקים של איכות, זהות וסגנון. התערוכה כולה נאצרה מתוך אוסף שקו אחד מנחה אותו - טעמו האישי של רשף."המשותף ליצירות הוא שרובן סימבוליות ופיגורטיביות, הנושמות קיבוץ", מעיד דניאלי. "גם אלה שיש בהן נגיעות מופשטות מגיעות מתוך הנוף, מתוך המציאות הקיבוצית. בחלק מהיצירות מורגשות השפעות אירופאיות מובהקות, תולדה של הארצות ואולפנות הלימוד מהן הגיעו האמנים.
הצנע הקיבוצי של שנות החמישים במאה הקודמת מורגש, באשר חלק מהיצירות צוירו על דיקט פשוט שהיה בנמצא בחצר הקיבוצית, או על שקי יוטה ששמשו לאחסון סוכר".

מקום של כבוד נתן רשף באוסף לחברי קיבוצו המנוחים: עמנואל רונקין, הצייר הצעיר שנהרג בדמי ימיו במלחמת ששת הימים; לוקס רצון, בלומה אודס, ויעקב (קובה) לייבל.

"כאשר החמירה מחלתו של איתמר והוא חש כי סופו קרב", מספר דניאלי, "הוא אסף את כוחותיו, ובנדיבות הראויה לכל שבח התקשר וביקש לתרום את האוסף לארכיון יד-יערי. בקשתו התקבלה בהתרגשות. הבטחנו לו לקיים תערוכה מהאוסף ולעשות ככל יכולתנו כדי לנייד אותה בין חללי תצוגה קיבוציים. תערוכה זו היא המעט שיש ביכולתנו לעשות כדי לשמר את זכרו של האיש היקר הזה, שבסתיו חייו חשב ודאג לשימורה של היצירה הקיבוצית".

אירוע חגיגי לציון הפתיחה ייערך היום (ראשון) בשעה 14:00. נעילת התערוכה: 11.5.