אם הייתם ילדים (בלינה המשותפת, נעבעך...) בסוף שנות החמישים, תחילת השישים, חזקה עליכם שאהבתם ורותקתם לסיפורים המצולמים על נוריקו-סאן-הילדה-מיפן, אלה-קרי-הילדה-מלפלנד, דירק-הילד-מהולנד, סיאה-הילדה-מאפריקה וכל היתר, בסדרת "ילדי העולם" הפופולארית.

עוד סרטים דוקומנטריים מקיבוצים:
סיפור התמודדות מדהים הפך לסרט ולשיטת טיפול
סרט חדש: עזב את הקיבוץ כדי להמשיך לצייר
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

כמה סופרות כתבו אותה, ובעיקר אסטריד לינדגרן (תרגמה ועיבדה לאה גולדברג), וצלמת אחת צילמה: אנה ריבקין-בריק. ובעוד אתם, מן הסתם, פיניתם זה מכבר את גיבורי הסיפורים המתוקים מזיכרונכם (מעטים מכם אולי מקריאים אותם לילדיכם, אם בכלל הם עוד מוכנים לשמוע סיפור). לא כך העיתונאית-לשעבר, ובלוגרית ודוקומנטריסטית כיום, דבורית שרגל.

מראשית דצמבר, בסינמטקים ובהקרנות ברחבי הארץ, מוצג סרטה התיעודי "איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו סאן" - סרט מתוק, מרתק, לעיתים דרמטי ממש. נדמה שסיפור עשייתו, שנמתח על פני ארבע(!) שנים תמימות, וכמה יבשות, שווה גם הוא סרט דוקו (מרתק, לעיתים דרמטי ממש).

מאיפה בא לך הטירוף הזה?
דבורית שרגל: "ואתה אפילו לא משער איזה טירוף זה היה. אני באופיי אדם אובססיבי, וכשאני מתאהבת במשימה, או לוקחת על עצמי פרויקט, אני לא מוותרת, והולכת עד הסוף.

"האובססיה הפעם היתה לאתר ולפגוש את גיבורי ילדותי הספרותיים, אלא שלא שיערתי לאן אשאב, וכמה המשימה הזאת תשאב ממני - אנרגיות, זמן, וכספים, שלא היו לי הרבה מלכתחילה. כמה חסכונות כבר יש לעיתונאית? בשלב מסוים הצטרפה אליי חברת ההפקות 'קסטינה תקשורת', אחר-כך תרמה סכום נכבד צביה דושניצקי, ולישורת האחרונה פניתי, בקיץ האחרון, לעזרת הציבור, באתר מימון המונים, 'הדסטארט'".

17 ספרים יצאו בסדרה ההיא. שניים מהם התמקדו בישראל, וישראל דאז זה הקיבוץ, כמובן. את האחד (שתורגם לאנגלית), "הרפתקה במדבר", כתבה לאה גולדברג, וכיכבו בו שלושה ילדים מתוקים מרביבים: שאול רחבי, אייל בן לוי וענת דובדבני.

את השני, "מרים גרה בקיבוץ", כתבה שוודית-יהודייה אוהבת ישראל, קורדליה אדוארדסון, והוא צולם בנאות-מרדכי, בכיכובה של הילדה איריס ברקאי, והעזר כנגדה, יענקל'ה צ'יזיק.

סרטון גיוס הכספים לסרט. מתוך האתר "הדסטארט"

היו ששרבבו בטעות גם את הספר, המאוד פופולארי בזמנו, "לילך מקבוצת אילנות", לסדרה הבין-לאומית, אבל לא, הוא נכתב בידי נתן יונתן וצולם בידי פטר מירום מחולתה, כמחווה לסדרה. ספר נוסף שצילמה אנה ריבקין-בריק בקיבוץ רמת-יוחנן, וכתבה לאה גולדברג - "מלכת שבא הקטנה" - לא נכנס לסרט, מסיבות שונות. גם את גיבורתו, שולה מירון, פגשה וראיינה שרגל, בקיבוצה כיום, איילת-השחר.

איך לא שמענו, ולא הגיעו אלינו, שני הספרים על הקיבוצים?
"אין נביא בעירו. את הקיבוצניקים לא עניינו הקיבוצניקים, עניינו ילדים מתרבויות ומארצות רחוקות. אגב, נוריקו-סאן לא תורגם ליפנית, ודירק לא תורגם להולנדית".

ומה הביא את אנה ריבקין-בריק לרביבים ולנאות-מרדכי, דווקא?
"אני לא לגמרי בטוחה. ידוע שהיתה בקשר עם גולדה מאיר, שבתה, שרה רחבי, היתה חברת רביבים. לאנה היה בשטוקהולם סלון ספרותי, שהתארחו בו אח"מ ישראלים, ואולי גם גולדה. קשר נוסף היה לה עם צמד הסופרים אלכסנדר ויונת סנד (שנפטרה בשבוע שעבר - א"ל).

"שאול רחבי, נכדה של גולדה, הוא מגיבורי 'הרפתקה במדבר'. לנאות-מרדכי הגיעה אנה כיוון שהיה שם גרעין משוודיה - קבוצת נערים יהודים מגרמניה, שמצאו מקלט בשוודיה בזמן מלחמת העולם השנייה, ואחרי הכשרה בשטוקהולם עלו ארצה, לנאות-מרדכי".

אז את נוריקו, אלה, דירק, פגשת. ואת שאול, מרים, ושאר הצברים?
"גם אותם איתרתי ופגשתי, והם מופיעים בסרט. התחלתי את החיפוש בטלפון לארכיון רביבים, ומשם כיוונו אותי הלאה. אף אחד מהשלושה כבר לא בקיבוץ, גם לא הגננת שלהם נורית לוי, ובעלה צביקה, שמופיע בספר, וגם 'מרים',
ששמה האמיתי איריס ברקאי, כבר אינה בנאות-מרדכי. לעומת זאת, יענקל'ה צ'יזיק חזר לקיבוץ לפני כמה שנים, ובונה שם בית בהרחבה".

החבר'ה זוכרים משהו מהחוויה?
"זוכרים, כמובן. הבנתי שהם לא ממש התחברו לאנה. היא אמנם דיברה ארבע שפות, אבל לא עברית, כך שהתקשורת ביניהם התנהלה באמצעות מתווכים. לכולם יש תמונות משותפות אִתה, ועותקים מהספרים, כמובן, ונחמד להם. לא כל ילד זוכה להיות מונצח בספר פופולארי ורב תפוצה".

גם כיום יכולים אנשים וילדים להתחבר לספרים האלה?
"אין לי ספק. ראיתי איך הגיב הקהל בפסטיבל במומביי. אנשים שמעולם לא שמעו על הגיבורים, על הדמויות, על הספרים, ואולי גם לא על הקיבוץ, קיבלו את הסרט בחום רב. הספרים עדיין יוצאים במהדורות חדשות