צילום: אפי שריר "פרס אריק איינשטיין" יוענק זו הפעם הראשונה, שנה לאחר פטירתו של הזמר והשחקן הנערץ, ל-21 יוצרים בשבע קטגוריות - זמר עברי, תיאטרון, קולנוע, מוזיקה אמנותית, מחול, אמנות פלסטית וספרות.

עוד על אמנים קיבוציים שזכו בפרסים:
"פרס ביאליק" יוענק לפרופ' עוזי שביט משדות ים
אות הוקרה למשוררת רחל שפירא מקיבוץ שפיים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

גובה הפרס הכולל עומד על מיליון ו-50 אלף ש"ח, כך שכל יוצר יקבל 50 אלף ש"ח. משרד התרבות שמעניק את הפרס לזוכים הודיע אתמול (רביעי) כי בתחום הספרות יקבלו את הפרס יהודית רותם, נירה הראל, ואמנון שמוש מקיבוץ מעיין-ברוך. חבר הנאמנים שבחר את צוותי השיפוט בכל תחום ותחום כלל את מוני מושונוב (יו"ר), גילה אלמגור, שלמה וישינסקי, נועם סמל וגל קנטי.

בנימוקים להענקת הפרס לאמנון שמוש ציין צוות השיפוט בין השאר: "אמנון שמוש הוא סופר, משורר ומחנך. חלק גדול מכתיבתו עוסק ביהדות המזרח, מתוך שאיפה למזג את התרבויות והשפות שעליהן גדל - העברית, הערבית והצרפתית. ספרו הידוע ביותר, 'מישל עזרא ספרא ובניו', עובד לסדרת טלוויזיה. שמוש זכה שלוש פעמים בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, פרס ירושלים ע"ש עגנון, פרס נשיא המדינה לספרות ועוד."מדובר בסופר חשוב שכתב רומנים וסיפורים במשך עשרות שנים. העלה לתודעה את אורח החיים של יהדות המזרח ובעיקרה יהודי סוריה. הפנה זרקור לאופן קליטת עליית עדות המזרח בשנות החמישים ועל כן תרם תרומה לרב התרבותיות בארץ. היה פעיל בתחום החינוך כמורה וכמנהל. למרות מגבלות הראייה החמורות שלו ממשיך עד היום להיות ער לנעשה בתחום הספרות בארץ ולהביע דעותיו".

שני אמנים נוספים בעלי קשר להתיישבות שזכו בפרס (בתחום הזמר העברי) הם יורם טהר-לב, בן קיבוץ יגור,
ונעמי פולני מהמושבה כנרת, לשעבר מאפיקים.

אמנון שמוש מעיד על אהבתו לאריק איינשטיין ולשיריו. "לא הכרתי אותו באופן אישי, הרי אינני מתגורר במרכז אלא בפריפריה ולכן לא ישבתי בבתי קפה ולא חוויתי מפגשים עם יוצרים מסוגו של איינשטיין", הוא מספר. "אבל השירים שלו אהובים עלי מאוד".

סיפרת לאחרונה על מצוקת האמנים המזדקנים בכלל ושלך בפרט.
אמנון שמוש: "הפרס מגיע באיחור אבל מוטב ככה מאשר לעולם לא. הם הבינו שהרבה אמנים ותיקים מתפרנסים בקושי ומתקשים לגמור את החודש. כך קרה עם נחצ'ה היימן וכך גם עם דליה רביקוביץ' שהקימו לכבודה קרן מיוחדת. אני עדיין כותב, בעיקר לעיתונים כמו הארץ ומעריב, ובגילי (86) זה הרבה מאוד".

טקס הענקת הפרסים ע"ש אריק איינשטיין יתקיים בתאריך 25.1.2015.