צילום: מהאלבום הפרטי אחר צהריים אחד בשנת 1957, בכנסיית "סנט פיטרס" בליברפול, התקיימה הופעה של להקת "הקווירמן" (The Quarrymen), שבה בלט הסולן ג'ון לנון. באותה הופעה נכח, כצופה מן המניין, נגן גיטרה בשם פול מקרטני, שהתרשם מיכולתו של סולן הלהקה ומהכריזמה הבימתית שלו. השניים נפגשו אחרי ההופעה, והשאר - היסטוריה.

עוד להקות מקיבוצים:
להקת הפאנק הקיבוצית "השפן הנכון" חוזרת
היישר מהסיקסטיז - להקת החתונות הקיבוצית
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

סיפור "דומה" התרחש לאחרונה בבית הקפה "כמו פה" בגבעת-חיים איחוד, שם נפגשו בצהרי שישי שלושה מוזיקאים, כולם בשנות השלושים לחייהם: אסף הדר מגבעת-חיים מאוחד, אמיתי וילק מגבעת-חיים איחוד (בן מעברות) ומתן אשכנזי ממעברות.

השלושה ניגנו להנאתם שירים של "החיפושיות", ראו כי טוב והחליטו להקים יחד הרכב תחת השם - הזמני כרגע, והיומרני מעט - "הביטלס", ולהופיע בכל מקום שאליו יוזמנו.

אמיתי, אסף ומתן הם מוזיקאים מוכרים יחסית בסצנה של מוזיקת ה"אינדי" בישראל. אסף עובד בימים אלה על אלבום שני, מתן עובד באולפן ההקלטות שבמעברות ומאחוריו גם שני אלבומי סולו (אחד של שירי ילדים), ואמיתי מנגן גם הוא בהרכבים ובלהקות שונות וישיק את אלבום הבכורה שלו בהופעה חגיגית, שתתקיים במוצאי שבת הקרובים (22.11) בפאב בגבעת-חיים מאוחד. השלושה הכירו זה את זה, כמובן, אולם זו הפעם הראשונה שבה הם מנגנים יחד באופן מקצועי."האהבה לביטלס עברה אל מתן ואליי, כמו אצל רבים מילדי מעברות, מהמורה המיתולוגי למוזיקה מנולו קליינהאוז", מספר אמיתי וילק. "אנחנו מנגנים ושרים יחד את השירים האלה, מילדות".

אילו שירים של הביטלס אתם מנגנים?
אסף הדר: "בארסנל שלנו ישנם כמובן הלהיטים הגדולים של הלהקה, אבל אנחנו יכולים לבצע כמעט כל שיר. באחת ההופעות פשוט צעקו לנו שמות של שירים, ואנחנו ניגנו אותם. השירים האלה באים לנו באופן טבעי, וזה כל הכיף".

השיר "help". בגרסת "הביטלס" מהקיבוץ

מתן אשכנזי: "אנחנו לא מנגנים את השירים 'אחד לאחד' כמו הביצועים המקוריים,
אלא שמים יותר דגש על הקולות, המלודיה וההרמוניה. לכן אנחנו מנגנים בגיטרה אקוסטית, בקונטרבס וביוקללה, כאשר לרגליים שלנו מחובר טמבורין-רגל שאתו אנחנו נותנים קצב. המטרה היא 'להוציא את השירים החוצה'".

אתם רואים הבדל בין מוזיקאים קיבוצניקים לכאלה שגרים בעיר?
מתן: "השאלה היא לא מקום המגורים, אלא דווקא הפרנסה. רוב המוזיקאים מהקיבוצים עובדים גם במקומות אחרים והדאגה שלהם לפרנסה תלויה לא רק במוזיקה. זה בעיניי יתרון גדול, כי ככה ההתפשרות על האמנות קטנה יותר.

"לא שהייתי מתנגד שאלבום שלי יצליח בטירוף וארוויח מלא כסף, אבל אני שמח מאוד שאני לא צריך להתפשר ושהשיקולים שלי הם אמנותיים ולשם היצירה".

ומה עם הקלטת אלבום משירי הביטלס?
אמיתי: "בינתיים נחמד לנו להופיע, אבל לא בטוח שיצא מזה אלבום".
מתן: "אולי נקליט כדי לתעד את הכיף הזה".