הבשורה של קבוצת תיאטרון לאנשים עם צרכים מיוחדים, הלוקים בתסמונת דאון ובמוגבלויות שכליות אחרות, הגיעה לעמק המעיינות מההוסטל שבקיבוץ חפציבה. שניים מהם שאפו להגשים חלום - להצטרף אל קבוצת תיאטרון בתל אביב המיועדת לבעלי צרכים מיוחדים.

עוד על בעלי צרכים מיוחדים בקיבוצים:
ויתר על הייטק כדי ללמד צעירים עם צרכים מיוחדים
עובדים עם ערך מוסף
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ענת רגב מבית-אלפא, יו"ר סניף אקי"ם בעפולה, בית-שאן והעמקים, שמנהלת בביתה מועדון שבועי לבעלי צרכים מיוחדים - לא יכלה לשאת את המחשבה כי השניים ירחיקו נדוד כדי להגשים את חלומם להיות שחקני תיאטרון.

בסיוע הארגון הקימה רגב חוג לתיאטרון, שמשתתפים בו חברים מהקיבוצים חוקוק, חמדיה, בית-אלפא, ומיישובים נוספים. בדרך מקרה הגיעה גם אל עידו וייס, מדריך תיאטרון ובמאי, המתגורר כתושב בניר-דוד ומתעתד לבנות את בית הקבע שלו בשכונת "שלפים" הסמוכה לרשפים.

"עידו התחיל לעבוד אִתם, במקצועיות וברגישות", מספרת רגב, "והפך את 18 חברי הקבוצה (שבאו מההוסטל בחפציבה ומעוד מקומות, וגילם נע בין 25 ל-40) - ביניהם גם בתי עירית, בת 26 - לאנסמבל תיאטרוני אמיתי. הוא משך אותם מעלה-מעלה, יזם אתם עבודה על הצגה לכל דבר, בשם 'חלומות פשוטים', והתוצאה יותר ממרגשת.

"צריך להבין שמרביתם של השותפים בהפקה מעולם לא שיחקו, ודאי שלא על במה מקצועית, ופתאום הם מגלמים את עצמם, כמי שמבקשים להגשים חלומות ומצליחים, בעזרת המשחק, לעשות זאת. הבת שלי, לדוגמה, מספרת בהצגה על מחלת הסרטן בה לקתה בגיל תשע, ושהיא חולמת שלא תחזור יותר.

"שחקן אחר מספר על רצונו להינשא לבת זוגו ולהוליד אתה ילדים אף כי לא יוכלו לעשות זאת מכיוון ששניהם לוקים בתסמונת דאון. בהצגה הוא אומר שהצליח להגשים חלקית את החלום כי הוא מופיע לפני ילדים. אחד מהם מדבר על אביו שנפטר, ושחקן אחר, שחולם להיות זמר פסטיבלים, שר בהצגה כחלק מהגשמת החלום".איך מגיב הקהל?
"מישהי שצפתה בהצגה אמרה לי שהיא היתה 'מרגשת עד צחוק ועצובה עד דמעות'. אני רואה מה הקבוצה הזו עושה לחבר'ה. הם מופיעים עם ההצגה בכל רחבי הארץ (הכניסה ללא תשלום), ויעלו אותה גם בחו"ל".

בשבוע שעבר הופיע האנסמבל באולם בעמק המעיינות. הקהל, כולו מורים ומחנכים מבית הספר שק"ד בשדה-אליהו, התרגש עד דמעות.

עידו וייס מספר שהשחקנים השקיעו עבודה רבה וקשה כדי להעביר את חלומותיהם לקהל הצופים.
"ישנם בתיאטרון שלנו גם חברים עם לקויות בדיבור ולקות שכלית. כולם מתקבלים, אין מבחני סף. בתהליך של עשרה חודשים חלמנו תיאטרון, דיברנו עליו וראינו דברים, ובעיקר שוחחנו על חלומות ועל הדרך להגשים אותם.

"מישהי רוצה לנצח את מחלת הסרטן, מישהו רוצה להתחתן, אחרים חולמים על ריקוד, על שירה ועל פרסום. ההצגה מתמקדת בשגיא אלוש מקיבוץ חוקוק, שמספר על התמודדות עם הקשיים המזומנים לאנשים עם צרכים מיוחדים, ובכל פעם עולה מישהו, מספר על החלום שלו ולפתע מתעורר החלום לתחייה מול עיני הצופים.

"ההצגה, שכתבתי בעזרת החבר'ה המיוחדים האלה, תפסה תאוצה מטורפת. לצד כמה הצגות שהעלינו בבית-שאן, מזמינים אותנו לכל מקום שבו פועלת אקי"ם-ישראל, ונגיע גם לטלוויזיה ואל מחוץ לגבולות ישראל. זאת למעשה ההצגה הרשמית של הארגון הענק הזה, ובלי התמיכה שלו כל זה לא היה קורה".

בהצגה כמו בחיים - החלומות לעיתים מתגשמים.