האמן טולי באומן (81), חבר קיבוץ עמיר, הוא הזוכה ב"פרס למפעל חיים" לשנת 2014 של משרד התרבות והספורט.

עוד פרסים לאמנים מקיבוצים:
פרס "האמן הצעיר" לאמנית שחר יהלום
פרס מפעל חיים לאביטל גבע מקיבוץ עין שמר
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הפרס מוענק, זו השנה התשיעית ברציפות, לאמנים מגיל 55 ומעלה, כאות הערכה לפועלו של האמן ולתרומתו הייחודית לקידום ולהעשרה של תחום האמנות הפלסטית בישראל. הפרס נחשב לבכיר ביותר בתחום האמנות הפלסטית, ושוויו 70 אלף ש"ח.

בין שאר נימוקיו להחלטה על הענקת הפרס לבאומן, ציין חבר השופטים: "טולי באומן שייך לקבוצה קטנה מאוד, קטנה מדי, של אנשים שהעשייה העקבית, העיקשת והעקרונית שלהם מסמנת ומפלסת דרכים חדשות בעולם האמנות הישראלי.

"כחבר קיבוץ עמיר הוא הצליח לרתום את התנועה הקיבוצית למפעלי עשייה שהותירו חותם עמוק על התרבות בישראל. יחד עם אשתו אילנה ייסד וניהל טולי את כתב העת החשוב 'סטודיו', שהיה במשך שני עשורים חוד החנית של שיח האמנות בארץ. כתב העת האמנותי העשיר את מדף האמנות בתרגומים של טקסטים חשובים, ועדכן את קהילת התרבות בנעשה בארץ ובעולם".באומן, הנחשב לפסל אבן מוערך ויוצר הדפסים בטכניקות שונות, יזם את המפגשים הבינלאומיים לאמנות עכשווית בתל־חי - פרויקט רב־שנתי שכינס אליו את מיטב האמנים והאוצרים מהארץ ומהעולם, והציף סוגיות הנוגעות לסבך הקשרים שבין אמנות למרחב, למקום ולסביבה, תוך קשב לצורך בפעילות מסוג זה גם בפריפריה הרחוקה. הוא גם היה פעיל במפגשי אמנות בין יוצרים ישראלים ופלסטינים, ובפרויקטים שחיברו בין מוזיקה לבין אמנות פלסטית.

"הפרס הזה הוא פרס למפעל חיים, וקשה לחשוב על אדם שההגדרה העוטפת הזו מתאימה לו יותר ממנו",
ציינה ועדת הפרס. "טולי, מהאנשים האהובים בעולם האמנות הישראלי, חצה את גיל שמונים ואנו מאחלים לו שנים רבות נוספות של עשייה. אשרי החברה שטולי הוא ממפלסי הדרך שלה. זו זכות גדולה להעניק לו את פרס שרת התרבות על מפעל חיים בתחום האמנות הפלסטית, 2014".

"ההודעה על הפרס הגיעה אליי באמצע עשייה של פרויקטים רבים, לרבות כאלה הקשורים לפרנסה: טיילת מאבן, פנוראמה על הגליל במטולה, פינת המייסדים בעמיר שכוללת קיר של שישה מטרים קרמיקה, שולחנות שח מבזלת, ועוד", מעדכן טולי באומן. "לצד אלה אני ממשיך לעשות אמנות חופשית ולהציג בתערוכות. אני מוגדר כעסק בקיבוץ מופרט, והעשייה הציבורית, כמו גם הפרס, מאפשרים לי שקט נפשי. זה עוד ציון בדרך ארוכה של אמנות".

וכעת לפרס ישראל?
טויל באומן: "בעבר היתה קבוצה שהציעה אותי לפרס, אבל זה לא יצא אל הפועל. אני עצמי כבר לא עושה למען זה דבר. למעשה ויתרתי על האפשרות שזה יקרה. אני מסופק ממה שאני עושה בגילי, וחש כאילו אני חי כבר 2,450 שנות אור".