פרופ' עוזי שביט (78), חבר קיבוץ שדות ים ומנכ"ל הוצאת "הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים" הוא אחד משני הזוכים ב"פרס ביאליק לחוכמת ישראל 2014", המוענק מטעם עיריית תל אביב יפו. הזוכה הנוסף הוא פרופ' אהרון דמסקי. הפרס, בשווי 18 אלף ש"ח, יוענק בדצמבר.

עוד על פרסים וקיבוצניקים:
אות הוקרה למשוררת רחל שפירא מקיבוץ שפיים
פרס "היצירה בתחום הציונות" לנעה ורטהיים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

שביט יקבל את הפרס היוקרתי עבור מפעל חייו בתחום חקר הספרות, עידוד ופרסום ספרי שירה ופרוזה של מיטב הכותבים בישראל.

בנימוקים להענקת הפרס כתב, בין השאר, חבר השופטים - בראשות פרופ' עמנואל אטקס - כי עוזי שביט הוא אחד מבכירי החוקרים בתחום הספרות והשירה בארץ, וכי מחקריו הרבים והמעמיקים "מגלים חוש ספרותי ולשוני דק, לצד ראייה כוללת המשלבת את הספרות בהקשר התרבותי שלה. הוא הביא את הידע האקדמי שלו לידי ביטוי בעידוד ופרסום ספרי שירה ופרוזה של מיטב הכותבים העבריים".

פרופ' עוזי שביט שימש בעבר כמזכיר קיבוצו, שדות-ים. עבודות המאסטר והדוקטורט שלו הוקדשו לשירת ביאליק ובני זמנו. הוא נמנה עם סגל האוניברסיטה בתל אביב, שם כיהן, בין השאר, כראש החוג לספרות עברית וכראש בית הספר למדעי היהדות. כמו כן עמד בראש תוכנית לתואר שני בחינוך הרב־תחומי ב"סמינר הקיבוצים", ועוד.

"עוזי שביט הוא מבכירי החוקרים של הספרות העברית החדשה", אומר גדעון טיקוצקי,
עורך וחוקר ספרות. "התרומה של מחקריו להבנת שירת ההשכלה, שירת דור ביאליק והשירה המודרניסטית, היא מרכזית ביותר.

"המחקרים שלו הם פורצי דרך, כמו גם הפרשנויות שהציע לשירי אלתרמן ויוצרים אחרים. הפעילות המו"לית שלו משלימה את הכתיבה המחקרית, ויש לה חשיבות אדירה בפני עצמה. מאחורי העורך והחוקר, החשוב כל כך, נמצא אדם עניו עם לב זהב ומסירות אין-קץ".

הפרס מוענק לשביט בעיתוי לא-קל, כשההוצאה שהוא עומד בראשה מצויה בקשיים. כפי שפורסם בשבוע שעבר, הוצאו ארבעים מעורכי "הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים" לחופשה ללא תשלום עקב קשיים בשוק הספרים ("מפולת של ספרים", ידיעות הקיבוץ 20.6). "למצב הלא־קל בתחום המו"לי אין קשר ישיר או עקיף לזכייה בפרס הוקרה מדעי, שוודאי נעים לקבל אותו", אמר עוזי שביט.