"שישים וקצת שנים מאז טרקו אבותינו את הדלת ועברו קצת צפונה. הרבה מים, ועוד הרבה ביוב, זרמו מאז בנחל אלכסנדר - וגם המעטים שידעו, שכחו כבר על מה היה הריב הגדול. אנחנו, בכל אופן, כבר לא כועסים". כך כתב "איחודניק" מגבעת-חיים בהזמנה ל"מאוחדניקים, גח"מאים או מה שלא תהיו".

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

בהזמנה ה"נגדית" כתב חברו מהמאוחד: "על פי האוכלוסייה הדו-חיימית בפאב אפוף העשן והבירה שלנו, ניכר שמעולם לא שמעו בו על הפילוג".

ולאיזה אירוע (היסטורי?) מזמינים האיחודניק והמאוחדניק מגבעות-החיים את החברים, הבנים והתושבים שבקיבוץ האחר? לאירוע המוזיקלי "Working Class Festival", שלא יהיה מוגזם לומר כי נדיר למצוא כמותו בהפקה קיבוצית.

ביום שישי הקרוב יופיעו בבריכת השחייה בגבעת-חיים מאוחד הרכבים כגון "התפוחים" ו"בום-פם", וגם מוזיקאים קיבוצניקים רבים מהאזור: דורון בוטניק (מענית), עמוס צימרמן (גבעת-חיים איחוד) לירן גורן ודותן צור (גבעת-חיים מאוחד), נטלי גבע (געש), ועוד.

גם פוסטר ההזמנה לאירוע - שעיצב בן המאוחד עדי בדר, הנשוי לאיחודניקית וחי בקיבוצה - אוצר בתוכו את הקרבה בין הגבעות. בפוסטר מצוירות שתי גבעות-החיים, חדר האוכל שבמאוחד ו"בית וינה" שבאיחוד, ומתחתם ציורים בהשראת הצייר ידיד רובין ז"ל מהאיחוד והאמנית והמאיירת מיכל אפרת מהמאוחד.האחראים להפקה הם שני הצעירים (22) דוד ז'סטקוב (מאוחד) ואריאל הרץ (איחוד). "בשנתיים האחרונות התגבשה קהילה של אנשים משני הקיבוצים ומהאזור, שבמרכזה עומדים ערבי שבת בפאב בגבעת-חיים מאוחד", הם מספרים.

"ערבי שבת אלה נקראים Working Class Heroes ומתנגנת בהם מוזיקה חיה במתכונת של במה פתוחה ומופעים אורחים. זה זמן רב משוטטת בראשנו המחשבה שמגיע לקהילה ולערב הזה אירוע מיוחד וגדול יותר, שיתמצת בתוכו עשייה מוזיקלית מקומית וחיצונית כאחד. לפני כחודשיים החלטנו להרים את הכפפה ולהוציא את העניין לפועל.
כדור השלג החל להתגלגל, לערבב בתוכו את קהילות שני הקיבוצים ולקרום עור וגידים".

האם מורגש שאתם עושים "היסטוריה"?
דוד ז'סטקוב: "בזמן האחרון מורגשת תחושת קרבה בין הגבעות. ועדות התרבות כבר יזמו לאחרונה אירועים משותפים, אבל מבחינת סדר הגודל של האירוע ופנייתו לכלל החברים בשני הקיבוצים - זה חזון אחרית הימים. הדור המניע את הקיבוצים כיום מעורבב לחלוטין, החל מחברויות, דרך זוגות, ועד לשיתופי פעולה מקצועיים ועסקיים. גם בהפקת האירוע עצמו עזרו לנו הרבה חברים טובים משני הקיבוצים".

ואיך יצרתם קשר עם האמנים?
"רוב האמנים שבאירוע הם חלק מהקהילה המוזיקלית של קיבוצי האזור ומופיעים בקביעות בפאב במאוחד, שם רווחת האמרה 'מספיקה הופעה אחת כדי להרגיש בבית'. גם בסצנת המוזיקה העצמאית הכלל-ארצית הפכה הקהילה שלנו לשם דבר, וכך נוצרו לנו חברויות עם אמנים רבים".

Working Class Festival יתקיים ביום שישי, 6.6, החל מ-11 בבוקר ועד חצות הלילה, בבריכת השחייה של גבעת-חיים מאוחד. הכניסה לחברים, לתושבים ולבני הקיבוצים המארחים - חינם. מחיר כרטיס כניסה ל"חוצנים" (אורחים) - 60 ש"ח. מספר כרטיסי האורחים מוגבל, והקנייה תתאפשר רק בקופה, ביום האירוע בלבד.