"שקופית ועוד שקופית ועוד אחת. פרח, עץ, הר, נחל, זיכרון, מאבק אחרון וגעגוע". במילים אלה מתואר, באתר פסטיבל "דוקאביב", הסרט "כשרון לארץ ישראל" של היוצרים הדוקומנטריים יעל קיפר ורונן זרצקי ("טרטל הפקות").

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

השניים ליוו את עזריה אלון ז"ל מבית-השיטה בשלוש השנים האחרונות, ועשיית הסרט הסתיימה למעשה ממש עם מותו, בינואר השנה.

"הכרנו את עזריה מילדות, מהאנציקלופדיה 'החי והצומח בארץ ישראל' שערך ומספריו האחרים, שעל שם אחד מהם נקרא הסרט", מספרת יעל קיפר.

"העיסוק בטבע ובשמירה עליו מאוד מתחבר אלינו וליווינו את עזריה לסירוגין בשני צירים מרכזיים. ציר אחד היה סידור חדר העבודה שלו, יחד עם בתו אביטל. עזריה, אדם רציונלי ושכלי, רצה לסדר את כל החומרים שנשמרו אצלו לארכיון, וחילק הכל לארגזים על פי נושאים.

"תוך כדי סידור החדר נמצאו מכתבים שקיבל מאביו בילדותו. אביו היה אסיר ציון, ועזריה לא ראה אותו שנים רבות. היה יפה לראות את הרגישות הרבה שבו, למרות הרציונליות, ואת הקשר העמוק בינו לבין אביטל."הציר השני היה המאבקים שבהם השתתף. עד יומו האחרון הגיעו אליו פניות לתמוך במאבקים שונים, כמו המאבק על חולות סמר, או המאבק נגד הקמת מלון בעמק ססגון שבפארק תמנע. עזריה היה מגיע בעצמו למקומות שעליהם נאבקו, וכותב מכתבי תמיכה. הוא היה מחויב לחלוטין לשמירה על הטבע בארץ ישראל".
.
הספקתם להראות לו את הסרט?
יעל קיפר: "כמעט. כשהסרט היה מוכן התקשרתי אליו והוא שאל מתי אבוא.
זה היה יום חמישי ואמרתי שאבוא ביום ראשון. עזריה ענה: 'אני כבר לא אהיה'. בלילה שבין שבת לראשון הוא נפטר".

"לא פגשתי אדם שיודע הכל, כמוהו", נזכרת קיפר. "אביטל היתה שואלת אותו, למשל: 'איפה מופיעה בתנ"ך המלה תן?' והוא היה מדקלם מייד את כל הפסוקים. כשרצינו לזהות פרח כלשהו, היינו מתקשרים אליו והוא היה עונה על פי תיאור הפרח בלבד".

הסרט "כשרון לארץ ישראל" יוקרן בסינמטק תל אביב במסגרת פסטיבל "דוקאביב" מחר (13.5, בשעה 19:15) וב-17.5 (בשעה 13:00); וכן בערוץ 1, ב-25.5, בשעה 21:00.