"עומדים גבוהים, זקופים, כמו מחכים למלך./ מלווים אותי בצל שקט, לאורך כל הדרך./ עוברת ליד פרדס ירוק, ההרים ממזרח מתגלים מרחוק./ איך שדרת ברושים גורמת לי לבכות". המילים האלה, ששרה סמדר רונן, בת מצר, נוגעות בלבו של כל מי שעזב את הקיבוץ וחוזר אליו לביקורים, תכופים יותר או פחות.

עוד זמרות מקיבוצים:
הזמרת מאוסטרליה התאהבה בישראל ובקיבוץ
הזמרת מאיה קאליש ניסתה למות - ונולדה מחדש
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

רונן (32), אותה פגשנו בעבר כשהלחינה, בתקופת המחאה החברתית, את שירו של מאיר אריאל "ברכת הדרך למהפכן צעיר" - היא מוזיקאית שכבר עשתה כברת דרך. מאחוריה ארבע שנים של לימודי מוזיקה בבית הספר "רימון", הופעה בקברט הבית של תיאטרון "צוותא" במופע "החטא השביעי", וחברות בהרכב הווקאלי "מלח מים", אתו הופיעה בפסטיבלים בארץ ובחו"ל.

כיום חיה רונן בתל אביב, עובדת לפרנסתה כמורה לפיתוח קול, ועומדת רגע לפני הוצאת אלבום הבכורה שלה, שייקרא "חצי כדור". על האלבום עבדה רונן כארבע שנים, יחד עם המפיק המוזיקלי יונתן לויטל, והרכב נגנים בו חברים מורן מייזלס, יפתח בועז, נועם שחם (גבים) ואיתמר חזי שליו (שפיים).האלבום יושק מחר (רביעי) בהופעה חגיגית בתיאטרון "תמונע". שיר הנושא של האלבום, "חצי כדור", זכה להיות שיר השבוע בתחנת הרדיו "88 FM". רונן כתבה והלחינה את כל השירים באלבום החדש, "אבל העבודה עליהם היא יצירה משותפת ומלאה של ההרכב", היא אומרת. "זה אלבום אישי מאוד, מלא חוויות, חלומות, וראיית-העולם שלי".

יש באלבום הזה די הרבה עצב. זה משהו שבא מתוכך?
סמדר רונן: "העצב קיים בי תמיד, למרות היותי אישה מאוד אופטימית. תמיד יש שם משהו מתגעגע ונפרד. בתהליך היצירה יש המון תחושות, ויש גם הרבה כאב. כמו בלידה. את מקבלת פתאום השראה, או דחף, ופתאום איזשהו חלק נשלף ממך החוצה. לפעמים זה רגש, לפעמים הבנה כלשהי, ואז זה הופך למשהו נפרד וחשוף, את לא יכולה להגן עליו יותר והוא לא עלייך ולא שלך, את נשארת עירומה".

העבודה על האלבום ארכה כארבע שנים, במהלכן עברה רונן מסע פנימי עמוק. "נולדתי מחדש", היא אומרת, "עם כל העוצמות הכרוכות בהפיכה להיות 'עצמי'. השלתי מעליי הרבה חלומות, פנטזיות ואשליות. הרבה דברים שרציתי פעם איבדו משמעות, ובמקביל נולדו חלומות חדשים וראייה אחרת של העולם. אני לומדת על בשרי מה זה להיות יוצרת".


השיר ה"קיבוצי" ביותר באלבום, "מעגלים", מספר על חוויית ביקור בקיבוץ אחרי שעזבת, והאמביוולנטיות שבה.
"'מעגלים' נכתב בערב ראש השנה, כשבאתי לבקר בקיבוץ. הוא התחיל להזדמזם לי תוך כדי נהיגה, בשביל הכניסה לקיבוץ, כשחלפתי על פני שדרת הברושים והפרדס. איך שהגעתי רצתי לפסנתר בבית של אימא, והשיר נפלט החוצה.
השיר מדבר על החוויה שבה לא משנה כמה התרחקת וגדלת, משהו ב'לחזור הביתה' תמיד יצבוט ויטלטל, יכאיב וירגש, ויעיר המון דברים שהיום-יום משכיח, לטוב ולרע".

ומה את מאחלת לעצמך, ולאלבום החדש?
"אני מאוד מתרגשת ושמחה שהאלבום בחוץ, ואומרת תודה ענקית על הדרך שבה הוא לוקח אותי ואת כל השותפים ליצירה. אני מקווה שהאלבום ייגע בהרבה אנשים, ומאחלת לעצמי להופיע הרבה ולהמשיך ליצור כל החיים".

את האלבום אפשר לשמוע ולרכוש בכתובת: smadarronen.bandcamp.com