לפני ימים אחדים מצאתי בתיבת הדואר שלי הפתעה: ספר ילדים מקסים שחיבר עמיקם אסם מקיבוץ אפיקים.

עוד ספרי ילדים מקיבוצים:
ספר ילדים חדש: פתרון יצירתי נגד "צבע אדום"
ספר ילדים חדש: הירח זורח עם ערך מוסף
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

שורות הפתיחה לספר - "עם ילדים" (עיצוב והדפסה: "קו 2 אפיקים") - מעידות על תוכנו ועל כוונת המחבר: "לקרוא להם/ להקשיב להם/ לוודא שהם מבינים/ לשמוע את דעתם/ וכל מיני דברים יפים/ גם לעשות איתם// להשתדל כל הזמן/ שכולם יחד יהיו בקבוצה/ ושאף אחד/ לא ירגיש/ שהוא לבד פתאום נמצא.// ולא לשכוח: על מה שביחד משוחחים/ ואת מה שביחד/ מתכוונים לעשות או לבנות/ זה תמיד - אבל תמיד/ מיועד/ גם לבנים/ וגם לבנות!// וזהו.../ שווה לנסות.../ חשוב לעשות".

בספר עשרה שירים, ולכל שיר מצורפת הצעה להפעלת הילדים, שבאמצעותה הם מתבקשים להתמודד עם השאלה המוצגת בו. השאלות נוגעות לבחירה בין אפשרויות שונות: ויתור למען האחר, משמעות החופש, יחסי בנים ובנות,
שוויון ערך האדם, ועוד.

הספר נכתב לילדי הגן ומכוון עבורם, אבל לדעתי ניתן להשתמש בשירים ובהצעות ההפעלה גם בגילים מבוגרים הרבה יותר. השירים כתובים בכישרון רב והצעות ההפעלה מעידות שהמחבר, עמיקם אסם, מבין היטב כיצד להפעיל ילדים ומבוגרים כאחד.

הספר נושם אהבה לילדים ומלא אמון ביכולתם להתמודד עם שאלות של בחירה בין אלטרנטיבות המעסיקות אותם וגם את המבוגרים מהם. אם הייתי עוסק בגננות או בהוראה, הייתי עושה שימוש בספר הזה כדי לסייע לתלמידיי להתמודד עם ערכים אנושיים ולהפנים את משמעותם. הספר מבקש המשך, ואני מקווה שהוא אכן יגיע בהקדם.