ירדן, ילדה צעירה המתגוררת בעוטף-עזה, מפחדת על חייה. סבא של ירדן מזמין אותה לצאת לטייל בחוץ, למצוא את החצבים שפורחים בתחילת הסתיו, אך ירדן מפחדת: "ומה נעשה אם יהיו בומים?" שאלה ירדן, ובהעדר תשובה טובה יותר סבא עונה לה, "נפחד ביחד".

עוד על החיים בקיבוצי עוטף עזה:
עוטף עזה: מאבק בביטול שמירת צה"ל בקיבוצים
חיים על הגבול - סרט אינטימי מעוטף עזה
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

ירדן וסבא נקלעים למצב ביש: אזעקת "צבע אדום". מיגונית שעמדה בסמוך לתחנת אוטובוס אפשרה להם להסתתר, ובפנים הם פגשו עוד ילדים, פז ושגיא, וביחד הם מדברים על הפחדים, ומוצאים פתרון יצירתי: ה"מטפחד" - מטפחת שבתוכה אורזים דברים שיכולים לעזור כשפוחדים. המטפחד טומנת בתוכה מילים וחרוזים, שמסדרים את המחשבות, עוזרים להחזיר את הקצב הסדיר של הנשימות וגם לעצור את הדמעות.

ליאורה אילון, מחברת הספר, מורה, מנחת קבוצות וחברת קיבוץ כפר עזה, עדה לסבל המתמשך של תושבי עוטף-עזה ובעיקר של הילדים, שגדלים לתוך פחד מירי טילים. גם בתקופות שקטות הפחדים לא נעלמים,
והם מלווים רבים מהילדים, מדירים שינה מעיניהם וגובים מחיר רגשי כבד.

"המטפחד של ירדן" (הוצאת "הקיבוץ המאוחד", איורים: כריסטינה קדמון) הוא התשובה והתרומה של ליאורה לכל אותם ילדים והורים שזקוקים לספר ויכולים להיעזר בו כדי להתמודד עם הפחדים.

הספר הופק בעזרת מימון חברתי באתר "Mimoona", דרכו גויסו תרומות והשקעות של תושבי עוטף-עזה, גופים מקומיים ותרומות מתושבים מחוץ לרצועה. ליאורה אילון מספרת שבחרה בגיוס כספים להפקת ספרה הראשון בדרך זו, מכיוון שהיא רואה בסולידאריות הישראלית ערך גבוה.

גורמים במועצה האזורית שער-הנגב, ביחד עם אילון, יוצרים בימים אלה סדנה מקצועית שתועבר בגני הילדים על ידי הגננות, לאחר שהן תעבורנה הכשרה מיוחדת. לאחר קיום הסדנה בגן הילדים יקבלו הילדים עותק מהספר - לקחת אתם הביתה, להורים, שיוכלו גם הם להיעזר בספר להרגעת הפחדים והחרדות.