לאחרונה הסתיימה עבודה בת חודשים רבים על הפקת סרט דוקומנטרי: "לצייר מחוץ לקיבוץ", של היוצרים אסי רוסק וחגית גורן מקיבוץ נען, במסגרת "נען הפקות".

עוד סרטים מקיבוצים:
סרט חדש ליונתן פז: כל הקיבוץ מחכה לסורקין
סרט חדש: חייהן הסוערים של חלוצות עין חרוד
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

חיים קיוה, הצייר שעליו מסופר בסרט, היה חבר קיבוץ נען במשך 34 שנים. הוא התמודד על דרכו האמנותית בקיבוץ בימים שהעבודה הפיזית היתה חזות הכל. מעשה האמנות והחיים בקיבוץ לא עלו בקנה אחד, וקיוה עזב את נען.

בהמשך דרכו היה לצייר ייחודי, עצמאי, שפרש כנפיו אל עולם האמנות בפריז ואחר-כך חזר ליצור וללמד בארץ. קיוה היה אמן בעל שיעור קומה, ובין השאר כיהן כמורה בכיר ומוערך במחלקה לאמנות ב"בצלאל", ב"מכון לאמנות על שם אבני" ובמכון לאמנות פלסטית בבת ים, והיה המורה של אורי ליפשיץ ואמנים ידועים אחרים.
הוא נפטר בשנת 1983 בבת-ים, בגיל 71.

"הפרשה הכאובה הזו, של צייר שנאלץ לעזוב בחוסר כול את הקיבוץ כדי לעסוק באמנותו, נשכחה בחלוף השנים", אומר אסי רוסק. "עתה, עם השינויים והפתיחות שחלו בקיבוץ, היה לנו, יוצרי הסרט, עניין רב להאיר את האירוע הזה מנקודת מבט רטרוספקטיבית ולתאר את סיפורו של יוצר סקרן ופורה, שיצירותיו משמשות תפאורה ורקע לסרט".

רוסק מספר כי יצירת הסרט, והקרנתו בנען, זכו לתגובות נרגשות ולוו בתחושה של "פתיחת דלת והשבתו של חיים קיוה בחזרה לביתו". הסרט צפוי להגיע בהמשך להקרנות בסינמטקים.