שמואל פירסטנברג (פיסקה), ממייסדי המרכז לתרבות מתקדמת "צוותא" תל אביב, הלך השבוע לעולמו, בגיל 96. הלוויתו תתקיים היום (רביעי, 17.6) בשעה 16:00, בבית העלמין בקיבוץ יקום.

עוד לזכר קיבוצניקים:
לזכר גזי קפלן - אדם, חבר, מנהל
אייר את ילדותנו: תערוכה לזכר שמוליק כץ
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

פיסקה, כך נקרא בפי כל, היה בעבר הרחוק חבר קיבוץ בית-אלפא ולאחר מכן חבר יקום - אותו עזב בתחילת שנות השבעים של המאה שעברה, לתל אביב. פירסטנברג, אביה של העיתונאית יעל גבירץ, היה מנהל המועדון בגלגולו הקודם, ברחוב מאפו, בשנת 1963. הוא היה זה שהגה את הפעלת המועדון מדי ערב ויצר קשרים עם אנשי תרבות ואמנות שלא השתייכו לדור הפלמ"ח.

בנוסף, מיסד את ערבי הקברט הסאטירי, הפיק הופעות מוזיקה ותיאטרון וגם שירה בציבור.
בנוסף שילב בפעילות תוכניות אירוח לפוליטיקאים, בתוכם אנשי "חירות", דבר שעורר עליו את זעמם של אנשי מפ"ם.

מהמפלגה קיבל צוותא מימון לשלושה פעילים וסכום של 450 ל"י לשנה, תמיכה שניתנה בתחילת שנות החמישים, כאשר התקיימו בצוותא שניים-שלושה ערבים בשבוע בלבד. על תמיכה זו לא ויתר פיסקה, משום שלדבריו, "היא מסמלת את הקשר ואת החובה שנטלנו על עצמנו: לקיים את צוותא בכוחות עצמיים, ללא שום תקציב אחר". החל מכניסתו של פיסקה לתפקיד, ובמהלך שנות השישים, היה מועדון צוותא למוסד פופולרי ומשמעותי.

בשנת 1972 עבר צוותא לביתו העכשווי ברחוב אבן-גבירול, וניסים ציון ז"ל, מרשפים, ניהל אותו עד שנפטר בשנת 1994. משה טנא (גת) החליף אותו בתפקיד, ולפני חודשים אחדים סיים לכהן בו.

"אבא שלנו ביקש להיטמן באדמת יקום, הקיבוץ שייסד ואהב, בבית העלמין שבנה במו ידיו כאשר מתה אמנו לפני חמישים שנה", כתבה הבת יעל גבירץ.