בחודשים האחרונים מתרוצץ ברשת סרטון בשם "יניר האחמ"ש", המציג את הגבר התל אביבי המצוי כדמות מגוחכת, שבמהרה הפך ל"קאלט".

עוד סרטונים מקיבוצים:
גבע: הקיבוץ הצטלם לקליפ ליפ-דאב
קיבוץ סמר: "פלאש מוב" בחדר האוכל
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

יניר לא נעלם גם מעיניהם של אורי קרן צבי (25) מעין חרוד מאוחד ואמרי הדר (27) מגשר, שיצרו לו גרסה קיבוצניקית בשם "יואב הזב"ם" (זכר בן משק).


הזב"ם הוא ה"גבר גבר" מהקיבוץ, זה ש"נועל בלאנסטון והולך לגד"ש", "דופק רברס עם עגלה", "הולך יחף בקיבוץ, במיוחד בקיץ כשהכביש קר", "מכין פויקה של זאבים" ו"עושה תחרות מילים גבריות עם איצ'ו מהלול - שיבר, דיבל".

הסרטון, שמגחיך בצורה מדויקת מאוד את דמות הזב"ם ובעיקר את אלה שרוצים להיות כמותו ולא מצליחים, ושעלה לאוויר בשבוע שעבר, הגיע כבר ליותר מ-20 אלף צפיות ביו-טיוב, והיד עוד נטויה.

"ההשראה לסרטון הגיעה כמובן מיניר האחמ"ש, שאותו מצאנו את עצמנו מדקלמים כל הזמן",
מספר אורי קרן צבי. "רצינו ליצור משהו דומה והגענו לדמות הזב"ם, שכל קיבוצניק מכיר או שהיה כזה בעצמו. באופן כללי אני חושב שה'אתוס' הקיבוצי הזה הוא עניין מצחיק מאוד".

הזב"ם הוא דמות שעדיין קיימת?
"בגיל חמישים ומעלה אני חושב שיש עדיין הרבה 'זכרי-על' שחיים את הסטריאוטיפ כל חייהם והם חקלאים אמיתיים שראויים להרבה הערכה וכבוד, אבל בגילים היותר צעירים הזב"ם הולך ונעלם, לצערי. חבל, כי הוא אדיר... גם אני, כשהייתי בנעורים, ישבתי עם החבר'ה אחרי ארבע שעות בגד"ש או ברפת, בלי להחליף את בגדי העבודה, ודיברתי כמו זב"ם".

איך זה קרה?
"חשבנו שאנחנו מנהלי ענפים. בשלב מסוים, כשהתבגרתי, הבנתי כמה זה מגוחך. אני חושב שיש ותמיד יהיה בדמות הזו איזה מכנה משותף לכל הקיבוצניקים, וכנראה לכן הסרטון מצליח ותופס. אגב, הסרטון הזה הוא בעצם מחווה לחקלאות ולעוסקים בה. גם אני בהחלט מתכנן לעסוק בעתיד בתחום, בגד"ש או ברפת".