"עין חרוד. יום חם. ארצישראלי טיפוסי. שדה שעורה קצור. אין מקלט. הברחש עוקץ. מרגישה אני מתיחות עצבים נוראה ונדמה שאין כוח לשאת עוד". קול נשי עדין אומר את המילים הללו שבהן, על רקע צילומי ארכיון של נשים כפופות גב עודרות בשדה הפתוח ומעמיסות בקלשונים אלומות גדולות על עגלה רתומה לפרדות, נפתח הסרט "החלוצות" של הבמאית מיכל אביעד.

עוד סרטים מקיבוצים:
סרט חדש: על חברה ותיקה והשבר הקיבוצי
סרט חדש ליונתן פז: כל הקיבוץ מחכה לסורקין
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

"בבואנו ארצה מצאנו את הראשונות שהקדימונו", נשמע קולה של אישה אחרת. בתמונה אנו רואים אישה חולבת פרה וכמה נשים אחרות מאכילות פרה נוספת ברפת. "כשראינו את פניהן שזופות השמש של הראשונות הללו", ממשיכה הקריינית, "שאלה כל אחת מאתנו את עצמה: הנכונה את לתת את פנייך, את גופך, לאדמה החרבה הזאת?"

החלוצות הן חמש נשים: ליליה בסביץ', יוכבד בת רחל, שרה נוימן, אווה טבנקין ונחמק'ה אברונין, שעלו לארץ והגיעו לעין־חרוד כדי לבנות עולם חדש ולהגשים את חלום יצירת האישה החדשה - אישה שתשווה בעצמאותה לגברים. הן כתבו, ביד רגישה, טקסטים נפלאים על עצמן ועל עולמן, הן נאבקו על שוויון עם הגברים, הן מחו על ששתקו והושתקו, ונאבקו בכבליו של העולם המסורתי ממנו באו, ובפרשנות הגברים לעולם שיצרו.הסרט מספר על חייהן הסוערים דרך היומנים שכתבו בין השנים 1948-1920, שהיו סוערות מאוד ביישוב היהודי כולו. חמש שחקניות צעירות (נעה ברקאי, ורוניקה קידר, סיון לוי, מיה מרון ורותם זיסמן כהן) מקריינות ברגש ובחן את הטקסטים וחומרים ארכיוניים מהתקופה, אותם אספה הבמאית מארכיון עין-חרוד מאוחד, מארכיון הסרטים היהודי של סטיבן שפילברג באוניברסיטת ירושלים ומארכיון התנועה הציונית העולמית.

הנשים הללו חיו בתשוקה גדולה וחוו כישלונות רבים וכואבים. במהלך הסרט אנו נחשפים לדילמות בהן עמדו בכל תחומי החיים, החל מנוכחותו של ה"פרימוס" הידוע, החבר הנוסף באוהל הזוגי, דרך אהבה נכזבת המסתיימת בבגידה עם סוף טרגי, וכלה במאבק מעמדי על הזכות להשתתף בכל עבודות המשק ובשמירה עליו.

המאבק מסתיים בניצחון חלקי כשהן מורשות להשתתף בשמירה "עם רובה ציד בלבד",
אולם זהו ניצחון שכולו הפסד, משום שבמובן מסוים הן מוותרות באמצעותו על מאבק השחרור שלהן כנשים על מנת להצטרף למאבק על החלום המשותף להן ולגברים, החלום הלאומי.

לזהותן של הנשים, שמתוך יומניהן נלקחו הטקסטים המלווים את הסרט, אנו נחשפים לרגע קצר בלבד. לאחר מכן נותר לנו רק לנחש, או להסיק מתוך שמות הבעל או הילדים המוזכרים, מיומנה של מי נלקח הקטע. את הבחירה הזו נדמה שעשתה הבמאית במודע, כדי לבנות מעין דמות נשית חלוצית כללית המספרת את סיפורה, האיום והנפלא, של החלוצה בארץ ישראל.

הסרט יוקרן ביום שבת (11.5) בסינמטק תל אביב במסגרת פסטיבל "דוקאביב", וב-8.6 בהקרנה מיוחדת בנוכחות הבמאית, בעין חרוד מאוחד.