על גבה החשוף הדביקה אספלניות (פלסטרים בלעז) ויצרה בעזרתן את המילה "שמנה", כמו היתה אות קין צרובה בעור. בנוסף, עיצבה שעון קיר ענק שמחוגו הגדול מעוצב בצורת איש שמן ואת המספרים מחליפים איורים של מאכלים שונים, ואת המילה "שמן" כתבה בעזרת שברי מראה, שסכינים ומזלגות המופנים לעבר המתבונן מסמנים את גבולותיה. אלה כמה מהעבודות הכלולות בפרויקט הגמר של לימודי האמנות שיצרה איילת חרובי מקיבוץ אלונים.

עוד תערוכות מקיבוצים:
גניגר: משיקים גלריה בתערוכת ראשים מקלקר
עושה מהקיבוץ מיניאטורה
עוד תרבות, אמנות וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

איילת היא נערה הסובלת מעודף משקל, שהיתה ילדה שסבלה מעודף משקל. באומץ גדול ובכישרון ניכר היא מבטאת ביצירתה את מועקת הפן הפיזי המלווה אותה לאורך כל שנות חייה, זה שאינו מתקבל יפה בחברה המקדשת גזרה חטובה והתנזרות מקלוריות ומפחמימות המחוללות שומן רע.

בבית הספר "העמק המערבי", בו לומדת חרובי, דווקא יודעים להעריך את האותנטיות ואת כושר ההמצאה של הצעירה. העבודות עומדות במרכז התערוכה המוצגת בבית הספר, וגם ציון הבגרות באמנות שהיא צפויה לקבל אמור להיות גבוה במיוחד.

"אני סובלת כל השנים מהיותי ילדה שמנה", מודה חרובי, "ולכן, כשהתחלנו לחשוב בתחילת השנה על פרויקט הגמר באמנות, היה לי ברור שאני הולכת להתעסק עם משהו קרוב אלי, שקל לי להתחבר אליו ושלא תהיה לי בעיה לחשוף אותו. זו הפעם הראשונה שאני עושה זאת בצורה גורפת, ובית הספר מאוד תמך ברעיון ובביצוע. הרעיונות משותפים לי ולמנחי הפרויקט, אבל הביצוע כולו שלי".מה ביקשת להעביר לצופה באמצעות המראות השבורות שיוצרות את המילה "שמן"?
איילת חרובי: "חשוב היה לי להמחיש לכל מי שמתבונן בשברי המראה איך השמן רואה את עצמו מדי יום, וכיצד החברה רואה אותו כאדם שגופו גדול ואישיותו למעשה מסומנת רק 'בזכות' הדבר הזה. זה אפקט מפחיד. הסכינים והמזלגות מופנים לעבר המתבונן, וגם בזה יש איום גדול שהאיש השמן נחשף אליו מדי יום.

"גם השעון עם המחוג הקינטי של האיש השמן, שהוא ציטוט מלאונרדו דה וינצ'י, מעיד על מה שאני... כל הזמן חושבת על אוכל, מחפשת מזון. המחוג הקטן של האיש הרזה לא זז, ורק פעם בשעה מתאחדים השמן והרזה לאיש אחד".

יצרת גם אותות קין על הגוף.
"השמן כמושג לא יורד מאתנו, ואנו נאלצים לשאת אותו עמנו לכל מקום. סימנו אותי,
אני צרבתי את עצמי כשמנה, והעבודה הזו היא למעשה ציטוט של אמנית אמריקנית מנוחה, סוזן סונטאג. בעוד עבודה שעשיתי אפשר לראות משקל, שבמקום ספרות כתובה עליו המילה 'שמן'".

מה היו התגובות של המבקרים בתערוכה?
"לשמחתי היתה הזדהות, התרגשות, ולי זה עשה הקלה גדולה. העבודה על הפרויקט לא היתה קלה לי, כי אני לא חיה בשלום עם הגוף שלי, אבל התגובות הוכיחו לי שעשיתי את הדבר הנכון".

ומה עכשיו?
"שנת שירות בתנועת 'בני המושבים', ואחר-כך צבא. אני לא יודעת אם אמשיך לעסוק באמנות, אם כי העבודה האחרונה החזירה לי את החשק להמשיך בזה. מה שבטוח - אני לא רוצה להיות אישה שמנה".

התערוכה, המוצגת באולם התרבות האזורי ביפעת, פתוחה לקהל הרחב עד סוף החודש.