מה גורם לאדם לעזוב חיים נוחים יחסית באוסטרליה הרחוקה, לחרוש את העולם בטיולים ולהתיישב בסופו של דבר בפינה קטנטונת במזרח התיכון? ניחשתם נכון - האהבה. במקרה של קרלי פיירבורן (37), מקיבוץ האון, מדובר בשתי אהבות, למוזיקה ולבן הזוג, שמשתלבות באופטימיות מופלאה הנדבקת מיד בכל מי שקושר עמה שיחה או שומע אותה שרה.

עוד זמרות מקיבוצים:
כוכבת נולדה בקיבוץ מצובה
שירה ויזל מרגבים - שרה בין שקט לצעקה
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

בגיל 28 החליטה קרלי, שגדלה על חופי סידני, לעזוב את משרתה כמורה בבית ספר יסודי ולנסוע לראות עולם. תחילה נחתה בהודו, ושם התעוררה בה אהבתה הישנה למוזיקה ולשירה.

"אהבתי לשיר כשהייתי תלמידה בבית הספר היסודי", היא נזכרת, "אבל עזבתי את זה עד הטיול. בהודו נזכרתי פתאום בהתרגשות של שירה מול אנשים והתחלתי לכתוב מוזיקה ושירים. אין משהו שדומה להרגשה הזו, האדרנלין זורם בעורקים ואני ממש רואה את האור. מהרגע שבו שרתי בהודו את השיר הראשון שכתבתי, לא הפסקתי לכתוב ולשיר עד עכשיו".

אחרי שהוציאה בהודו את אלבומה הראשון "נוצות ומחרוזת" (Feathers and String), המשיכה קרלי את סיבוביה בעולם, שאותם מימנה בהופעות רחוב - רק היא, הגיטרה והמוזיקה. היא עברה בניו יורק, בפורטוגל, בספרד, במרוקו, בצרפת, באיטליה, בצ'כיה, בהוואי, באיים המלדיביים, באוסטריה ובתורכיה - "אבל מקום אחד כל הזמן קינן לי בראש", היא אומרת, "מדינה קטנה במזרח התיכון שרבים מבניה ובנותיה פגשתי באוסטרליה. הייתי חייבת להגיע לישראל".

יוצרים ביחד
הביקור הראשון בישראל נמשך חצי שנה, במהלכה גרה קרלי בתל אביב. כשחזרה לאוסטרליה לא עזבה אותה החוויה הישראלית והיא החליטה לחזור לכאן, הפעם לתמיד. "אמרתי לאימא שלי שישראל היא גן העדן המוחלט ושבה אני רוצה לחיות", היא מספרת. "ההורים נתנו לי את ברכת הדרך, ובחמש השנים האחרונות אני כאן".

אחרי שהשתקעה בתל אביב המשיכה קרלי להופיע ברחובות ופגשה את מי שיהיה אהבת חייה, המוזיקאי יוסי שופן. השניים עברו לקיבוץ האון בו חי יוסי, התחתנו, ולפני כשנה נולדה בתם הבכורה ימאיה. את ההורות הטרייה הם משלבים עם הופעות משותפות - היא בשירה ובגיטרה והוא בכל השאר - במקומות רבים ברחבי הארץ.

במשך השנים בארץ הוציאה קרלי עוד שני אלבומים, "קרלי פיירבורן" בשנת 2010 ו"עצמות שבורות" (Broken Bones) ב-2011. בימים אלו היא עובדת יחד עם יוסי בן זוגה על אלבום שיוקלט בהופעותיהם החיות. מי שמעוניין לשמוע אותה, מוזמן להיכנס לאתר שלה או לחפש אותה ביוטיוב.

איך משתלבת הזוגיות עם היצירה?
קרלי פיירבורן: "יוסי למד להיות איש סאונד, ועבר קצת זמן מהרגע שנהיינו זוג ועד שגם התחלנו לעבוד וליצור יחד. בתקופה מסוימת היו לי יבלות על מיתרי הקול ולא יכולתי לשיר, ואחר-כך נכנסתי להיריון, שבו לא יכולתי לנסוע הרבה לתל אביב לחזרות ולהופעות, אז קיבלנו החלטה לנסות לעשות משהו יחד - וזה עבד פשוט מעולה, מעבר לכל מה שדמיינו. יוסי הוא גם הרבה יותר פרקטי ממני, לפעמים צריך לגרור אותי לאולפן או לחדר החזרות והוא מצוין בזה.

"בהופעות שלנו יוסי מנגן על כלי הקשה מיוחדים או בדיגי'רידו - כלי נשיפה מיוחד, ובחליל אינדיאני, שמשתלבים יפה עם הגיטרה והקול שלי. האופן שבו אנחנו יוצרים ביחד מגבש בינינו קשר חזק יותר. האהבה שלנו צומחת וגדלה דרך האהבה למוזיקה, ואנשים תמיד מגיבים לקשר שיש בינינו על הבמה ואומרים שהם יכולים להרגיש את האהבה שלנו. היום אני יודעת שפרט לילדים, מוזיקה היא הדבר הנפלא ביותר שאפשר לחלוק עם בן זוג".

ואיך משתלב כל זה עם התינוקת שלכם?
"המוזיקה צמחה בנו יחד עם ההורות. זה תהליך מדהים שעברנו ואנחנו עדיין עוברים. התחלנו בחזרות כשימאיה היתה בת חודשיים, והיא כבר כל כך רגילה לשמוע אותנו, שהיא פשוט מניחה עלי את הראש ונרדמת. אנחנו לוקחים אותה אתנו להופעות וגם בהן, כשהיא נרדמת, אני לוקחת אותה אלי וממשיכה להופיע כשהיא ישנה עלי. זו חוויה מדהימה".קול חרוך-מתוק
קרלי ויוסי אכן חורשים את הארץ בהופעות. בסוף השבוע הבא יופיעו במסגרת "פסטיבל יערות מנשה" (4-2 במאי, ראו מסגרת), ואחר כך ימשיכו לפסטיבל "סולם יעקב" שייערך במלון "נוף גנוסר" (4.5), לקיבוץ גשור (9.5) ולמקומות נוספים בכל רחבי הארץ.

כששומעים את השירה של קרלי אי-אפשר לא לעצום את העיניים ולהתמכר לקול החרוך-מתוק, המשתלב בפשטות בצלילי הגיטרה ולוקח למחוזות המוכרים של ה"פולק" האמריקני, כדוגמת ג'ניס ג'ופלין, ג'וני מיטשל או ג'ון באאז. הטקסטים שלה אישיים מאוד, ובכולם נוכחת אופטימיות בלתי-מתפשרת, הקיימת גם ברגעים העצובים יותר. וישנם כאלה.

"הכתיבה באה אלי ברגעים חזקים", היא אומרת. "אני לא יושבת לכתוב שיר, אלא '