פברואר 1972. חורף בנאשוויל, בירת ה"קאנטרי" של העולם. השלג מכסה את הרחובות בלבן. ניל יאנג, לבוש חולצת פלנל, מעיל מרופט ומגפיים, מגיע העירה להצטלם לפרק הסיום של "ג'וני קאש שואו". בארוחת הערב הוא פוגש מפיק צעיר, המציע לו להקליט אצלו באחד האולפנים המקומיים. יאנג מתלהב מהרעיון וכבר באותו הלילה, כך מספרת האגדה, מוקלט האלבום המצליח ביותר שאי פעם הוציא, ומצוי כמעט בכל ארון דיסקים קיבוצניקי: "Harvest" (קציר).

עוד על מוזיקה וקיבוצניקים:
צלילי ההחלמה של נועה בנתור
בבוקר ברפת, בערב על הבמה בתל אביב
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

בשיר הנושא של "הארווסט", יוצא יאנג למסע חיפושים אחרי "לב הזהב". הוא אולי התכוון לדמות את עצמו למחפשי הזהב בקליפורניה של המאה ה-19, בתקופה שזכתה לכינוי "הבהלה לזהב", או לדמות הנווד, המככבת בתרבות האמריקנית - אבל אני מצאתי את ההדהוד לזהב המוזיקלי של יאנג, במוצאי שבת לפני כשבועיים, בפאב של גבעת חיים מאוחד.

בזמן שחלקכם צפיתם באביב גפן מתכתש עם יובל בנאי ושרית חדד ועל הדרך שומע כמה כישרונות מוזיקליים אינסטנט - התקבץ, כמדי מוצ"ש בשנה האחרונה, קהל רב בפאב של גבעת-חיים מאוחד להופעה ולערב במה פתוחה. מפיקי הערבים הללו, שני בני הקיבוץ לירן גורן (39) ויאיר יבין (30), ביחד עם מנהל הפאב גל בדר וה"מנהלות האמנותיות" עלית כץ וענת בדר - בחרו לתת לו את השם "וורקינג קלאס Heroes". כשנכנסתי לפאב הקיבוצי הקלאסי שלהם, הבנתי למה.

מהקור ששרר בחוץ לא נותר זכר. הלב התחמם מהאווירה, מהגולדסטאר, הנובלס והצרורות עמוסי המפתחות על השולחנות, מקהל מגוון של חיילים, צעירים, צעירים ברוחם וחברה אחת בשם מימי שנפר, שחגגה כאן בשבוע שעבר יום הולדת 95. "אני באה כל שבוע, זה תענוג גדול", היא ממתיקה סוד באוזני בתוך המוזיקה. "שותה שמפניה, נהנית, מה רע?"

על הבמה, כמה שטיחים בגובה העיניים של הקהל ובמרחק אפסי ממנו, מופיע מדי שבוע אמן אחר. לפני ההופעה ואחריה מתקיימת במה פתוחה למוזיקאים מהאזור, שפשוט באים ומנגנים. הערב מופיע דניאל דור, שילוב של ברוס ספרינגסטין ומאיר אריאל, עם עבר בלהקת "בוטן מתוק בקרקס".

מן הידועות הוא שהקהל הקיבוצי הוא לאו דווקא מהמפרגנים. הסטיגמה הזו מתנפצת כאן לגמרי, כשביצועי הרוק-קאנטרי הסוחפים של דור (לשירים מתוך אלבומו הטרי "רוק פוזיטיבי") סוחטים שריקות ומחיאות כפיים ארוכות. "איזה כיף כאן", אומר דור לקהל. הוא לא לבדו בתחושה הזו.

מאז שהחלה היוזמה הופיעו במקום אמנים כמו "בום-פם", שחגגו עם הערב שנה להיווסדו, כמה מוותיקי הסצנה כמו רם אוריון (אקס "נושאי המגבעת"), זאב טנא (משורר וזמר) ואסף שריג (בן גבעת-ברנר), וגם גבע אלון בן מעברות, ולהקת Tree"", שנציגיה, האחים נווה ודור קורן מעין-החורש, ובן "בנגו" גולן מהמעפיל, מגיעים גם הערב, לנגן בבמה הפתוחה.

"מוזיקאים ממש עומדים כאן בתור", מספר יאיר יבין. "לפעמים לא נעים לנו לסרב, אבל לפחות בחודשים הקרובים, המקום כבר תפוס". לשאלה איך קרה שפאב קיבוצי קטן תפס פתאום מקום של כבוד בזירת הרוקנרול הישראלית עונה יאיר: "יש כאן חיבור טהור בין האמן לקהל. אינטימי ואולטימטיבי. המקום מפוצץ כבר מהערב השני שעשינו, האמנים נותנים אהבה ומקבלים אותה בחזרה במנות גדושות, בגובה העיניים ובלי חנופה. בשורה התחתונה, כולם מרוויחים".

גם מארגני האירוע מפיקים אותו באהבה. לירן, המנהל אמנותית את הערב, בורר עבור הקהל את מיטב סצנת ה"אינדי" בארץ ומקפיד לתת לכל אמן יחס חם ואישי. סביב הערבים נוצרה קהילה, אמנותית ומוזיקלית, הגדולה מסך מארגניה וחלקיה, וחברים רבים מהאזור לוקחים חלק בעשייה.

העבודה ה"שחורה", למשל סידור המקום, או התורנות בבר, מתבצעת בהתנדבות מלאה. הסאונדמן הקבוע, עפרי דגן מהקיבוץ, כבר למד על בשרו (גם הוא בהתנדבות, כמובן) שלכל שבת יש מוצאי שבת. אמנים שונים מהאזור יוצרים מדי שבוע פוסטר ייחודי, המודפס בעשרה עותקים בלבד, שמטרתו ליצור סביב הערבים נדבך אמנותי נוסף ולקדם את אמני הסביבה. הפוסטרים המקוריים מודבקים על הקיר שמאחורי הבמה.

למרות שמחר "יום עבודה", ועל חצות אנחנו מסתכלים מלמעלה כבר מזמן, אף אחד לא הולך הביתה. עוד לגימה מהגולדסטאר, והקסם עובר לבמה הפתוחה, עליה עולים עם גיטרות לירן גורן ועופר עמיחי מחרב-לאת. הם מנגנים בלוז, ואל הבמה מצטרפת בספונטניות מיתקה התל אביבית, שמוסיפה לגיטרות קול מתוק וחם. חולפות כמה דקות, וגם האחים ובנגו מ-Tree על הבמה.

הקהל חזק בעניין, חום הלב עולה. "לפני שבועיים", מספר יאיר, "הגיעה לכאן רונית שחר. היא שמעה על הערב ופשוט באה לשיר ולנגן. אנחנו מזמינים כל מי שרוצה - לעשות כמוה".