"חייך הירח חיוך קטן כמו בוטן/ (לא נשאר מקום מאוזן לאוזן)/ 'אני, קטנטונת? אני ממש בעננים,/ מעולם לא הרגשתי יותר מלא מבפנים./ מחצית החודש אני נותן בלי אבחנה/ פיסות ירח לכל דורש במתנה./ כי מי שנתן בנדיבות עד השמים/ מייד מקבל כפל כפליים!/ ואז, אחרי שאגרתי מספיק כוח/ אני בתחילת החודש חוזר לצמוח'" (מתוך הספר "ירח זורח" של חדוה גבריאל; עריכה: תמרה אבנר. איורים: דניאל ווליך; הוצאת "צמרת").

עוד ספרי ילדים מקיבוצים:
זה קרה ועוד איך, והפך לספר
מרגישה טוב עם מילים
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

את הספר המתוק הזה, שמתאר ירח נדיב המעניק מאורו לכל נזקק ומתמלא מחדש כדי לתת עוד ועוד, כתבה חדוה גבריאל מקיבוץ נחל עוז ואייר בן קיבוץ תל-קציר דניאל ווליך.

"הסיפור נוצר במקרה, בעקבות חוויה שהיתה לי עם יולי בתי", מספרת חדוה. "בכל ערב, בשעה שמונה, הייתי משכיבה אותה לישון לאחר שהיינו רואות בערוץ הילדים את הירח אומר לילה טוב לכל הילדים, ונעלם. יולי אהבה מאוד להביט בירח ותמיד שאלה איך זה שהוא פעם שמן ופעם רזה, מופיע ונעלם כל פעם מחדש.

"אז עלה לי הרעיון לספר לה שהירח טוב הלב נותן חלק מהאור שלו לכל מי שמפחד מהחושך, ולכן בכל פעם הוא מתמעט ונעשה רזה, כאילו הוא חולה, אבל בפנים הוא משמין מנחת, ומאוחר יותר גם גופו מתמלא מחדש באור. כך קורה עם יולי בספר, עם הכלב שמחפש עצם בחושך, ועוד. אולי אפשר לראות בספר הזה פרשנות אחרת ל'עץ הנדיב' שמעניק מענפיו למי שצריך. המסר של 'ירח זורח' הוא שאם תיתן מעצמך לאחר, אבל לא תוותר על עצמך - אתה תתמלא בחזרה.

"החלום שלי הוא לכתוב עוד ספרים עם ערך מוסף, שאפשר יהיה ללמוד מהם על נתינה וקבלה. ליולי היה קשה בתחילה להעביר את הסיפור 'שלה' לאחרים, אבל הסברתי לה שהיא נותנת לילדים אחרים חוויה שהיא עצמה קיבלה מהירח".בעבר כבר כתבת, למבוגרים או לילדים?
חדוה גבריאל: "ממש לא. בתור ילדה כתבתי סיפורים קצרים ושירים, אבל לא עשיתי עם זה כלום. הם היו ונשארו במגירה. ההורות הביאה אותי לכתיבה המחודשת ולהחלטה לשתף בה את כלל הקוראים. הספר הזה מפתיע. הוא כבר יוצא במהדורה שנייה, חנויות הספרים מזמינות עוד ועוד עותקים, ולמרות שמימנתי אותו מכיסי אני מעניקה אותו במחיר סמלי למקומות שמטפלים בילדים חולים ונזקקים. אני מתנדבת לקרוא אותו בשעות סיפור של גני הילדים באזור, ולפני ילדים במקומות שונים, לרבות מוסדות שיקומיים ובתי חולים. אני מקווה שהם נהנים כמעט כמוני".

איזו חוויה יוצאת דופן זימן לך הספר שהוצאת?
"לפני כמה חודשים פנתה אלי אישה, נעמי גרדנר, שבדיעבד הבנתי שהיא בלשנית לשפה האנגלית. היא סיפרה לי שרכשה כמה עותקים מהספר והיא רוצה לתרגם אותו לאנגלית עבור נכדיה שמתגוררים בלונדון. היא עשתה תרגום מדהים. לפני כשלושה שבועות נודע לי שהיא נפטרה מלוקמיה. עכשיו אני והבן שלה עושים הכל כדי שהספר יצא לאור בחו"ל, בתרגום שלה, וזה יהיה לזכרה. הוצאת ספרים באנגליה כבר בוחנת את האפשרות הזאת".

חדוה גבריאל (31), נשואה לגיא ואם ליולי, בת שנתיים וחצי, עובדת במרכז התעסוקה "מעברים" שבנגב הצפוני.
עם הולדת בתם הראשונה חזרו חדוה וגיא מתל אביב לקיבוצה נחל-עוז, ומאז, למרות תקופות לא-פשוטות של "צבע אדום" ו"עמוד ענן", הם אינם מתחרטים על ההחלטה לשוב אל קיבוץ-האם.

בעיר הגדולה שימשה חדוה כמפיקת אירועים, גיא הופיע במעגל מתופפים, ומלבד עריכת קניות בשעה שלוש לפנות בוקר בעיר ללא הפסקה - לא חסר להם כלום בקיבוץ. "ליולי זה המקום הכי טוב, קרוב לסבתא ולסבא שלה, ואנחנו פורחים יחד איתה. עכשיו יש גם ספר שמספר עליה ועל הירח שהיא כל כך אוהבת, והיא נורא גאה בו".

למי מיועד "הירח זורח"?
"הספר מתאים לילדים מגיל שנתיים, כאשר ההורה מקריא את הספר ומשוחח עם הילד על השינוי שחל בירח ועל מושג הנתינה לאחר, ועד גיל שמונה-תשע, כאשר הילד כבר יכול לקרוא בעצמו ולהבין גם אז את המסר החשוב של נתינה לאחר. גם מאנשים מבוגרים אני מקבלת פידבקים טובים".

איזה ספר נוסף עם ערך מוסף עומד על הפרק?
"יש ספר כזה, אבל אני לא מגלה".