בימים אלה ראה אור הספר "משהו משל עצמו" מאת דונדי (דני) שוורץ מקיבוץ בארי. הספר מכיל עשרים סיפורים קצרים ונובלה בת מאה עמודים. מה שמפתיע בספר הוא הבשלות והמיומנות של המספר, שאינה אופיינית בדרך כלל לספרי ביכורים של סופרים ומשוררים צעירים "הרצים מיד לספר לחבר'ה" את חוויותיהם.

עוד ספרי ביכורים של קיבוצניקים:
פרס ספר ביכורים מצטיין לנועה זית מגשר
ספר ביכורים לקיבוצניק החולה בתסמונת נדירה
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

דונדי שוורץ שייך לסוג אחר: אלה שאוגרים את חוויותיהם במשך עשורים, ורק בגיל הבשלות מוציאים אותן לאוויר העולם. בכך הם נשמעים לעצתו של רילקה למשורר צעיר, שכדי לכתוב שיר עליו להתנסות באינספור ניסיונות ורק אז, אולי, וגם זה בגדר נס, תיוולד בלבו שורה ראשונה של שיר. ואכן, אנו מקבלים ספר ביכורים בשל, מעמיק, מקורי הן בתוכנו והן בסגנונו, פרי של ניסיון חיים, ראייה חדה, הבנה אנושית, כאב ואמפתיה.

ניכר מהסיפורים שהמחבר, יליד 1961, התנסה בכל שלל הנושאים שהוא כותב עליהם במגע קרוב וראשוני: ילדות, קיבוץ, צבא, מלחמה, "יחידה מובחרת", עמידה במחסומים, מוות, שהייה ארוכה בחו"ל, אהבה, זוגיות, ילדים, פרידות, גירושים ונישואים.

הספר מצטיין באיכויות ספרותיות של מספר אמן: עלילות מרתקות, לקוניוּת מרומזת של סיפור קצר, חיתוכים קולנועיים מהירים של זרם התודעה וריאליזם דמיוני. אפשר לשייך את סגנונו לריאליזם הפנטסטי.

נהניתי מאוד מקריאת הספר, שמחד הוא קריא מאוד, עשיר בדמויות ובדמיון, כשכל סיפור מהווה הפתעה לקורא, ומאידך הוא מעורר מחשבה ונוגע בבעיות המרכזיות של חיי האדם בכלל וחיינו בארץ הזאת בפרט.

רבים מהסיפורים מתרחשים על רקע הקיבוץ. למשל הסיפור "ארוחת בוקר עם דיאן". המספר,
שבעצמו עבר תאונה, סובל מכאבים וחייו הזוגיים מתנהלים באי-סדר, מבחין בדיאן, "בת שמונים וסובלת מאלצהיימר גבולי, רווקה זקנה", שבאה בנעוריה מאנגליה. "הייתי בשיא הדיכי אותו בוקר". כשהם לוקחים יחד עגבניות בשולחן ההגשה, "כשהסתכלתי בעיניה זיהיתי לרגע חיוך מבולבל ששבה את לבי". הוא מתיישב לידה, "ובפעם הראשונה זה חצי שנה ישבתי עם מישהו לארוחת הבוקר. אנשים הסתכלו בנו". האישה מבולבלת לגמרי, שופכת סוכר על הסלט, מדברת לא לעניין ומתה אחר־כך משבץ מוחי. "אחר-כך קראו לי למזכירות... היא הורישה לי תשע-מאות אלף פאונד".

סוגת הסיפור הקצר יש בה קסם מיוחד, כמו בשירה או בצילום, ולא לחינם דונדי שוורץ הוא גם צלם אמן. בכמה עמודים עליך לתפוס עולם שלם ולהשאיר עוד משהו - כמו הלבן שבסוף, כמו "האור בשולי הענן" המגלה טפח ומכסה טפחיים - משהו לא אמור. ספר הסיפורים המפתיע הזה מעלה, כמו דייג מיומן, ממעמקים, שלל עשיר, ומנצל היטב את יתרונות הסוגה.

הספר יצא בהוצאת "קרא-קרא" בעריכת יהושע גרינברג. את הספר ניתן להשיג אצל שוורץ בטלפון: 054-7918948 או בדוא"ל: abd@beeri.org.il.