"בשביל הקיבוץ, בית הוא קופסה שמתפנה ברגע שמי שגר בה מת". זה משפט המפתח בסרטם של דורון אלון (בן קיבוץ גלאון) ואלכס קורין, "קופסאות", שעשו השניים במסגרת לימודיהם ב"קמרה אובסקורה", על פי תסריט שכתב המשורר והסופר אילן שיינפלד. הסרט זכה לאחרונה בפרס הסרט הטוב ביותר, בפסטיבל סרטים קצרים בקנברה שבאוסטרליה.

עוד סרטים מקיבוצים:
סרט חדש מלווה קיבוצניקים שחזרו בתשובה
בני נוער יצרו סרט על אונס בקיבוץ
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

"קופסאות", שצולם בקיבוץ גלאון, מספר את סיפורם של שני אחים: מיכל (חנה בורר רז) ושאולי (אלחי לויט), השבים לקיבוץ להשתתף בהלוויה של דודתם. בקיבוץ הם נפגשים עם גברי (זאב שמשוני) המזכיר, הומו שלא יצא מהארון. השניים דורשים ממנו את הכסף שלקח הקיבוץ מחשבונות הבנק של הנפטרים - ההורים והדודה, שניהלו חשבונות בנק פרטיים, בניגוד לרעיון הרכוש המשותף. שאולי זקוק לכסף כדי לטפל בבן זוגו, וסירובו של מזכיר הקיבוץ לעשות זאת מביא את שאולי לסחוט אותו על רקע פרשייה מינית שהתחוללה ביניהם בנעוריהם.

מעניינת אותך החוויה ההומוסקסואלית בקיבוץ?
דורון אלון: "לאו דווקא. יותר מעניינת אותי חווית האאוט-סיידר מול החברה. ההתמודדות עם החברה בכלל וזו הקיבוצית בפרט, שהיא קשה יותר. בדקתי בסרט את הניגוד באופן ההתפתחות בחיים של הומוסקסואל שעזב, וחי עם עצמו בשלום יחסי, מול מזכיר הקיבוץ שחי בשקר, אולי בגלל החברה שמולה הוא מתמודד".

אתה היית אאוט-סיידר?
"אפשר להגיד שהרגשתי אאוט־סיידר... לא הייתי חלק מה'חבורה' שמובילה".

במהלך צילומי הסרט חלו אצל אלון שינויים בתפישה, שגרמו להיפוך ביחסו אל הקיבוץ.
"בזמן הצילומים הייתי כבר שש שנים מחוץ לקיבוץ. למרות שבאתי לבקר הרבה ויש לי משפחה בגלאון, עדיין הייתי מופתע מכמות העזרה שקיבלנו ממוסדות הקיבוץ, וגם באופן פרטי מחברים".

למשל?
"חלק מהצילומים היו בבית הקברות, והיינו צריכים לחפור קבר מדומה. חלק מהחברים חשבו שמישהו נפטר, אבל אחרי שהסברנו הם קיבלו את זה יפה".

עברת תהליך של "סליחה" מול הקיבוץ?
"למדתי להתקרב ולסלוח לקיבוץ הפרטי והאמיתי שלי. בעקבות היחס שזכיתי לקבל מחברי גלאון, שהיה בניגוד גמור לתחושות שנשאתי מהעבר, חוויתי ממש חוויה מתקנת. הצילומים בקיבוץ הפכו למעין 'שיבה הביתה', אל הבית שכל כך אהבתי בילדותי והלך לאיבוד בהתבגרותי".

אתה עובד על סרט נוסף?
"כרגע לא. אני בעיקר עורך וידיאו בסרטים של אחרים, ועורך תוכן באתר הווידיאו 'פליקס'"